NYXbroker
نیکس فارکس

بیت کوین

اولین نوع از ارز دیجیتال و بر پایه رمز گذاری شده

بیت ‌کوین (Bitcoin) اولین ارز دیجیتال است که به آن ارز رمزنگاری شده نیز می‌گویند، و تحت نظارت هیچ دولت و یا نهاد مرکزی نیست. تمام کارهای مربوط به استخراج، خرید، فروش، نظارت و… بیت ‌کوین توسط سیستم‌های کامپیوتری و به کمک شبکه صورت می‌گیرد. تا به امروز که اواخر ماه مارس سال 2021 است، بیت‌ کوین اولین ارز دیجیتال از نظر حجم بازار است. بیش از 60 درصد از کل حجم بازار ارزهای دیجیتال متعلق به بیت‌ کوین بوده و 40 درصد مابقی بین ارزهای دیگر تقسیم شده است. ورود بیت‌ کوین و به طور کلی ارزهای دیجیتال به چرخه‌ی اقتصادی جهان، مزایایی را به همراه دارد که در ادامه به توضیح این مزایا می‌پردازیم. اما پیش از آن خوب است مختصری در رابطه با تاریخچه و پیدایش بیت‌ کوین صحبت کنیم. بروکر نیکس با سال ها تجربه در زمینه سرمایه گذاری و انجام معاملات، از پیشتازان ارائه خدمات ارزهای دیجیتال و بیت کوین به کاربران است.

فهرست مطالب

تاریخچه‌ی بیت‌ کوین

بیت کوین چیست و چه کاربردهایی دارد؟

پشتوانه بیت‌کوین چیست؟

آیا بیت ‌کوین قانونی است؟

ویژگی‌های بیت‌کوین

بیت کوین چگونه استخراج می شود؟

تاریخچه‌ی بیت‌ کوین

تاریخچه‌ی بیت ‌کوین Bitcoin داستان بسیار جالبی دارد که به طور مختصر به آن خواهیم پرداخت؛ فقط برای شروع این تاریخچه‌ی جالب، خوب است بدانید که در حال حاضر بنیان‌ گذار بیت ‌کوین ناشناخته است!

در سال 2008 میلادی گروه یا فردی به نام ساتوشی ناکاموتو، طی مقاله ‌ای که به آن وایت پیپر (White Paper) می‌گویند، ایده ارز رمزنگاری شده‌ بیت‌کوین را مطرح کردند. بسیاری پیدایش گروه ساتوشی ناکاموتو و در ادامه بیت‌ کوین را به بحران اقتصادی 2008 مرتبط می ‌دانند، که احتمال دور از ذهنی به نظر نمی ‌رسد.

ساتوشی سال‌ های 2008 تا 2010 در پروژه‌ بیت‌ کوین حضور داشت و نواقص سیستمی این ارز دیجیتال را رفع کرد. پس از آن در سال 2010 با ارسال ایمیلی به یکی از توسعه ‌دهندگان بزرگ بیت ‌کوین، اعلام کرد که دیگر قصد فعالیت در این پروژه را ندارد. تا امروز که نزدیک به 12 سال از بنیان ‌گذاری بیت‌ کوین می ‌گذرد، همچنان کسی هویت واقعی ساتوشی ناکامو را نمی ‌داند. گزینه ‌های احتمالی زیادی برای ساتوشی در نظر گرفته شده ‌اند، اما تمام این گزینه‌ ها در حد یک فرضیه باقی مانده ‌اند و هیچکس نتوانسته دلایل کافی برای اثبات هیچ یک از گزینه‌ ها بیاورد.

سال 2019، آقای گریک رایت که اتفاقا یکی از گزینه‌ های احتمالی نیز بود، ادعا کرد که ساتوشی ناکاموتو واقعی است. پس از بررسی‌ های بسیار و برگزاری دادگاه ‌های متعدد مشخص شد که این ادعا دروغی بیش نبوده و آقای گریک رایت، ساتوشی نیست.

برای یافتن ساتوشی واقعی تنها یک راه اثبات وجود دارد!

ساتوشی ناکاموتو یک میلیون بیت ‌کوین برای خود نگه داشته است. تنها کسی که بتواند با بیت ‌کوین ‌های ساتوشی یک تراکنش انجام دهد، ساتوشی ناکاموتوی واقعی است.

اینکه ساتوشی ناکاموتو هویت خود را پنهان نگه داشته، کاری منطقی به نظر می‌ رسد. زیرا بیت ‌کوین خطر جدی برای بانک ‌ها و موسسه ‌های مالی محسوب می ‌شد. بنابراین جان بنیان‌ گذار (یا بنیان‌گذاران) بیت ‌کوین در خطری جدی است.

بیت کوین چیست و چه کاربردهایی دارد؟

بیت کوین Bitcoin چیست و چه کاربردهایی دارد؛ این سوالی است که در این قسمت قصد داریم با بیانی بسیار ساده به آن بپردازیم. بیت کوین اولین و در حال حاضر پرطرفدارترین ارز دیجیتال است. با بیت کوین می توان به راحتی هر کالایی را خرید و فروش کرد و از این بابت هیچ محدودیتی برای بیت کوین وجود ندارد. برای خرید و فروش بیت کوین و یا انجام تراکنش ها، هیچ نیازی به مراجعه به موسسات مالی نیست و تمام تراکنش ها با کمک اینترنت و در زمان بسیار کمی انجام می شود.

بیت کوین یک ارز دیجیتال جهانی بوده و وابسته به هیچ بانک و یا دولتی نیست؛ بنابراین استفاده از آن در هر کجای دنیا کار بسیار آسانی بوده و برای استفاده در کشورهای گوناگون نیاز به تبدیل آن ندارید.

پشتوانه بیت‌کوین چیست؟

یکی از اولین مواردی که احتمالا ذهن هر شخص را درباره‌ی بیت ‌کوین به خود مشغول می‌ کند، پشتوانه‌ آن است. در ذهن ما همه‌ ارزها همانند دلار، ریال، ین و… دارای پشتوانه ‌ای بوده و ارزش آن ‌ها با توجه به قدرت اقتصادی کشورشان تعیین می ‌شود. اما بیت ‌کوین توسط هیچ دولت یا نهادی به وجود نیامده و بنابراین هیچ پشتوانه ‌ای ندارد. تنها مسئله‌ ای که سبب رواج بیت ‌کوین می ‌شود، پیشرفت تکنولوژی و استقبال مردم از آن است. همانطور که می ‌دانید و پیش‌ تر نیز گفته شد، بیت ‌کوین یک ارز دیجیتال رمزنگاری شده بوده و هیچ ماهیت فیزیکی ندارد. بیت ‌کوین Bitcoin در سیستم‌ های کامپیوتری و به وسیله‌ کدهای طولانی تعریف می‌ شود. بنابراین پایداری آن فقط و فقط به استقبال مردم از تکنولوژی بستگی دارد.

توجه کنید اگر در ذهن شما طلا پشتوانه‌ ارزهای رایج بوده و برای بیت‌ کوین نیز به دنبال چنین پشتوانه‌ ای هستید، باید بدانید که تصور شما کاملا اشتباه است. در حال حاضر ارزهای رایج توسط هیچ کالای با ارزشی پشتوانه‌ گذاری نشده و ارزش آن‌ها تنها به استقبال مردم و قدرت اقتصادی آن کشور وابسته است.

در رابطه با ارزش بیت‌ کوین نیز باید بدانید، تنها عرضه و تقاضا ارزش بیت‌ کوین را تعیین می‌ کنند. همانند قیمت طلا که با توجه به عرضه و تقاضا مشخص می ‌گردد، در رابطه با بیت‌ کوین یا دیگر ارزهای دیجیتال نیز عرضه و تقاضا تنها عوامل افزایش یا کاهش قیمت هستند.

آیا بیت ‌کوین قانونی است؟

حال که متوجه شدیم بیت کوین متعلق به هیچ کشور و دولتی نیست، احتمالا قانونی بودن یا نبودن آن برایتان سوال شده است. آیا دولت ‌ها بر بیت‌ کوین نظارت دارند؟ تا چه اندازه از بیت کوین حمایت شده و برای معامله آن قانون وضع کرده‌ اند؟

قانونی بودن بیت کوین در تمام کشورها تابع یک قانون واحد نیست. در برخی کشورها هنوز برای بیت کوین قانونی وضع نشده و در برخی دیگر نیز خرید و فروش آن غیر قانونی به شمار می ‌آید. اما باید بدانید که کنترل تراکنش ‌های بیت کوین و یا هر ارز دیجیتال دیگر به طور کلی قابل ردیابی نبوده و به علاوه دولت ‌ها امکان بلوکه کردن ارزهای دیجیتال را ندارند. بنابراین مردم تنها با دسترسی به اینترنت می ‌توانند در هرجای دنیا حتی در کشورهایی که معامله بیت‌ کوین غیر قانونی است، به راحتی و بدون دردسر این ارز رمزنگاری شده را خرید و فروش کنند.

ویژگی‌های بیت‌کوین

شاید با خودتان فکر کنید استفاده از بیت کوین با ارزهای فیات (دلار، ریال و…) تفاوتی نداشته و لزومی ندارد ریسک جایگزینی ارزهای دیجیتال را بپذیریم. همانطور که در ابتدای این مقاله نیز گفته شد، در این بخش قصد داریم مزایا یا به طور کلی ویژگی‌های استفاده از بیت‌ کوین به عنوان یک ارز دیجیتال رمزنگاری شده را بررسی کنیم.

تعداد بیت ‌کوین ‌ها محدود است

در طول تاریخ بسیار پیش آمده که ارزش پول رایج کشوری به دلیل چاپ بیش از اندازه دولت، افت کرده است. زمانی‌که ارزی در اختیار دولت‌ ها باشد، امکان چاپ بی دلیل آن وجود دارد؛ اما از آن‌جایی که بیت‌ کوین در اختیار هیچ قدرت و یا دولتی نیست، میزان تولید آن‌ از روز اول مشخص شده است. تعداد تمام بیت‌ کوین ‌هایی که قرار است استخراج گردد، تنها 21 میلیون واحد است. محدود بودن تولید بیت‌ کوین که به آن استخراج بیت ‌کوین می‌ گویند، سبب می‌ شود ارزش این ارز دیجیتال در طی زمان حفظ شده و در صورت استقبال مردم حتی ارزشمندتر نیز گردد.

بیت ‌کوین یک سیستم غیرمتمرکز

بیت‌ کوین یک سیستم مالی غیر متمرکز دارد. غیرمتمرکز بودن یعنی بیت‌کوین تحت نظارت هیچ نهاد و یا دولتی نیست. برای درک کامل غیرمتمرکز بودن، ابتدا باید مفهوم متمرکز بودن سیستم‌ های مالی را درک کنیم. بانک ‌ها و موسسه ‌‌های مالی هر کشور تحت نظارت کامل دولت مرکزی آن کشور بوده و به تمام تراکنش ‌ها و حساب شما دسترسی دارند. در صورتی که بخواهند حساب شما را بلوکه کرده و یا شما را از دریافت خدمات محروم می‌ کنند. در رابطه با بیت‌ کوین همانطور که در طی این مقاله نیز چندین بار اشاره شد، هیچ نهاد مرکزی وجود نداشته و هیچ دولت یا گروهی در راس قدرت نیست. بنابراین سیستم مالی بیت ‌کوین، یک سیستم غیر متمرکز به شمار می ‌آید.

بیت‌ کوین، سیستم نیمه ناشناس!

احتمالا تا به حال در بانک ‌ها و یا موسسات مالی افتتاح حساب کرده ‌اید. اولین چیزی که برای افتتاح حساب در نهادهای مالی متمرکز لازم دارید، مدارک هویتی همانند شناسنامه، کارت ملی و… است. اما برای افتتاح کیف پول بیت ‌کوین و یا دیگر ارزهای دیجیتال نیازی به بارگذاری مدارک هویتی ندارید. البته این قضیه اصلا به این معنا نیست که تمام تراکنش‌ های شما ناشناس باقی می ‌مانند و شما می‌ توانید بدون اینکه شناسایی شوید هر تراکنشی انجام دهید. بلکه همه تراکنش ‌ها برای اشخاص قابل پیگیری هستند و در صورت نیاز مشخص می ‌شود این تراکنش از کدام کیف پول انجام شده است.

اگر از طریق صرافی ‌ها اقدام به خرید بیت‌ کوین و یا ارزهای دیجیتال دیگر کرده باشید، متوجه شده ‌اید که صرافی ‌ها مدارک هویتی شما را به طور کامل دریافت کرده و احراز هویت برای آن‌ ها ضروری است. باید بدانید تنها صرافی ‌ها برای امنیت بیشتر این روند را انجام می ‌دهند و اگر شما خودتان به زنجیره اصلی خرید و فروش بیت ‌کوین متصل شوید، نیاز به طی کردن این مراحل ندارید.

جا به جایی آسان

بیت‌ کوین یکی از ارزهای دیجیتال است و از آنجایی که ماهیت فیزیکی ندارد، حمل و جا به جایی آن بسیار آسان ‌تر از ارزهای غیر دیجیتالی است. تمام تراکنش‌ ها و معاملات شما توسط گجت ‌هایی که قابلیت نصب به اینترنت را دارند انجام شده و بنابراین نیاز به مراجعه به هیچ مکان فیزیکی برای انجام تراکنش ‌های خود ندارید. هر زمان و در هر کجای دنیا می ‌توانید در عرض چند ثانیه تراکنش ‌های دلخواه خود را انجام دهید. غیر فیزیکی بودن بیت‌ کوین سبب شده که احتمال سرقت برای آن به صفر برسد.

بیت ‌کوین ارز غیر قابل جعل

برخلاف اسکناس که امکان چاپ و جعل برای آن وجود دارد، بیت‌ کوین ارز دیجیتال غیرقابل جعل است. غیر قابل جعل بودن بیت ‌کوین به دو دلیل است. دلیل اول محدود بودن تعداد بیت ‌کوین است. وقتی قرار است تعداد تمام بیت ‌کوین ‌ها 21 میلیون واحد باشد، پس حتی یک بیت ‌کوین بیشتر از 21 میلیون نیز بی ‌معناست. دلیل دوم و مهمتر از دلیل اول رمزنگاری شدن بیت ‌کوین‌ های استخراجی است. تمام بیت‌ کوین ‌ها در شبکه ‌های به هم متصل و دارای رمز قرار دارند و استخراج بیت‌ کوین خارج از این سیستم به هیچ عنوان امکان پذیر نیست. رمزنگاری بودن بیت ‌کوین ‌ها سبب اطمینان خاطر هرچه بیشتر افراد برای سرمایه ‌گذاری در این حوزه شده است.

تراکنش ‌های بیت ‌کوین برگشت ‌پذیر نیستند

تراکنشی که در سیستم بیت ‌کوین ثبت و نهایی می‌ شود، امکان تغییر ندارد. برای مثال اگر شما انتقال بیت ‌کوین را به مقصد نادرستی فرستاده و آن انتقال را تایید کنید، به هیچ عنوان امکان بازگشت بیت‌ کوین به حساب شما وجود ندارد. هر انتقال بیت‌ کوین به تمام افراد حاضر در شبکه بیت ‌کوین گزارش شده و همانند بانک ‌ها و یا دیگر موسسات مالی، تغییر توسط نهاد مرکزی امکان‌ پذیر نیست. برخی این مسئله را یک ویژگی منفی برای سیستم بیت‌ کوین در نظر می ‌گیرند؛ اما توجه کنید وقتی بیت‌ کوین یک سیستم غیرمتمرکز بوده و هیچ راسی در آن وجود ندارد، این برگشت ناپذیر بودن کاملا منطقی است.

بیت کوین چگونه استخراج می شود؟

بیت کوین چگونه استخراج می شود؛ پرسشی که دانستن پاسخ آن به شفافیت سیستم ارزهای دیجیتال و بخصوص بیت کوین کمک می کند. به فرایند استخراج بیت کوین، ماینینگ و به کسانی که بیت کوین را استخراج می کنند ماینر می گویند. تمام تراکنش های مربوط به بیت کوین ها باید توسط ماینرها تایید گردد. ماینرها کسانی هستند که با استفاده از سیستم های کامپیوتری پرقدرت و با استفاده از الگوریتم های ریاضی پیچیده، بیت کوین ها را تولید و استخراج می کنند. استخراج بیت کوین می تواند توسط هر کس که به سیستم های قدرتمند و مناسب استخراج بیت کوین دسترسی دارد، صورت گیرد. ماینرها درصدی از بیت کوین را به عنوان کارمزد برای انجام تراکنش و یا استخراج بیت کوین دریافت می کنند. هرچه تعداد ماینرها در شبکه بیشتر باشد، استخراج بیت کوین پیچیده تر شده و فعالیت رقابتی تری محسوب می گردد. در هر صورت در تولید و استخراج بیت کوین هیچ گونه تقلبی نمی تواند صورت گیرد و این از مزایای ارزهای دیجیتال و بخصوص بیت کوین است.

سخن پایانی

بیت‌ کوین نخستین و تا به اینجا قوی‌ ترین ارز دیجیتال است. بیشترین حجم بازار در اختیار بیت ‌کوین بوده و همچنین بالاترین امنیت را در بین تمام ارزهای دیجیتال دارا است. اگر قصد سرمایه ‌گذاری بر روی ارزهای دیجیتال را دارید، بیت‌ کوین ارزی است که نباید از آن غافل شوید. در صورتی که طبق پیش‌ بینی، ارزهای دیجیتال آینده‌ روشنی داشته و اقتصاد دنیا را متحول کنند، قطعا بیت‌ کوین یکی از ارزهای ابر قدرت خواهد بود. البته در نظر داشته باشید که آینده‌ بیت ‌کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری وابسته به استقبال مردم است. بنابراین عقلانی به نظر نمی‌ رسد که تمام دارایی خود را تنها بر روی ارزهای دیجیتال سرمایه‌ گذاری کنید. برای انتخاب بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری های کوتاه مدت و بلند مدت، با متخصصان بروکر نیکس در ارتباط باشید.

پیام بگذارید
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications