NYXbroker
نیکس فارکس

ارز دیجیتال کشورهای مختلف

هر کشور برای جایگزین شدن پول خود یک ارز دیجیتال دارد

ارز دیجیتال کشورهای مختلف و چگونگی اعمال قوانین بر آنها مباحثی است که قصد داریم در این مقاله به آنها بپردازیم. با شروع اولین موفقیت های بیت کوین در بازار ارز اینترنتی، کم کم بحث قانونمند شدن ارزهای دیجیتالی آغاز شد. پس از بیت کوین بعنوان اولین ارز دیجیتال که محبوبیت بسیار زیادی در سراسر جهان پیدا کرد، نمونه های دیگر به تدریج وارد بازار شدند. هم اکنون ارزهای دیجیتال کشورهای مختلف به میزانی رسیده اند که گاه تشخیص قانونی یا غیرقانونی بودن آنها دشوار می شود. اما مشکل اصلی این است که در روند تولید ارزهای دیجیتال سیستمی برای کنترل قانونی آنها وجود ندارد و همین مسأله شرایط را کمی دشوارتر می سازد.

فهرست مطالب

معرفی ارز دیجیتال کشورها

کدام کشورها پیشتاز استفاده از ارزهای دیجیتال هستند؟

ارز دیجیتال چگونه به کشورهای در حال توسعه کمک خواهد کرد؟

ارزهای دیجیتال در کدام کشورها محبوبیت بیشتری دارند؟

ارز دیجیتال کشورهای مختلف با پشتوانه ملی

معرفی ارز دیجیتال کشورها

با بررسی ارز دیجیتال کشورهای مختلف، در لیست زیر به معرفی آخرین وضعیت قانون گذاری ارزهای دیجیتال در جهان پرداخته و از طرفی نگاهی به جایگاه ارزهای دیجیتال در کشورهای مختلف و آینده آن در ایران می اندازیم :

 • ژاپن : این کشور به عنوان سریع ترین بازار رو به رشد تکنولوژی در جهان، می بایست مراحل قانونمند سازی ارزهای دیجیتال را دیر یا زود طی می کرد. دولت ژاپن با ایجاد قانون خدمات پرداخت (PSA) چارچوبی برای انجام پرداختها و معاملات تجاری از طریق ارزهای دیجیتال ایجاد کرده است. این کشور هم اکنون به عنوان قطب معاملات و تبدیل ارزهای دیجیتال در آسیا در نظر گرفته می شود.

 •  ایالات متحده آمریکا :  دولت آمریکا در سال 2013 بطور رسمی بیت کوین را به عنوان اولین ارز دیجیتالی برای انجام معاملات تجاری خود پذیرفت . همچنین این ارز دیجیتال نظیر سایر اموال یک فرد شامل مالیات قانونی نیز می شود و بنابراین استفاده از بیت کوین در آمریکا قانونی است. همچنین اولین شرکت ارز دیجیتال در آمریکا بنام coinbase که بزرگترین پلتفرم ارز دیجیتال را در اختیار دارد توانسته در مدت زمانی کوتاه، موفقیت زیادی در این عرصه بدست آورد. اگرچه دفتر مرکزی آن در سان فرانسیسکو می باشد اما نقطه اتصال طرفداران ارز دیجیتال در اروپا نیز تلقی می شود. معامله گران با انجام خرید از میان 50 نوع مختلف ارز دیجیتال نظیر بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و … وتبدیل آنها به دلار یا یورو و یا انجام معاملات تجاری دیگر از این پلتفرم استفاده می کنند.

 • نیجریه : طبق گزارشات حدود 4 درصد از جمعیت این کشور حداقل صاحب یک ارز دیجیتال هستند. همچنین اولین هتل لوکس در این کشور بنام جرج رزیدانس اقدام به پذیرش بیت کوین بجای هزینه های اقامت مسافران کرده است. این کشور بیشترین سهم را در بازار ارز دیجیتال افریقا دارد و تاجر نیجریه ای در حال حاضر بیت کوین را برای پرداختهای تجاری خود می پذیرند. حتی شرکت پاتریشیا به عنوان شرکت یا صرافی ارزهای دیجیتالی، اولین کارت اعتباری بیت کوین خود را صادر کرده است. قطعاً این مسأله در حالتی امکان پذیر است که جمعیت زیادی در این کشور خواهان استفاده از این ارز دیجیتال برای معاملات روزمره خود باشند.

 • آلمان : این کشور از جمله معدود کشورهای اروپایی است که نه  تنها مجوز استفاده از ارزهای دیجیتال را صادر کرده بلکه در توسعه شبکه و نرم افزارهای بلاک چین بسیار فعال می باشد. بیت کوین نیز از جمله ارزهای قانونی در این کشور برای انجام پرداختها و معاملات تجاری است. به رسمیت شناختن این ارز توسط دولت آلمان بر ارزش آن در دنیا نیز افزوده است.

 • فرانسه : با تصویب قانونی در 11 جولای 2014، این کشور استفاده از ارزهای دیجیتال نظیر بیت کوین را به رسمیت شناخته و بدین ترتیب معامله گران نیز مجوز استفاده از بیت کوین برای انواع  معاملات تجاری خود را دارا می باشند.

 • مالتا : این کشور نیز اخیراً با تصویب لوایحی در خصوص قانونی کردن استفاده از ارزهای دیجیتال، بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را در چرخه معاملات تجاری خود به رسمیت می شناسد.

 •  کانادا : اولین ارز دیجیتال دولت کانادا بنام  Impak Coin در آگوست 2017 بطور رسمی معرفی شد. پیش از آن نیز دولت کبک استفاده از بیت کوین را برای بعضی مشاغل آزاد کرده بود. اگرچه بانک مونترال و بعضی ایالتهای کانادا هنوز به مشتریان خود اجازه استفاده از ارزهای دیجیتال برای عملیات های بانکی از طریق کارت های بانک را نداده اند.

 • بلاروس: از مارس 2019 طبق دستور دولت بلاروس، ممنوعیت قانونی  استفاده از ارزهای دیجیتال برداشته شده است. هدف از این کار توسعه بخشیدن به اقتصاد دیجیتالی است. طبق گزارشات خبری معاملات ارزهای دیجیتال در این کشور شامل پرداخت مالیات نمی شوند.

 • هلند : این کشور از جمله کشورهایی است که از معاملات بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتالی استقبال خوبی کرده است. در هلند منطقه خاصی بنام شهر بیت کوین وجود دارد که در آنجا استفاده از بیت کوین در کلیه معاملات، خرید و فروش ها و حتی خرده فروشی ها توسط بیت کوین کاملاً قانونی است. اگرچه دولت هلند هنوز بصورت رسمی و قانونی استفاده از ارزهای دیجیتال را تصویب نکرده است.

 • ویتنام : خرید و انجام معاملات از طریق ارزهای دیجیتال در کشور ویتنام قانونی است اگرچه هنوز دولت ویتنام اجازه استفاده از ارزهای دیجیتال به عنوان ابزاری برای پرداخت ها را صادر نکرده است. این بدان معناست که تولید ارز دیجیتال جدید در ویتنام نیز مشکل قانونی نخواهد داشت. در عین حال دولت ویتنام از اواخر سال 2019 بر روی مراحل قانونی کردن بیت کوین برای استفاده در روشهای پرداخت آنلاین کار می کند.

 • سنگاپور: تجارت با بیت کوین و بعضی ارزهای دیجیتال رایج در سنگاپور قانونی است و دولت کنترلی بر عملکرد و قیمت گذاری آنها ندارد. بنابراین استفاده از ارزهای دیجیتال برای تجار و مصرف کننده در این کشور آزاد است. استفاده از بیت کوین نیز در بعضی موارد شامل مالیات می شود.

 • تایلند : مراتب قانونی بودن استفاده از بیت کوین توسط بانک مرکزی تایلند در سال 2017 رسماً اعلام شد. در این کشور استفاده از ارزهای دیجیتالی برای معاملات تجاری با در نظر گرفتن احتیاط های لازم مشکلی ندارد. تنها صرافی های مجاز در تایلند مجوز تبدیل ارزهای دیجیتال به پول رایج کشور یعنی Thai Baht را دارند. اما از طرفی بانک مرکزی تایلند به کاربران و مؤسسات مالی وابسته به خود اجازه مشارکت در معاملات ارزهای دیجیتال را نمی دهد.

 • هندوستان : این کشور بالاخره تصمیم خود را برای استفاده از ارزهای دیجیتال گرفت و در ردیف اول ارزهای دیجیتال بیت کوین را قرار دارد. این کشور با طرح قوانینی، مالیات بر معاملات ارزهای دیجیتال را نیز در نظر گرفته است. اما بزودی در نظر دارد با طرح قوانینی جدید، برای استفاده از ارزهای دیجیتال در معاملات تجاری به استفاده از آنها رسمیت بخشد.

 •  روسیه : طبق بیانیه ای در نوامبر 2016، بخش مالیاتی دولت روسیه، در خصوص معامله با ارز بیت کوین از عبارت ” غیرقانونی نیست” استفاده کرد. اگرچه این عبارت قانونی بودن یا غیرقانونی بودن آن را شفاف بیان نمی کند اما افراد می توانند با پذیرفتن ریسک معاملات با ارزهای دیجیتال به تجارت در این بازار بپردازند. دولت نیز کنترلی بر مبادلات نداشته و آن را پشتیبانی نیز نمی کند اما معامله در این بازار ممنوعیت قانونی ندارند. البته ارز دیجیتال روسیه نیز توسط رئیس جمهور این کشور راه اندازی شده است.

  قابل ذکر است که قانونی بودن استفاده از ارزهای دیجیتال بدان معنا نیست که دولت 100% آن را پشتیبانی کند. اما به مرور زمان شاهد  خواهیم بود که اکثر کشورهای دنیا در حال پذیرش ارزهای دیجیتال برای اهداف مختلف اقتصادی می باشند.

  در ایران نیز نگاه مثبتی که مردم دنیا به بازار ارزهای دیجیتال دارند وجود دارد. نکته اینجاست که احتمالاً سال 1400 نیز همانند سال گذشته برای رمز ارزها سال پرباری خواهد بود. اما انتخاب رمز ارز مناسب سرمایه گذاری نیز نکته قابل توجهی است.

کدام کشورها پیشتاز استفاده از ارزهای دیجیتال هستند؟

طبق گزارش ارائه شده بر روی وب سایت world economic forum، تقریباً بیش از یک سوم مردم نیجریه از ارزهای دیجیتال برای ارسال پول به خارج از کشور یا حتی برای خرید و پرداختهای روزانه استفاده می کنند. کشورهای ویتنام و فیلیپین به ترتیب در جایگاه های دوم و سوم قرار می گیرند. حتی در کشور فیلیپین دولت صرافی های رسمی را برای معاملات ارزهای دیجیتال معرفی کرده است. کشورهای دیگر به ترتیب ترکیه، پرو، سوئیس، چین، آمریکا، آلمان و ژاپن می باشند.

ارز دیجیتال چگونه به کشورهای در حال توسعه کمک خواهد کرد؟

ارزهای دیجیتال به عنوان ابزاری برای پشتیبانی مراحل رشد و پیشرفت در کشورهای در حال توسعه در نظر گرفته می شود. از فواید ارزهای دیجیتال غالب شدن بر معضل عدم اعتماد اجتماعی و همچنین افزایش دسترسی به خدمات مالی برای افراد است زیرا این خدمات مالی با بالا بردن ظرفیت معاملات مالی، قابلیت پیگیری سرمایه گذاری ها را فراهم کرده و راه گریزی برای مردم از فقر مالی می باشد و بدین ترتیب به گونه ای از مراحل پیشرفت و رشد در کشورهای در حال توسعه حمایت می کند.

ارزهای دیجیتال در کدام کشورها محبوبیت بیشتری دارند؟

کشورهایی نظیر پرتغال، مالتا، سنگاپور، استرالیا، امریکا، نیوزیلند، استونی و سوئد بعنوان کشورهای دوستدار ارزهای دیجیتال معرفی شده اند.

ارز دیجیتال کشورهای مختلف با پشتوانه ملی

پیش از پرداختن به ارز دیجیتال کشورهای مختلف با پشتوانه ملی، به جواب این سؤال بپردازیم که چرا یک کشور نیاز به ارز دیجیتال ملی خواهد داشت؟ خب، یکی از دلایل اصلی آن این است که دولتها در سراسر دنیا نمی خواهند ارزهای غیرمتمرکز که خارج از کنترل آنها باشد در بازار آن کشورمعامله شوند. البته کشوری مثل چین این مسأله را تهدیدی برای ارز ملی خود دانسته است. بنابراین کشورها به دنبال ایجاد ارزهای دیجیتال با پشتوانه ملی می باشند. از طرف دیگر استفاده از ارزهای دیجیتال در بحث کم کردن هزینه های تولید پول کاغذی نیز کمک شایانی می کند.

تا بحال کشورهایی نظیر اکوادو، چین، سنگال، سنگاپور، تونس، استونی، ژاپن، روسیه و سوئد اقدام برای ساخت ارزهای دیجیتال ملی کرده اند. درجدول زیر اسامی برخی ارزهای دیجیتال ملی کشورها آورده شده است.

نام کشور نام ارز دیجیتال ملی
دبی ( امارات متحده عربی) Emcash
ونزوئلا Petro
استونی Estcoin
روسیه Crypytoruble
سوئد E-Krona
ژاپن ENJ

حال به ترتیب توضیحاتی در خصوص ارز دیجیتال روسیه، ارز دیجیتال چین، ارز دیجیتال سوئد، ارز دیجیتال کویت، ارز دیجیتال امارات، ارز دیجیتال آمریکا و ارز دیجیتال ژاپن در زیر آورده شده است :

ارز دیجیتال روسیه

ارز دیجیتال روسیه بنام کریپتوروبل (CryptoRuble) که همچنان در این کشور رو به توسعه است توسط رئیس جمهور این کشور ولادمیر پوتین راه اندازی شد. این ارز شباهتی به بیت کوین ندارد چرا که توسط دولت صادر شده و شامل مراحل استخراج نمی شود. ارزش این ارز دیجیتال دقیقاً مانند روبل روسیه معامله می شود.

ارز دیجیتال چین

از سال پیش همچنان طرح های آزمایشی در سراسر چین برای استفاده از پرداخت الکترونیک ارز دیجیتال جدید از طریق سیستم (DC/EP) توسط یوان دیجیتالی تحت نظر بانک مرکزی در جریان است. ارز دیجیتال چین یعنی یوان دیجیتال همانند سایر ارزهای دیجیتال نمی باشد. طبق گفته متخصصان این ارز دیجیتال قرار است در مقابل بیت کوین قرار گیرد زیرا که چین خواستار افزایش کنترل و اعمال مقررات بیشتر بر حیطه تجارت آنلاین است.

ارز دیجیتال سوئد

هم اکنون بانک مرکزی این کشور در تلاش برای آزمودن ارز دیجیتال سوئد است. این ارز e-krona نام دارد و متخصصان در تلاش هستند تا این ارز در صدر جدول ارزهای دیجیتال حاصل از تکنولوژی در حال تغییر بلاک چین ها قرار گیرد.

ارز دیجیتال کویت

بانک مرکزی کویت معرفی محصولی بر پایه بلاک چین بنام پرداخت مستقیم ان بی کی یا (NBK direct Remit) را آغاز کرده است که با استفاده از تکنولوژی بلاک چین ریپلنت پرداختهای برون مرزی خود را در منطقه شورای همکاری خلیج فارس امکان پذیر می سازد. در اصل ارز دیجیتال کویت برای سرعت بخشیدن به مراحل انتقال پول ایجاد شده است.

ارز دیجیتال امارات

این کشور هم اکنون به عنوان یکی از پیشتازان استفاده از ارز دیجیتال در منطقه خود می باشد طوری که یکی از شرکتهای دولتی در این کشور بنام Kiklabb برای هزینه های صدور ویزا و گواهینامه های تجاری از مشتریان خود ارز دیجیتال نیز دریافت می کند. با توجه به سیاست دوستانه این کشور در مقابل استفاده از ارزهای دیجیتال در امر تجارت، آنها برای اولین بار و بطور مشترک با عربستان سعودی بر روی پروژه ارز دیجیتال بانک مرکزی بنام پروژه Aber مشغول به کار هستند.

در حال حاضر نیز ارز دیجیتال امارات برپایه تکنولوژی بلاک چین بنام emCash ، برای معاملات ارزی آنلاین و با حفظ بی نام بودن کاربران مورد استفاده قرار می گیرد.

 

ارز دیجیتال امریکا

ارز دیجیتال بانک مرکزی ارزی است که توسط بانک مرکزی صادر شده و تحت نظارت آن می باشد. بنابراین ارز دیجیتال امریکا هنوز به این مرحله نرسیده است و در واقع هیچ بانک ملی تولید ارز دیجیتال خود را آغاز نکرده است اما حدود 80% از آنها با همکاری دانشگاه MIT در حال تحقیق بر روی این تکنولوژی می باشند.

ارز دیجیتال ژاپن

ارز دیجیتال انجین (Enjin coin/ ENJ) به عنوان اولین ارز مورد استفاده در بازیهای دیجیتالی بطور رسمی توسط انجمن صرافی های ارز دیجیتال ژاپن مورد تأیید می باشد. بدان معنی که کاربران می توانند با پرداخت ین ژاپن برای خرید ENJ اقدام کنند.

سخن پایانی

پیش بینی استفاده از ارزهای دیجیتال برای سال 2021

ارز دیجیتال کشورهای مختلف و تکنولوژی بلاک چین، با شروع سال 2021 از طرف صنایع و رهبران کشورهای مختلف با حمایت و رشد قابل توجهی همراه بوده است. در این میان، چالش امسال یعنی بروز پاندمی کوید 19 و تأثیرات آن برای اقتصاد جهانی نیاز به دنیای دیجیتال را افزایش داده و مباحث آن در دستور کار جلسات مختلف از جمله اجلاس داووس قرار گرفته است.

با شیوع کوید 19 بحث هایی در خصوص ایجاد تکنولوژی های جدید بلاک چین برای استفاده از ارزهای دیجیتالی توسط بانک جهانی پیگیری می شود. از جمله کشورهایی که در این خصوص فعالیت بسیاری دارد می توان به کشور چین اشاره کرد. هم اکنون در امریکا و بسیاری کشورهای اروپایی تحقیقاتی برای استفاده از پتانسیل ارزهای دیجیتال بانک مرکزی درحال انجام است. خبر خوشایند این است که آگاهی ها نسبت به استفاده از ارزهای دیجیتال روزبه روز در حال افزایش و این بازار رو به رشد است.

مطالعات نشان داده است که تا سال 2023 ، تکنولوژی بلاک چین ارزهای دیجیتال، سهم بزرگی در تولید ناخالص داخلی در جهان خواهد داشت. درواقع کشورهای در حال توسعه نیز بخش بزرگی از این پیشرفت خواهند بود. در حال حاضر روسیه و چین در صدرجدول کاربران ارز دیجیتال می باشند. بعضی کشورهای افریقایی نیز با توجه به چالش های زیرساختی که در پیش رو داشتند اما در ردیف 10 کشور برتر دارندگان ارزهای رمزنگار قرار گرفته اند. در بخش خاورمیانه نیز علی رغم محدودیت های فعالیت برای ارزهای دیجیتال در بسیاری از کشورها، تلاشهایی برای ورود به این بازار در حال انجام است. بطور مثال ویزا کارت و مسترکارت ها قابلیت خود را برای استفاده از ارزهای دیجیتال برای پرداخت ها ارتقا بخشیده اند. شرکت اپل و آمازون با معرفی پروژه های ارزهای دیجیتال خود، سرمایه گذاری های کلانی در این حیطه انجام داده اند. بدین ترتیب باید منتظر ورود تازه واردها به عرصه تکنولوژی ارزهای دیجیتالی باشیم.

پیام بگذارید
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications