NYXbroker
نیکس فارکس

برگزیت

برگزیت چیست ؟ دلایل برگزیت چیست ؟

برگزیت انگلیس چیست؟ آیا دلایل Brexit را می دانید؟ قوانین برگزیت در چه رابطه ای می باشد؟ اگر پاسخ این سوالات را نمی دانید و برایتان نا آشناست اصلا نگران نباشید بروکر نیکس در راستای انتشار مقالات آموزشی رایگان، این بار اقدام به انتشار به مقاله ای در این خصوص نموده است لذا تا پایان ما را همراهی کنید تا پاسخ سوالات بالا را دریابید.
در ابتدا خوب است بدانیم که برگزیت انگلیس به چه معنایی است؟ این واژه از دو کلمه انگلیسی British و Exit آمده است و کوتاه شده این عبارت ” Britain exits the EU “می باشد.
شاید دولتمردان انگلیسی تصورش را هم نمی کردند که جرقه ای که دیوید کامرون نخست وزیر پیشین انگلیس در دوره انتخاباتی خود مبنی بر خروج انگلیس از اتحادیه اروپا زد روزی چنان دامنگیر شود که سیاست و اقتصاد بعضی از کشورها را اینچنین تحت تاثیر خود قرار دهد. همراه ما باشید تا در ادامه بیشتر در این مورد بدانیم.

فهرست مطالب

موضوع Brexit چه بود؟

Brexit چه زمانی اتفاق افتاد؟

Brexit و تاثیر آن در بازار فارکس

Brexit و تاثیر آن بر پوند و دلار

سرانجام Brexit چه شد؟

موضوع Brexit چه بود؟

در بالاتر هم  اشاره کردیم که قرارداد برگزیت، توافق برگزیت و همینطور قوانین برگزیت نه تنها خود کشور انگلیس را متاثر ساخت بلکه پیامد Brexit دامن سایر کشورها را نیز گرفت.

ببینیم داستان Brexit چه بوده است؟ در این بخش دلایل Brexit و همینطور عواقب Brexit را با هم بررسی می کنیم.

 Brexit به عنوان نمادی برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (EU).

بریتانیا عنوان دارنده اولین و تا این زمان تنها کشوری از عضو اتحادیه اروپا بوده است که بعد از 47 سال عضویت، این اتحادیه را ترک کرده است.

اتحادیه اروپا و نهادهای وابسته به آن از زمانی که تاسیس شده شروع به  توسعه یافتن نمودند و این امر اهمیت قابل توجهی برای بریتانیا پیدا کرد. در آن زمان گروه‌هایی بودند که دید خوبی به اروپا نداشتند.

 دولت حامی هارولد ویلسون در سال 1975 یک همه پرسی در خصوص ادامه عضویت در اتحادیه اروپا برگزار کرد که در آن رای دهندگان با آراء 67.2 درصد رای بر باقی ماندن در اتحادیه دادند، بعد از ادغام اروپا همه پرسی دیگری برگزار نگردید.

تا اینکه در طی معاهده های بعدی یعنی ماستریخت و همینطور معاهده لیسبون دیوید کامرون دولتمرد و نخست‌وزیر محافظه‌کار در طی کمپین انتخاباتی برای آنکه آرای مخالفان را به دست بیاورد، وعده  داد که در صورت پیروزی و انتخاب مجدد دولت، همه‌پرسی را برگزار نماید. دولت وی (طرفدار اتحادیه اروپا) در سال 2016 در طی یک همه پرسی که در مورد ادامه عضویت در اتحادیه اروپا برگزارنمود که در آن رای دهندگان با 51.9 درصد رای به ترک اتحادیه اروپا دادند.

 این امر منجر به استعفای او،  و جایگزینی او با ترزا می، و مدت چهار سال مذاکره با اتحادیه اروپا در خصوص شرایط خروج و همینطور نحوه روابط در آینده شد.

 

Brexit چه زمانی اتفاق افتاد؟

پس از بررسی دلایل برگزیت، می پردازیم به زمانی که اتفاق افتاد.

بر اساس ماده 50 معاهده نامه اتحادیه اروپا، روال خروج هر کشور عضو را تنظیم می نماید. بر اساس این قانون، هر کشوری که عضو اتحادیه اروپا می باشد ممکن است بر مبنای قانون اساسی آن کشور تصمیم به خروج از اتحادیه بگیرد. بعد از آنکه کشوری تصمیم خود را مبنی بر خروج اعلام کرد، اتحادیه اروپا در خصوص نحوه خروج و همینطور روابط آینده خود با این کشور وارد مذاکره خواهد شد.

اگر زمان دقیق را بخواهید در ساعت 23:00 به وقت گرینویچ در تاریخ 31 ژانویه 2020 در ساعت(00:00 CET) این خروج رسما صورت گرفت. 

مراحل این خروج برای بریتانیا بعد از برگزاری همه پرسی انجام شده به تاریخ  23 ماه ژوئن سال 2016 و همچنین اطلاعیه بعدی اعلام شده به شورای اروپا در تاریخ  29  ماه مارس 2017انجام شد.

گرچه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در اول فوریه 2020 انجام گرفت اما توافق برگزیت از آن زمانی اجرایی شد که خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا کامل شد و قوانین برگزیت روابط آنها را تا 31 دسامبر 2020 محفوظ نگه داشت.

 

Brexit و تاثیر آن در بازار فارکس

ببینیم که عواقب برگزیت و چه بوده است بویژه بر بازار فارکس و همینطور قرارداد Brexit چه تاثیراتی بر آن داشته است؟

 پیامد برگزیت تا به حال این بوده است که  عدم اطمینان را در بازار ارز به وجود آورده است. با این وجود، خبرهایی نیز به گوش میرسد مبنی بر اینکه سرانجام بریتانیا و اتحادیه اروپا  در پایان دسامبر، چند روزی پیش از پایان دوره انتقال رسمی، بالاخره بر سر یک معامله به توافق رسیده اند.

این می تواند خبر خوبی برای لندن باشد چرا که همچنان پایتخت جهانی بازار فارکس می باشد. در سال 2016، پایتخت بریتانیا میانگین ​​گردش مالی بیش از 2.4 میلیارد دلار در روز داشته که به صورت ارز خارجی بوده  اما در مقام مقایسه با نیویورک و سایر موسسات پیشرو فارکس، پایینتر است.

دولت بریتانیا قصد این را دارد که قوانین مالی آن شباهت زیادی به قوانین اتحادیه اروپا بعد از خروج از آن را داشته  باشد تا به لندن کمک کند تا موقعیت خود را به عنوان هسته اصلی مالی جهان حفظ کند.

 

Brexit و تاثیر آن بر پوند و دلار

 امیدواریم که تا اینجا همراه ما بوده باشید در ادامه از اینکه برگزیت ارزش پوند را چگونه متاثر ساخت خواهیم گفت و همینطور ارزش آن را بر دلار بررسی خواهیم کرد.

چندین تحلیلگر چنین پیش بینی کرده اند که بعد از برگزیت ارزش پوند افزایش یابد.

 در تاریخ 31 ژانویه  2020 بریتانیا رسماً اتحادیه اروپا را ترک کرد. در این مدت، مذاکراتی برای تعیین شرایط دو طرف انجام گرفت. درخصوص نحوه رابطه در آینده، مذاکره کنندگان بریتانیایی و اروپایی سرانجام در 24 دسامبر 2020 به توافق تجاری و همکاری دست یافتند.

از زمانی که نتیجه همه پرسی در 23 ژوئن  2016 اعلام گردید، پوند به طور پیوسته در حال کاهش بوده است. پوند بلافاصله در برابر دلار ایالات متحده  و همچنین دلار استرالیا کاهش پیدا کرد و پس از رفراندوم نیز نرخ ها 17 درصد کاهش پیدا کرد.

 

سرانجام Brexit چه شد؟

از تاریخ 1 ژانویه 1973 بعد از قرارداد برگزیت، قوانین مربوط به اتحادیه اروپا و دیوان دادگستری اتحادیه اروپا به اینگونه شد که دیگر هیچ اولویتی بر قوانین بریتانیا ندارد، مگر در مناطق منتخبی در ارتباط با ایرلند شمالی.

قانون اتحادیه اروپا که شامل قوانین خروج می باشد در سال 2018 قوانین مربوط به اتحادیه اروپا را به عنوان قانون داخلی حفظ می نماید و اکنون بریتانیا قادر است آن را اصلاح یا لغو نماید.

 بر مبنای شرایط توافق خروج از اتحادیه اروپا، ایرلند شمالی به مشارکت خود در بازار واحد اروپا در خصوص کالاها و همینطور عضویت بالفعل در بخش گمرکی اتحادیه اروپا ادامه می‌دهد.

از 1 ژانویه 2021، نوع رابطه بین بریتانیا و اتحادیه اروپا بر اساس توافق برگزیت بر پایه تجارت و همکاری یک توافق بلندپروازانه شکل گرفت ( قرارداد برگزیت) اما آنچه که شایان توجه است این است که پیامد برگزیت در واقع یک تغییر بزرگ بوده  برای شهروندان، شرکت ها و همچنین مقامات دولتی در اتحادیه اروپا و بریتانیا.

 

سخن پایانی

برگزیت انگلیس را از جنبه های مختلف با هم بررسی کردیم.

 این رویداد هم از نظر سیاسی چالش برانگیز بود و هم عمیقاً عامل اختلاف در بریتانیا بود.

 انتخابات عمومی که در طی سال‌های 2017 و 2019 انجام شد و نهایتا در نتیجه  بریتانیا پس از کشمکشهای بسیار در تاریخ 31 ژانویه 2020 از اتحادیه اروپا خارج شد. از دلایل و عواقب برگزیت گفتیم و همینطور اثرات آن را بر بازار فارکس مورد بررسی قرار دادیم

 در خاتمه در خصوص اینکه برگزیت ارزش پوند و دلار  را چگونه تحت تاثیر خود قرار داد سخن گفتیم.

با امید به آنکه مطالب ارائه شده در خصوص Brexit ابهاماتی که برای شما وجود داشته را پاسخ داده باشد. 

نظرات و تجربیات ارزشمند خود را با ما به اشتراک گذارید.

ضمنا شما عزیزان می توانید از طریق چت آنلاین و یا سایر راههای ارتباطی با بروکر نیکس تماس گرفته و از خدمات مشاوره رایگان نیکس استفاده نمایید.

نمایش نظرات (1)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications