NYXbroker
نیکس فارکس

پیش بینی اقتصادی

پیش بینی اقتصادی چیست و از چه می گوید؟

پیش بینی اقتصادی چیست و از چه می گوید؟ با ما در این مقاله که بروکر نیکس به شما تقدیم می کند، همراه باشید تا با هم مفهوم پیش بینی اقتصادی را بررسی کنیم. امروزه در جهانی زندگی می کنیم که سرعت پیشرفت تکنولوژی در آن بسیار بالاست.
ساعت و روزی نمی گذرد بی آنکه خبرهایی از پیشرفت تکنولوژی در عرصه های مختلف از گوشه و کنار دنیا به گوشمان نرسد. بد نیست قبل از آنکه بپردازیم به مبحث پیش بینی اقتصادی، خوب است ببینیم که پیش بینی به چه مفهومی است؟ پیش بینی یک پروسه و فرآیندی است که به برآورد موقعیتهای ناشناخته می پردازد. پیش بینی در واقع یک نوع پیشگویی در رابطه با رخدادهای آینده در اختیار ما قرار می دهد. در واقع تجربیات گذشته را بکار گرفته و اتفاقات آینده را پیش بینی می کند. در مقاله پیشبینی اقتصادی، در خصوص موضوعات زیر با شما سخن می گوییم.
– پیشبینی اقتصادی فارکس
– اقتصاد کلان فارکس
– دنیای اقتصاد فارکس
– اقتصاد نوین فارکس
– اخبار اقتصاد فارکس

فهرست مطالب

منظور از پیش بینی اقتصادی چیست؟

چرا پیش بینی اقتصادی مهم هستند؟

پیش بینی های اقتصادی برای سال 2022 چیست؟

آیا پیش بینی اقتصادی قابل اعتماد است؟

چگونه یک پیش بینی اقتصادی انجام می شود؟

جدی نگرفتن شایعات بازار

منظور از پیش بینی اقتصادی چیست؟

در ابتدای مقاله  پیش بینی اقتصادی، بعد از تعریفی که در مقدمه در خصوص پیش بینی ارائه شد ببینیم که منظور از پیش بینی اقتصادی چیست؟

این چنین پیش‌بینی‌هایی، امکان دارد که با جزئیات زیاد صورت بگیرد و یا اینکه ممکن است بسیار کلی باشد.  به هر شکلی که باشد و انجام شود،  پیش بینی اقتصادی، رفتار آینده ی که انتظار می رود تمام یا قسمتی از اقتصاد داشته باشد را توصیف می کنند و همینطور به شکل گیری پایه های برنامه ریزی کمک می نمایند.

پیشبینی اقتصادی چنانچه رسمی باشد عموما منطبق با نظریه ای خاص در خصوص نحوه عملکرد اقتصاد می باشد. در بعضی موارد نظریه ها پیچیده هستند و استفاده از آنها ردیابی دقیق علت و معلول را می طلبد. بعضی ها هم ساده تر هستند و رخدادهای اقتصادی را به یک یا چند عامل اساسی نسبت می دهند. اگر بخواهیم مثالی در این زمینه بیاوریم، اقتصاددانان بر این عقیده هستند که تغییرات در عرضه پول، تعیین کننده نرخ رشد در فعالیت های عمومی تجاری می باشد. در آمریکا، مصرف کنندگان سهم بزرگی در فعالیت های اقتصادی دارند، بعضی از اقتصاددانان معتقدند، مصرف کننده چه تصمیمی برای سرمایه گذاری با پس انداز  می گیرد، سرنخ اصلی را جهت مسیر آینده اقتصاد اراده می دهد.

 پر واضح است که نظریه ای که یک پیش بینی کننده اعمال می نماید، برای پروسه پیش بینی بسیار مهم و حیاتی است.

در دنیای اقتصاد فارکس،  پیش بینی اقتصادی فارکس به معامله گران کمک می کند تا تصمیمات معاملاتی بهتری را اتخاذ نمایند، لذا پیگیری اخبار اقتصاد فارکس کمک می کند تا از پیش بینی ها در زمینه  اقتصادی فارکس و همچنین اقتصاد نوین فارکس با اطلاع شویم.

 

 

 

چرا پیش بینی اقتصادی مهم هستند؟

اما ببینیم که چرا پیشبینی اقتصادی مهم است؟ پیش بینی  نقش عمده ای در تصمیم گیری معاملاتی و سایر تصمیمات مرتبط با سایر جنبه های اقتصادی ایفا می کند چرا که پیش بینی کارایی فرآیند تصمیم گیری را بهبود می بخشد.

معامله گران تکنیک‌های متفاوت پیش‌بینی را مورد استفاده قرار می دهند. آنها، تقاضای کمی و همینطور تقاضای کیفی را جهت پیش‌بینی میزان تقاضای آینده محصولات  و همچنین اتخاذ تصمیمات معاملاتی بهتر، مورد استفاده قرار می دهند. تکنیک کیفی که شامل نظرات متخصصین، نظر سنجی ها و همینطور آزمایش های بازار می باشد. در صورتی که تکنیک های کمی، تحلیل ها را شامل می گردد. 

معامله گران با انجام  پیشبینی اقتصادی، درک بهتری از تغییراتی که در دنیای اقتصاد فارکس رخ می دهد را پیدا می کنند. فرآیند تصمیم گیری معاملاتی دارای دو جزء اصلی می باشد که شامل ریسک و عدم اطمینان است. ریسک موقعیتی است که تریدر می تواند ضرر و زیان تصمیم معاملاتی خود را اندازه گیری نماید. اما عدم اطمینان زمانی است میزان ریسک توسط معامله گر قابل اندازه گیری نباشد. لذا معامله گران با استفاده از تکنیک های کمی سعی در کاهش ریسک شرایط نامطمئن دارند.

از آنجائیکه اتخاذ تصمیمات مهم معاملاتی برگشت ناپذیر هستند از جمله در زمینه اقتصاد کلان فارکس، لذا باید نهایت دقت در مورد آنها بکار گرفته شود.

 

 

 

پیش بینی های اقتصادی برای سال 2022 چیست؟

ببینیم که پیش بینی ها برای سال 2022 برای اقتصاد بزرگ دنیا آمریکا از چه  می گویند؟ رشد تولید ناخالص داخلی (GDP) واقعی آمریکا که از فاکتورهای اقتصاد کلان فارکس می باشد، در سه ماهه اول به میزان 2.0 درصد، کاهش می یابد، این در صورتی است که رشد 6.9 درصد در فصل پایانی سال 2021 و همچنین رشد سالانه 2022 به میزان 3.5 درصد افزایش خواهد داشت. 

با نگاهی دقیق تر به آینده، پیش‌ بینی می گردد که اقتصاد آمریکا در سال 2022 به میزان 2.6 درصد رشد خواهد داشت. باید متذکر شد که در این پیش بینی، عوامل تعدیل نزولی در ارتباط با Omicron، تورم، سیاست پولی و موارد دیگر لحاظ گردیده است. بر اساس پیش بینی های قبلی، فرض بر آن بوده که موج زمستانی پاندمیک ممکن است باعث سقوط رشد اقتصادی در سه ماهه اول 2022 گردد،  اما مقیاس آلودگی فراتر از انتظار بود. با این وجود شاخص های اقتصادی نشان از آن دارند که اختلالات ایجاد شده در رابطه با سویه جدید نسبت به موجهای پیشین متوسط تر بود و مفهوم آن این است که امکان دارد اقتصاد آمریکا در برابر همه گیری مقاوم تر گردد.

انتظار افزایش تورم وجود دارد به ویژه در سه ماهه اول. فدرال رزرو برای مقابله با تورم اعلام کرد که برنامه کاهش کمی، در ماه مارس به پایان می رسد و بعد از آن افزایش نرخ بهره بانکی خواهد بود.

عواملی وجود دارد که همچنان بر پیش بینی ها تاثیر می گذارند مثل تاثیرات کوید 19، تنش های ژئوپلیتیک که در اروپا و آسیا وجود دارند، خطرات اقتصادی بیشتری را با خود همراه دارند. 

 

 

 

آیا پیشبینی اقتصادی قابل اعتماد است؟

 انتقادی که به پیش بینی های اقتصادی وارد است این است که اغلب اشتباه هستند. البته این تا حدودی درست است. پیش بینی ها قطعا قادر نیستند که همه چیز را تا آخرین نقطه اعشار کامل و بی عیب بیان کنند.

اما از طرفی هم  در قالب یک مفهوم کلی، این گزاره درست نیست چرا که برخی از متغیرهای اقتصادی را می توان با دقت قابل قبول و معقولی در بسیاری مواقع پیش بینی کرد. 

انتقادی که به صحت پیش بینی های اقتصادی وارد است این است که آنها فقط در پیش  بینی هایی خوب هستند که تجربه مشابهی برای آن وجود داشته باشد، در واقع هر زمان که حرکات متغیرهای اقتصادی در محدوده حرکات مشاهده شده اخیر قرار بگیرد، دقت پیش‌بینی می‌تواند بسیار بالا به نظر برسد. 

اما وقتی حرکات خارج از محدوده تجربه اخیر قرار بگیرد، پیش بینی ها ضعیف تر خواهند بود. البته می‌توان این ادعا را داشت که در بیشتر موارد دارای حرکت شدید در یک متغیر اقتصادی نیستیم، لذا پیش‌بینی‌های اقتصادی در بیشتر مواقع  خوب می باشند. 

 

 

 

چگونه یک پیشبینی اقتصادی  انجام می شود؟

در تعریف پیش بینی عنوان شد که در واقع یک فرآیند تلاش برای پیش‌بینی  آینده اقتصاد می باشد که برای این منظور شاخص های مهم و گسترده بکار گرفته می شود که شامل ساخت مدل‌های آماری با استفاده از ورودی‌های چندین متغیر یا شاخص کلیدی می باشد که اغلب با هدف تلاش برای رسیدن به نرخ رشد تولید ناخالص داخلی (GDP) در آینده می باشد. شاخص های اولیه اقتصادی که در این فرآیند بکار گرفته می شوند عبارتند از تورم، نرخ بهره، نرخ بیکاری و خرده فروشی و تولید صنعتی. 

دولتمردان و مدیران تجاری از نتایج پیش بینی های اقتصادی جهت تعیین سیاست های مالی و پولی و همینطور برنامه ریزی فعالیت های عملیاتی آینده بهره می برند.

نکته ای که باید عنوان شود این است که با توجه به آنکه سیاست به شدت جناحی می باشد لذا افراد بسیاری به پیش بینی های اقتصادی که توسط دولت ها ارائه می شود،  با شک و تردید می نگرند.

 

 

 

سخن پایانی

پیش بینی اقتصادی را در این مقاله مورد بررسی قرار دادیم. برای آنکه بتوانیم شانس موفقیت خود را  در سرمایه گذاریها و معاملاتی که انجام می دهیم بالا ببریم برای مثال در زمینه هایی چون اقتصاد نوین فارکس، نیاز به پیش بینی اقتصادی داریم و همچنین باید پیگیر اخبار اقتصاد فارکس باشیم تا از آنها مطلع شویم.

چنانچه در اين مقاله نیز به تفصیل بیان شد، فعالان اقتصادی بر پیش بینی اقتصادی تکیه کرده واز آن به عنوان یک راهنما در برنامه ریزی های اقتصادی خود برای فعالیتهای آتی بهره می برند. همچنین دولتمردان از جهت تعیین سیاستهای مالی و پولی در فعالیتهای عملیاتی  استفاده می کنند.

با امید به آنکه مطالبی که تقدیم حضور گرانقدرتان شد برایتان مفید بوده باشد تجربیات و دیدگاهتان را با ما به اشتراک گذارید. به یاد داشته باشید که شما عزیزان می توانید از مشاوره رایگان بروکر نیکس در زمینه بازارهای استفاده نمایید.

 

 

 

 

 

نمایش نظرات (2)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications