NYXbroker
نیکس فارکس

شاخص تولیدات صنعتی

تاثیر شاخص تولیدات صنعتی در فارکس

شاخص تولیدات صنعتی (IPI) یک شاخص اقتصادی ماهانه است که تولید واقعی در صنایع تولیدی، معدنی، برق و گاز را نسبت به سال پایه اندازه گیری می کند .
شاخص صنعت در اواسط هر ماه توسط هیئت فدرال رزرو (FRB) منتشر می شود و توسط هیئت کنفرانس ، یک اتاق فکر اقتصادی مبتنی بر اعضا گزارش می شود. FRB همچنین در پایان هر ماه مارس اصلاحاتی را در برآوردهای قبلی منتشر می کند. آیا می دانید شاخص تولیدات صنعتی چیست؟ این شاخص چه تاثیری بر بازار فارکس دارد؟ شاخص صنعت چه چیزی را می سنجد؟ چه کسی فهرست 8 صنعت اصلی را منتشر کرد؟
تولید صنعتی به عنوان یک شاخص نسبت به سال پایه که 2012 است بیان می شود. آنها اعداد یا حجم تولید مطلق را بیان نمی کنند، بلکه درصد تغییر تولید را نسبت به سال 2012 نشان می دهند. پارامتری که در نظر گرفته می شود اغلب متفاوت است، از جمله ورودی های فیزیکی و خروجی هایی مانند تن آهن، یا ارقام فروش تعدیل شده بر اساس تورم، و زمانی که این پارامترها در دسترس نباشند، ساعات ورود کارگران تولیدی در نظر گرفته می شود. این داده ها از انجمن های صنعتی و سازمان های دولتی به دست آمده است و رقم ارزش شاخص تولیدات صنعتی پس از گنجاندن این اعداد در فرمول Fisher-Ideal به دست می آید.
نظرات ارزشمند خود را در انتهای مقاله بنویسید و در صورت وجود هرگونه ابهام در چت آنلاین با مشاورین نیکس ارتباط برقرار کنید.

فهرست مطالب

شاخص تولیدات صنعتی چیست؟

چرا شاخص تولید صنعتی مهم است؟

تولید صنعتی چه چیزی را نشان می سنجد؟

تاثیر شاخص تولیدات صنعتی بر بازار فارکس

شاخص تولیدات صنعتی چیست؟ 

شاخص تولید صنعتی شاخصی است که فعالیت های تولیدی بخش های مختلف اقتصاد را دنبال می کند. این شاخص تولید صنعتی را برای دوره مورد نظر، معمولاً یک ماه، اندازه گیری می کند.  شاخص صنعت یک شاخص اقتصادی کلیدی برای بخش تولید است که تولید واقعی در صنایع معدنی، برق و گاز را در سال پایه اندازه گیری می کند. این شاخص برای تحلیلگران اقتصادی شاخصی مهم و موثر بر ارزیابی اقتصاد است.

داده‌های شاخص تولیدات صنعتی برای مدیران و سرمایه‌گذاران در رشته‌های خاص کسب‌وکار مفید است، در حالی که شاخص ترکیبی یک شاخص مهم اقتصاد کلان برای اقتصاددانان و سرمایه‌گذاران است. نوسانات در بخش صنعتی بیشتر تغییرات در رشد کلی اقتصادی را به‌خود اختصاص می‌دهند .

در عین حال شاخص صنعت با محبوب ترین معیار تولید اقتصادی، یعنی تولید ناخالص داخلی (GDP) متفاوت است: GDP قیمت پرداخت شده توسط کاربر نهایی را اندازه گیری می کند، بنابراین شامل ارزش افزوده در بخش خرده فروشی می شود، که شاخص تولیدات صنعتی آن را نادیده می گیرد. همچنین مهم است که توجه داشته باشیم که بخش صنعتی سهم پایین و رو به کاهشی از اقتصاد ایالات متحده را تشکیل می دهد. 

چرا شاخص تولید صنعتی مهم است؟ 

شاخص تولیدات صنعتی به طور ویژه برای مدیران پول و سرمایه گذارانی که بخشی از تجارت هستند مفید است. شاخص صنعت در کنار استفاده از ظرفیت یکی دیگر از شاخص های مفیدی است که سرمایه گذاران برای ارزیابی سناریوی تقاضا تجزیه و تحلیل می کنند. استفاده از ظرفیت کم یا مازاد ظرفیت، به عبارت دیگر، نشانه تقاضای ضعیف است. سیاستگذاران آن را نیاز به محرک های مالی یا پولی در اقتصاد می دانند. سرمایه گذاران آن را نشانه ای از روند نزولی برای ارز و بازار سهام خواندند. از سوی دیگر، استفاده از ظرفیت بالا به عنوان یک سیگنال هشدار دهنده عمل می کند که اقتصاد در حال گرم شدن بیش از حد است و خطر افزایش قیمت و حباب دارایی ها را نشان می دهد. سیاستگذاران به چنین تهدیدهایی با افزایش نرخ بهره یا ریاضت مالی واکنش نشان می دهند. همچنین این احتمال وجود دارد که این امر در نهایت منجر به رکود شود.

علاوه بر این موارد، ارقام شاخص تولیدات صنعتی با ارزش یک ارز رابطه مستقیمی دارد و از این جهت داده های این شاخص از اهمیت زیادی برخوردارند. 

تولید صنعتی چه چیزی را نشان می سنجد؟ 

تولید صنعتی به سنجش میزان تولید واقعی می پردازد. این تولید واقعی شامل صنایع تولیدی، معدنی، برق و گاز می شود. 

شاخص تولیدات صنعتی سطوح تولید را در بخش‌های تولید و معدن از جمله خدمات حفاری میدان نفت و گاز و همچنین بخش‌ های تاسیسات برق و گاز اندازه‌ گیری می‌ کند. همچنین ظرفیت را اندازه گیری می کند و تخمینی از سطوح تولیدی که می تواند به طور پایدار حفظ شود را ارائه می دهد. 

داده های منبع متنوع هستند، از جمله آنها می توان به ورودی ها و خروجی های فیزیکی مانند تن فولاد اشاره کرد. FRB این داده‌ها را از انجمن‌های صنعتی و سازمان‌های دولتی به‌ دست می‌آورد و آنها را با استفاده از فرمول ایده‌ آل فیشر در یک شاخص جمع‌ آوری می‌ کند. 

تاثیر شاخص تولیدات صنعتی بر بازار فارکس 

ارقام تولید صنعتی با ارزش یک ارز نسبت مستقیم دارد. وقتی تولید صنعتی بالا باشد، به این معنی است که فعالیت اقتصادی در کشور در حال بهبود است که مستقیماً به تولید ناخالص داخلی کمک می کند. نرخ تولید ناخالص داخلی منجر به افزایش ارزش پول می شود. با این حال، زمانی که تولید صنعتی هر ماه افزایش می یابد، تاثیری بر اقتصاد کلی احساس می شود. بهبود تولید یک ماهه تاثیری بر ارز ندارد. میانگین ارزش حداقل سه ماه تفاوت ایجاد می کند. شاخص تولیدات صنعتی نشانه اولیه رشد در بخش تولید است، به همین دلیل است که توسط سرمایه گذاران و معامله گران به دقت تحت نظر است. 

علاوه بر این، انتشار اخبار شاخص تولید صنعتی بر بازار فارکس تاثیر گذار است. این تاثیر را با ذکر مثالی شرح می دهیم. 

به عنوان مثال، شاخص تولیدات صنعتی، خروجی مشاغل در بخش صنعتی اقتصاد ایالات متحده را اندازه گیری می کند، جایی که بخش تولید 78 درصد از کل تولید را تشکیل می دهد. برخی از بزرگترین بخش های این بخش عبارتند از مواد شیمیایی، مواد غذایی، نوشیدنی و تنباکو، ماشین آلات، کامپیوتر و الکترونیک، وسایل نقلیه موتوری و غیره. تولید صنعتی در ایالات متحده در ماه می به 1.4 درصد افزایش یافت که نسبت به ماه قبل بسیار بیشتر بود. اعداد تولید صنعتی در آوریل و می تا حد زیادی تحت تأثیر COVID-19 است. بیایید واکنش بازار به این داده ها را دریابیم. این واکنش را با جفت ارز EUR/USD نشان می دهیم. بازار قبل از انتشار خبر شاخص تولیدات صنعتی در یک روند صعودی قرار داشت و سپس نشانه هایی از برگشت را نشان داده است. پس از اعلام خبر، قیمت بالاتر می رود و نوسانات کمی به سمت صعود افزایش می یابد. با این حال، افزایش قیمت زیاد نیست و روند اصلی نزولی ادامه دارد. بنابراین، به درستی می توان گفت که خبر شاخص تولیدات صنعتی از عوامل موثر بر بازار فارکس است و مثبتی بر دلار آمریکا داشته است.

تاثیر شاخص تولیدات صنعتی
تاثیر شاخص تولیدات صنعتی

سخن پایانی 

شاخص تولیدات صنعتی یک شاخص اقتصادی کلیدی برای تحلیلگران و سرمایه گذاران است. این شاخص فعالیت های تولیدی بخش های مختلف اقتصاد را تحت نظر دارد و ارزیابی می کند. بنابراین این شاخص برای ارزیابی اقتصاد نیز کارآمد است. شاخص تولید صنعتی محاسبه گر میزان تولید واقعی صنایع معدنی، برق و گاز بر اساس یک سال پایه می باشد. 

شاخص تولیدات صنعتی تاثیر مستقیمی بر ارز دارد، زیرا تولید صنعتی بالا از بهبود وضعیت اقتصادی کشور خبر می دهد. با بهبود وضع اقتصاد، تولید ناخالص داخلی نیز بهبود می یابد و ور نتیجه ارزش ارز تقویت می شود. از سوی دیگر اخبار منتشر شده در رابطه با شاخص تولید، بر بازار فارکس تاثیر دارد. 

در این مقاله اطلاعاتی در رابطه با شاخص تولیدات صنعتی، اهمیت و تاثیر آن بر بازار فارکس اشاره شد. بهره گیری از این اطلاعات می تواند در معاملات به شما کمک کند. 

خواهشمندیم نظرات ارزشمند خود را برای ما بنویسید و در صورت وجود هرگونه پرسش در این زمینه، می توانید در چت آنلاین با مشاورین نیکس ارتباط برقرار کنید.

پیام بگذارید
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications