NYXbroker
نیکس فارکس

عوامل موثر بر ارزش یک ارز

تغییرات ارزش ارزها نشان دهنده این است که برخی عوامل بر روی آنها تاثیر می گذارند در اینجا به بررسی این عوامل می پردازیم .

عوامل موثر بر ارزش یک ارز ، عنوان مقاله ای است که در اینجا به تفصیل بررسی خواهیم نمود. نرخ ارز خارجی یک روش مهم برای سنجش سلامت اقتصادی یک کشور و یک راه عالی برای ارزیابی مناسب بودن اقتصاد برای توسعه تجارت است. به همین دلیل است که بازارهای ارز بسیار تحت نظارت هستند و همواره عوامل موثر بر ارزش یک ارز مورد بررسی و پایش قرار می گیرند.
اما چه چیزی بر تغییرات نرخ ارز تاثیر می گذارد؟ یا به عبارتی عوامل موثر بر ارزش یک ارز چه مواردی هستند؟ و یا چه چیزی باعث نوسان نرخ ارز می شود؟ این کلمه یعنی، “نوسان” در فضای ارزی بسیار استفاده می شود.
بی ثباتی نرخ ارز به تمایل ارزهای خارجی برای افزایش یا کاهش ارزش اشاره می کند و در نهایت بر سودآوری یک تجارت (یا انتقال) در خارج تأثیر می گذارد.

نرخ ارز خارجی (نرخ فارکس) یکی از مهمترین ابزارهایی است که از طریق آن سطح نسبی سلامت اقتصادی یک کشور تعیین می شود. نرخ ارز خارجی یک کشور پنجره ای برای ثبات اقتصادی آن فراهم می کند ، به همین دلیل است که دائماً مورد توجه و تجزیه و تحلیل قرار می گیرد. اگر به فکر انجام معاملات جفت ارز ها در بازار فارکس هستید ، باید با چشمان تیزبین مراقب نرخ ارز باشید.

نرخ ارز به عنوان “نرخ تبدیل ارز یک کشور به کشور دیگر” تعریف می شود. ممکن است با تغییر عوامل تاثیر گذار بر بازار در عرضه و تقاضای ارزها از کشوری به کشور دیگر ، نوسان داشته باشد. به این دلایل، هنگام انجام معاملات مربوط به جفت ارز ها در بازار فارکس ، مهم است که بدانید چه چیزی نرخ ارز را تعیین می کند.

این مقاله برخی از عوامل اصلی موثر بر تغییرات و نوسانات نرخ ارز (عوامل موثر بر ارزش یک ارز) را بررسی می کند و دلایل عدم ثبات آنها را توضیح می دهد و به شما در یادگیری بهترین زمان برای انجام معاملات خود (جفت  ارز ها) در بازار فاکس کمک و راهنمایی می نماید.

key-factors-affecting-currency-exchange-rates

نرخ تورم

از عوامل موثر بر ارزش یک ارز تورم است. تغییرات تورم در بازار، باعث ایجاد تغییر در نرخ ارز می شود. کشوری که نرخ تورم در آن از کشور دیگر پایین تر است، ارزش پول آن کشور هم از آن کشور دیگر بیشتر خواهد بود. در حالتی که تورم پایین است، قیمت کالاها و خدمات با ریت کمتری زیاد می شود. کشوری که در آن نرخ تورم به طور پیوسته پایین تر است، ارزش ارز را افزایش می دهد در صورتی که کشوری که نرخ تورم بالاتری دارد با کاهش ارزش پول خود روبرو می شود و معمولاً با نرخ بهره بالاتر همراه خواهد بود.

نرخ بهره

نرخ بهره از دیگر عوامل موثر بر ارزش یک ارز می باشد. تغییر در نرخ بهره، بر ارزش واحد پول یک کشور و تغییرات نرخ ارز تاثیر می گذارد. نرخ فارکس ، نرخ بهره و تورم همگی با هم مرتبط هستند. افزایش نرخ های بهره باعث افزایش ارزش پول یک کشور می شود زیرا نرخ های بهره بالاتر، سود بالاتری را برای وام دهندگان ایجاد می کند و در نتیجه سرمایه خارجی بیشتری را جذب می کند که باعث افزایش نرخ ارز می شود.

حساب جاری کشور / تراز پرداخت ها

عامل سوم از عوامل موثر بر ارزش یک ارز حساب جاری کشور / تراز پرداخت ها می باشد. حساب جاری  در واقع نمایش دهنده تراز تجاری و درآمد کسب شده از سرمایه گذاری خارجی آن کشور می باشد .که شامل تمامی معاملات چه از نوع واردات و یا صادرات میباشد. در صورت داشتن کسری در حساب جاری یعنی هزینه بیشتر ارز برای واردات بوده به نسبت کسب درآمد از فروش یا همان صادرات است و در نتیجه تراز پرداخت ها، نرخ ارز پول داخلی آن کشور را دچار نوسان می کند.

بدهی دولتی

عامل چهارم از عوامل موثر بر ارزش یک ارز بدهی دولتی است. بدهی دولتی، بدهی عمومی یا همان بدهی ملی، متعلق به حکومت مرکزی است. کشوری که بدهی دولتی دارد کمتر می تواند سرمایه خارجی را وارد مرز های خود نماید، که منجر به تورم می شود. در صورتی که بازار، بدهی دولتی را در یک کشور خاص در آینده پیش بینی کند، سرمایه گذاران خارجی در آن کشور اوراق قرضه خود را در بازار آزاد به فروش می رسانند. که در نتیجه این اقدام، کاهش ارزش نرخ ارز را به دنبال خواهد داشت.

شرایط تجارت

عامل پنجم از عوامل موثر بر ارزش یک ارز شرایط تجارت است. در ارتباط با حسابهای جاری و تراز پرداختها، شرایط تجارت عبارت از نسبت قیمتهای صادراتی به قیمتهای وارداتی است. شرایط تجارت یک کشور در حالتی بهتر خواهد شد که قیمت های صادراتی آن با ریت بیشتری نسبت به قیمت های واردات افزایش پیدا کند. این حالت باعث کسب درآمد بیشتر می شود که افزایش تقاضا برای واحد پول ملی آن کشور که خود دلیل بر افزایش ارزش پول کشور می گردد . و این امر در آخر باعث  افزایش ارزش نرخ ارز خواهد شد.

 

ثبات و عملکرد سیاسی

اما عامل ششم از عوامل موثر بر ارزش یک ارز ثبات و عملکرد سیاسی یک کشور است. وضعیت سیاسی و شرایط اقتصادی یک کشور می تواند بر قدرت واحد پول ملی آن کشور تاثیر گذار باشد. کشوری که شرایط سیاسی آشفته کمتری دارد ریسک سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران خارجی کمتری دارد و جذب آنها بهتر خواهد بود، چرا که این امنیت فکری را به سرمایه گذاران انتقال داده و آنها را از سرمایه گذاری در کشور های دیگر دور می کند . افزایش سرمایه خارجی به نوبه خود منجر به افزایش ارزش پول داخلی آن کشور می شود. قابل توجه می باشد، کشوری که دارای سیاست مالی و تجاری مناسب است، هیچ گونه ابهامی در ارزش پول خود ایجاد نمی کند. اما، کشوری که در مسیر آشفتگی سیاسی باشد شاهد کاهش نرخ ارز باشد.

رکود اقتصادی

از عوامل تاثیر گذار  دیگر بر ارزش یک ارز رکود اقتصادی می باشد . هنگامی که کشوری با رکود اقتصادی روبرو می شود، احتمالاً نرخ بهره آن کاهش خواهد یافت و این امر شانس آن کشور را برای جذب کردن سرمایه خارجی کاهش خواهد داد. در نتیجه ، ارزش واحد پول آن  کشور در برابر با سایر کشورها ریزش خواهد کرد و بنابراین این مورد نرخ ارز را کاهش خواهد داد.

حدس و گمان

عامل آخر از عوامل موثر بر ارزش یک ارزحدس و گمان است. اگر این انتظار وجود داشته باشد که ارزش واحد پول یک کشور افزایش یابد، سرمایه گذاران برای کسب سود در فارکس در آینده نزدیک، تقاضای بیشتری از آن ارز را خواهند کرد. که در نتیجه آن، ارزش واحد پول آن کشور به دلیل افزایش تقاضا افزایش خواهد یافت. با افزایش ارزش واحد پول، نرخ ارز نیز صعودی خواهد شد.

نتیجه:

همه این عوامل نوسانات نرخ ارز را تعیین می کنند. اگر مکرراً پول ارسال یا دریافت می کنید، به روز بودن این عوامل به شما کمک می کند تا زمان بهینه برای انتقال پول بین المللی را بهتر ارزیابی کنید. برای جلوگیری از هرگونه سقوط احتمالی در نرخ ارز، یک سرویس نرخ ارز قفل شده و نسبتا ثابت را انتخاب کنید، که تضمین می کند ارز شما با وجود هرگونه عواملی که بر نوسان نامطلوب تأثیر می گذارد، با همان نرخ مبادله می شود.

سخن پایانی

عوامل موثر بر ارزش یک ارز را مورد کنکاش قرار دادیم . حال می توان این موضوع را نیز مطرح کرد که با شناخت عوامل موثر بر ارزش یک ارز چه کاری می توانید انجام دهید تا نوسانات برای شما سود ده باشد؟
اکنون که عوامل موثر بر ارزش یک ارز را شناختیم ، شما از قبل آماده تر از اکثریت تریدرها هستید. از اینجا، هنگام برنامه ریزی یک استراتژی ارزی که از هرگونه نوسان احتمالی به نفع شما استفاده می کند، می توانید از این عوامل به نفع خود استفاده کنید.
به عنوان مثال، قراردادهای مبادله پیش رو، به شما اجازه می دهد که نرخ ارز را در صورت نیاز شما، برای انتقال قفل (ثابت) کرده و سپس وجه را بعداً حتی در 12 ماه آینده منتقل کنید. به عنوان مثال، اگر شما نیاز به انتقال پول از USD به GBP داشتید و GBP به شدت کاهش یافت، مانند زمانی که نتیجه همه پرسی برگزیت (Brexit) اعلام شد، یک قرارداد مبادله رو به جلو ممکن است کمک کند.
بنابراین اگرچه بی ثباتی ممکن است بد به نظر برسد، اما با ابزار مناسب، می توانید یک استراتژی ارزی ایجاد کنید که چگونه نوسان می تواند مطلوب باشد و بتوانید سریعاً وارد بازار بعدی شوید.

در صورت داشتن هرگونه ابهامی در ارتباط با موضوع مقاله عوامل موثر بر ارزش یک ارز، می توانید پرسش خود را مطرح نموده و در اسرع وقت پاسخ آن را از مشاوران ما دریافت نمایید.
یادآور می گردد که مقاله عوامل تاثیر گذار بر ارزش یک ارز توسط تیم تحلیلی بروکر نیکس نگارش شده و کپی برداری از آن بدون ذکر منبع غیرقانونی است.

نمایش نظرات (2)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications