NYXbroker
نیکس فارکس

شاخص تجاری آلمان

یکی از شاخص های مهم که در اقتصاد آلمان تاثیر دارد شاخص تجاری آن می باشد .

شاخص تجاری آلمان IFO چیست؟ و چرا دارای اهمیت است؟ چقدر با شاخص آلمان و شاخص اقتصادی آلمان آشنا هستید؟ آیا می دانید که این شاخص چه تاثیری می تواند بر بازارهای مالی و بطور اختصاصی بازار فارکس داشته باشد؟ برای آنکه بیشتر با این مقوله آشنا شوید تا پایان این مقاله که به قلم تیم مقاله نویسی بروکر نیکس به نگارش درآمده است همراه ما باشید.
شاخص تجاری آلمان IFO، یک شاخص نظرسنجی می باشد که به فعالیت اقتصادی در کشور آلمان مربوط است و به صورت ماهانه وضعیت کسب و کار در آلمان را مورد بررسی و رصد قرار می دهد. نتایج این نظرسنجی که در حوزه های مربوط به ساخت و ساز، تولید و همچنین خدمات و نیز تجارت را در بر دارد به صورت ماهیانه منتشر و ارائه می گردد.
کشور آلمان دارای رتبه اول اقتصاد در اروپا و رتبه چهارم بزرگترین اقتصاد دنیا را یدک می کشد. لذا گزارش شاخص تجاری آلمان IFO که به زبان آلمانی نیز منتشر می شود از نظر فعالان بازار سرتاسر دنیا بسیار دارای اهمیت می باشد.

فهرست مطالب

شرایط تجاری Ifo آلمان چگونه است؟

فهرست Ifo آلمان چیست؟

Ifo چگونه محاسبه می شود؟

تاثیر شرایط تجاری آلمان در فارکس

شرایط تجاری Ifo آلمان چگونه است؟

شاخص تجاری آلمان IFO یک شاخص اولیه بسیار اساسی و با اهمیت در سنجش تحولات اقتصادی در آلمان است و به تبع آن اثرات موازی  آن بر ارزش یورو و بازار در ابعاد جهانی بسیار چشمگیر می باشد.

 شاخص تجاری آلمان IFO در طول سالیان دارای فراز ها و نشیبهای زیادی بوده است. برای مثال بین سالهای 1992 تا 2019 عددی در محدوده 98.12 را نشان داده است و گاهی بالاتر و یا پایین تر از این رقم را نشان داده است. چنانچه شاخص اقتصادی آلمان، شرایط اقتصادی را رو به رشد پیش بینی کند. یورو شاهد حرکت صعودی خواهد بود که خوب این خبر خوبی برای خریداران یورو خواهد بود. 

بالاترین واحدی که این شاخص نشان داده است 109.80 بوده است و کمترین رقم 80 بوده. شاخص اقتصادی آلمان مهمترین شاخص پیشبردی برای توسعه اقتصاد در آلمان می باشد. 

 شاخص تجاری آلمان IFO انتظارات و احساسات کارآفرینان را درخصوص وضعیت حال حاضر تجارت و در طی شش ماه آینده مورد سنجش قرار می دهد. این نظرسنجی معمولا به صورت تلفنی انجام شده بالغ بر 9000 شرکت در زمینه های مختلف از جمله  تولید ، خدمات ، تجارت و ساخت و ساز را تحت پوشش خود قرار می دهد.

فهرست Ifo آلمان چیست؟

شاخص تجاری آلمان IFO در  آلمان ، فضای حاکم تجاری آلمان را درجه بندی کرده و انتظارات را برای شش ماه آینده ارزیابی و سنجش می کند. شاخص تجاری آلمان IFO یک شاخص ترکیبی است که بر مبنای یک نظرسنجی از تولیدکنندگان ، سازندگان ، عمده فروشان و خرده فروشان انجام می گیرد.  شاخص تجاری آلمان IFO بوسیله موسسه تحقیقات اقتصادی Ifo تدوین گردیده است.

چنانچه رقم شاخص آلمان  بالاتر از انتظار قرار بگیرد باید شاهد روند مثبت -صعودی برای یورو در نظر گرفته می شود و اگر رقم شاخص آلمان دارای قرائت پایین تر از انتظار باشد، باید انتظار روند منفی – نزولی برای یورو در نظر گرفت.

در جدول زیر فهرست 6 ماه پیش شاخص تجاری آلمان IFO را مشاهده می کنید.

تاریخ انتشار(Date) زمان فعلی (Actual) Forecast(پیش بینی شده) قبلی (previous)
25 آگوست 2021 4:00 99.4 100.4 100.7
26 جولای  2021 4:00 100.8 102.1 107.7
24 جون 2021 4:00 101.8 100.6 99.2
25 می 2021 4:00 99.2 98.2 96.6
26 آوریل 2021 4:00 96.8 97.8 96.6
26 مارس 2021 4:00 96.6 93.2 92.7

Ifo چگونه محاسبه می شود؟

وضعیت شاخص تجاری آلمان IFO یک پایش و سنجش اولیه برای توسعه اقتصادی در کشور آلمان می باشد که به طور گسترده قابل مشاهده است. این شاخص  بر مبنای 9000 پاسخ که از جانب شرکتهای فعال در حوزه های مختلف دریافت می شود مورد بررسی قرار می گیرد.

این نظرسنجی ماهانه توسط شرکت های فعال در زمینه های تولید ، خدمات ، ساختمان و همچنین خرده فروشی انجام میشود.

 به اینصورت که از شرکت ها درخواست می شود نحوه ارزیابی  خود را از موقعیت موجود و حال  حاضر تجارت و همچنین  انتظارات خود در طی شش ماه آتی اظهار نمایند. 

آنها می توانند یکی از وضعیتهای  “خوب” یا “رضایت بخش”  و یا “فقیر” را برای ارزیابی انتخاب نمایند و همچنین سطح انتظارات تجاری خود را برای شش ماه آینده را در قالب یکی از این موارد  توصیف کنند: “مطلوب تر” یا “بدون تغییر” و یا اینکه “نامطلوب تر”.

 پاسخهای داده شده  با توجه به اهمیت صنعت مورد نظر بررسی و جمع بندی می شوند. ارزش موجودی موقعیت تجاری فعلی تفاوت درصد جوابهای “خوب” و “ضعیف”می باشد و ارزش شاخص انتظارات نیز تفاوت درصد پاسخ ها ی “مطلوب تر” و “نامطلوب تر” است.

در واقع شاخص تجاری آلمان IFO به مفهوم توازن  بین وضعیت کسب و کار و انتظارات می باشد.

تاثیر شرایط تجاری آلمان در فارکس

خوب، ببینیم که شاخص تجاری آلمان IFO که بیان کننده وضعیت اقتصادی در آلمان بزرگترین قدرت اقتصادی اروپا و چهارمین اقتصاد دنیا چه  تاثیری  بر بازار فارکس دارد؟

اگر با بازار فارکس آشنا باشید قطعا می دانید که جفت ارز EUR/USD یکی از جفت ارزهای قدرتمند دنیای ارزهای دیجیتال است. 

بسته به قرائتی که برای شاخص تجاری آلمان IFO وجود دارد ارزش یورو میتواند در برابر دلار افت کند یا قدرت بگیرد. فرض را بر آن میگیریم که در یک هفته یورو در برابر دلار آمریکا افت می کند اما با انتشار شاخص IFO شرایط تغییر می کند اگر عدد قبلی 103.2 و رقم جدید شاخص 104.7 باشد و با بهبود حتی یک واحد  نتیجه به نفع یورو تغییر خواهد کرد و این افزایش ارزش برای خریداران یورو بسیار تسکین بخش می باشد و همچنین  واکنش جفت ارز یورو/دلار  بعد از انتشار رقم شاخص مثبت خواهد بود. پس همانطور که میبینید این تاثیر این شاخص نیز همانند سایر شاخص ها بر بازار فارکس غیر قابل انکار است.   

سخن پایانی

شاخص تجاری آلمان IFO یک شاخص پایه ای و بسیار مهم از روند تحولات اقتصادی در آلمان است که هر ماه بررسی می شود و نتیجه آن منتشر می شود. نکته ای که وجود دارد نتایج دقیق شاخص تجاری آلمان IFO در Konjunkturperspektiven (به زبان آلمانی) منتشر می گردد. کار این شاخص را با هم بررسی کردیم که وضعیت کنونی اقتصاد آلمان را منعکس می کند و همچنین پیش بینی وضعیت اقتصادی در شش ماه آینده را نیز انجام می دهد. در این نظرسنجی در حدود 9000 از انواع مختلف کسب و کار شرکت می کنند و نظرات خود را اعلام میکنند. پاسخ ها بر طبق فرمول محاسبه شاخص تجاری آلمان IFO بررسی و درصدگیری می شود و نتیجه به صورت یک رقم منتشر می شود. رقم منتشر شده بسیار با اهمیت است و کسب و کارهای زیادی را تحت تاثیر خود قرار می دهد.
کاربران گرامی با سپاس از همراهیتان تا پایان این مقاله لطفا نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک گذارید و ما را دلگرم سازید.

نمایش نظرات (2)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications