NYXbroker
نیکس فارکس

حساب نانو در فارکس

یکی از حساب های با واریز اولیه کم برای افراد با توانی مالی کم

حساب نانو فارکس چیست؟ موارد استفاده آن کجاست؟ فرق حساب نانو با استاندارد چیست؟ برای رسیدن به پاسخ سوالات فوق تا انتهای مقاله همراه ما باشید.
در فارکس به نوعی کوچکترین نوع حساب در فارکس می باشد. اگر تازه شروع به تجارت در بازار فارکس کرده اید، افتتاح حساب نانو یا سنتی در فارکس می تواند عالی ترین گزینه برای شروع به کار شما باشد چرا که حداقل موجودی آن بسیار پایین بوده و ریسک معاملاتی شما بسیار کم می شود. با این حال امروزه کارگزاران و بروکر های زیادی در فارکس نیستند که این نوع حساب را ارائه دهند. قبلاً تعداد بیشتری از آنها وجود داشت اما با گذشت زمان معلوم شد که حساب نانو در فارکس برای کارگزاران، به ویژه سازندگان بازار یا کارگزاران فروش که باید به عنوان تامین کننده نقدینگی برای بازاری که خود ایجاد کرده اند عمل کنند ارزش چندانی ندارد. به ویژه اینکه حفظ تعداد بسیار بالایی از این حساب های کوچک می تواند بسیار سخت و دشوار باشد.

فهرست مطالب

حساب Nanoچیست ؟

در حساب نانو سود چگونه محاسبه می شود؟

حساب نانو فارکس چیست و مناسب چه افرادی است ؟

حساب نانو به چه دلیل ایجاد شده؟

چه تفاوتی بین حساب استاندارد و نانو وجود دارد؟

حساب میکرو آیا همان حساب نانو می باشد ؟

سرمایه لازم برای حساب نانو چقدر است ؟

حساب نانو ویژه تازه کاران

نحوه افتتاح حساب نانو در فارکس

حساب Nanoچیست ؟

در پاسخ به سوال حساب نانوفارکس چیست؟ فرق حساب نانو با استاندارد چیست؟باید گفت حساب نانو فارکس (حساب سنتی فارکس) نوعی از حساب  می باشد که اندازه بسیار کوچکتری از حساب های استاندارد دارد (بسته به کارگزاری ها و انواع بروکر فارکس، اندازه های مختلفی وجود دارد) که مبتدیان و افراد تازه وارد به فارکس می توانند انتخاب کنند و معاملات خود را در فارکس با آن ها آغاز نمایند. در میان این حساب های کوچک، حساب های میکرو (Micro)، سنتی (Cent) یا نانو (Nano) وجود دارند که حساب نانو در فارکس کوچکترین آن ها می باشد.

استاندارد: 1 لات

میکرو: 0.10 لات

نانو: 0.01 لات

هدف اصلی حساب نانو در فارکس دسترسی معامله گران به بازار فارکس بدون نیاز به ریسک زیاد است. هر چه حجم ورود به پوزیشن کوچکتر باشد خطر و ریسک ضرر کمتر است. اگر چه این امر به معنای سود کمتری برای شماست اما نکته این است که از این حساب به عنوان راهی برای تمرین استفاده نمایید. پس از جواب دادن به سوال حساب نانوفارکس چیست به ادامه مطلب می پردازیم.

در حساب نانو سود چگونه محاسبه می شود؟

در کل اگر بخواهیم نحوه محاسبه سود و ضرر را در معاملات مختلف توضیح دهیم باید بگوییم که مثلاً در معامله جفت ارزها باید یک معامله خرید یا یک معامله فروش انجام دهیم تا بتوانیم میزان سود یا ضرر را محاسبه نماییم. برای مثال ما 1 لات یا 100000 واحد از یک جفت ارز خرید می کنیم (جفت ارز ما دلار آمریکا در مقابل ین ژاپن است (USD/JPY)) که در هنگام خرید نرخ برابری جفت ارز 117.50 است پس در واقع 11،750،000 ین ژاپن که از حاصلضرب دو عدد قبلی به دست آمده به ما فروخته شده است. حال در معامله فروش همان 100000 واحد خریداری شده را می خواهیم بفروشیم اما با نرخ برابری 118.50 که حاصلضرب دو عدد 11،850،000 ین ژاپن خواهد شد. که تفاضل دو عدد بدست آمده میزان سود ما که 100،000 ین ژاپن هست را نشان می دهد که اگر بخواهیم آن را به دلار تبدیل کنیم کافی است تقسیم بر 118.50 نماییم که برابر با 843.88 دلار آمریکا می شود‌.

 

حساب نانو فارکس چیست و مناسب چه افرادی است ؟

حساب نانو فارکس یکی از حسابهای کاربردی بازار فارکس می باشد. مناسب افرادی است که به تازگی وارد بازار فارکس شده اند و به دلیل کمی تجربه نمی خواهند سرمایه بزرگی را درگیر کنند. 

در واقع پیش از آن با حساب های دمو ترید می کردند و از مرحله آموزش عبور کرده اند و اکنون می خواهند معامله در دنیای واقعی را تجربه کنند.  البته تنها مختص افراد تازه کار نمی باشد. بعضا افراد حرفه ای تر هم که برای تست استراتژی های خود همراه با ریسک پایین تر  نیاز به چنین حسابی دارند و از این حساب استفاده می کنند.

حساب نانو به چه دلیل ایجاد شده؟

همانطور که در بخش حساب نانو چیست؟ توضیح دادیم، هدف اصلی حساب نانو در فارکس (حساب سنتی فارکس) دسترسی معامله گران به بازار فارکس بدون نیاز به ریسک زیاد است. هر چه اندازه حجم پوزیشن کوچکتر باشد خطر ضرر به همان نسبت کمتر است. اگر چه این امر به معنای سود کمتری برای شماست اما نکته این است که از حساب نانو در فارکس به عنوان راهی برای تمرین استفاده نمایید و بیشتر بر رشد و پیشرفت خود به عنوان یک معامله گر و تریدر بیافزایید. جدای از آن، امتحان کردن حساب نانو در فارکس می تواند بسیار جالب تر از حساب های نمایشی (Demo) باشد زیرا در حساب نانو در فارکس معاملات به صورت واقعی و زنده انجام می شود و فقط ریسک های بسیار کوچکی دارد. لذا در ابتدای سفر تجاری خود، بهتر است ریسک را تا حد امکان پایین نگه دارید. مانند هر چیز دیگری، برای متخصص شدن در تجارت نیز به تمرین نیاز دارید که حساب نانو در فارکس این امکان را برای شما فراهم می آورد.

چه تفاوتی بین حساب استاندارد و نانو وجود دارد؟

معمولاً حساب استاندارد توسط معامله گران بزرگ و کسانی که امیدوارند از طریق معاملات فارکس امرار معاش کنند یا درآمد قابل توجهی داشته باشند استفاده می شود در حالیکه حساب نانو در فارکس (حساب سنتی فارکس) برای افراد تازه وارد به فارکس افتتاح می شود تا از طریق معاملات خرد بتوانند به تدریج کسب تجربه و سود نمایند و وارد معاملات بزرگتر شوند.

در اصل 1 لات حساب استاندارد معادل 10 لات حساب کوچک ماکرو و 100 لات حساب نانو یا سنتی است.

لازم به ذکر است که حساب استاندارد، رایج ترین نوع حساب در فارکس می باشد. این حساب به کاربر امکان دسترسی به مقدار زیادی ارز به ارزش 100،000 واحد را می دهد بتوسط اهرم یا Leverage این امکان فراهم می شود درحالیکه کاربر لزوماً این مقدار پول را ندارد.

در اینجا لازم است قدری هم راجع به کارمزد فارکس صحبت نماییم. کارمزد فارکس در واقع همان حق العمل و حق الزحمه بروکر فارکس یا کارگزاری می باشد. کارگزار فارکس،در زمانی که شما معامله ای را باز میکنید با توجه به توافق اولیه که در زمان افتتاح حساب داشتید یک مبلغ کارمزد به ازای لات از شما دریافت می‌کند برخی از افراد کارمزد را با اسپرد اشتباه می‌گیرند اسپرد را می‌توان به عنوان یکی از کسب درآمد بروکر در نظر گرفت. اسپرد (تفاوت قیمت خرید و فروش) . به عنوان مثال، فرض کنید شما برای خرید یورو با استفاده از دلار آمریکا سفارش می دهید، اگر تفاوت نرخ جفت ارز موقع خرید 1.2500 و موقع فروش 1.2496 دلار باشد، تفاوت بین خرید فروش مثلا 2 پوینت سهم کارگزار یا بروکر فارکس  باشد که برای حساب کردن میزان  سود بروکر از اسپرد باید تعداد پیپ بدست آمده را در تعداد واحد ارز خریداری (یا فروخته شده) ضرب نماییم.

حساب میکرو آیا همان حساب نانو می باشد ؟

در واقع هر دو در دسته حساب های معاملاتی خرد قرار می گیرند و همانطور که گفته شد حساب خرد یک نوع رایج از حسابهای فارکس می باشد که به سرمایه گذاران با سرمایه کمتر اجازه دسترسی به بازار فارکس را می دهد. این نوع حسابها معمولاً توسط معامله گران و تریدر های مبتدی استفاده می شوند اما در عین حال می تواند توسط معامله گران با تجربه فارکس نیز برای آزمایش کردن استراتژی های جدید خود در بازار واقعی و ایجاد تنظیمات لازم مورد استفاده قرار گیرند. معاملات خرد فارکس معادل 1000 واحد پول پایه است.

1 میکرو لات = 1000 واحد ارزی

1 مینی لات = 10 میکرو لات = 10،000 واحد پولی

1 لات استاندارد = 10 مینی لات = 100،000 واحد ارزی

و از آنجا که نانو = 0.0001 لات استاندارد است پس حساب نانو در فارکس 100 برابر کوچکتر از حساب میکرو می باشد.

سرمایه لازم برای حساب نانو چقدر است ؟

حساب نانو دارای مزیت بزرگی است و آن اینکه نیاز به سرمایه زیادی ندارد. به همین دلیل هم افراد می توانند بعضا با پول بسیار کمی این حساب را افتتاح کنند. به طور کلی استفاده کردن از هر یک حساب هایی که یک  بروکر در اختیار کاربران قرار می دهد بسته به شرایط و همینطور میزان سرمایه ای است که افراد در اختیار دارند و مهمتر از همه سطح دانش معاملاتی آنها در زمینه فارکس دارند. 

در مورد سرمایه ای که باید برای حساب نانو منظور شود از آنجائیکه این حساب را سنتی نیز می نامند می توان گفت که معاملات در این حساب با واحد سنت و حجم یک لات صورت می گیرد. لذا افراد با سرمایه بسیار کم و بعضا صفر (بسته به بروکر) می توانند از این حساب استفاده کنند.

نحوه افتتاح حساب نانو در فارکس

حساب نانو  یا حساب سنتی همان حساب واقعی یا ریل است که با مبلغ پایینی قابل شارژ می باشد. افتتاح این نوع از حساب خیلی پیچیده نیست.

اول از همه باید بروکری را پیدا کنید که این نوع حساب را ارائه دهد چرا که تعداد بروکرهای ارائه دهنده حساب نانو زیاد نیست. در نظر داشته باشید که اطلاعاتی که باید در بروکر مورد نظرتان بررسی کنید عبارتند از: ارز پایه، پلتفرم معاملاتی، حداقل واریز، اهرم، استاپ اوت، نمادهای معاملاتی و همینطور حجم معامله

بعد از آن باید در بروکر ثبت نام انجام داده و بعد از طی مراحل ثبت نام، با رمز عبوری که در اختیار خواهید داشت به پنل کاربری خود وارد شده و افتتاح حساب انجام داده و شروع به انجام معاملات نمایید.     

سخن پایانی

حساب نانو در فارکس، حسابی برای ورود تازه کار ها به بازار است. در این مقاله به طور مفصل به سوال حساب نانوفارکس چیست و همینطور فرق حساب نانو با استاندارد را بررسی کردیم. در واقع حساب نانو در فارکس این امکان را برای تریدر های خرد و تازه وارد به بازار فراهم کرده است تا پس از آشنایی با محیط معامله در حالت دمو (Demo) بتوانند وارد محیط واقعی فارکس شده و هر چند با موجودی کم و ریسک معاملاتی پایین، بتوانند به تدریج تجربه لازم برای ورود به حساب های بزرگتر و استاندارد را بدست آورند. هر چند سودی که در حساب نانو در فارکس نصیب تریدر ها می شود قابل قیاس با حساب های استاندارد نیست ولی معامله گران تازه وارد باید افق های دور تر را ببینند و بیشتر به دنبال پیشرفت در کیفیت معاملات خود باشند تا سود و ضرر آن.
در صورت داشتن هرگونه ابهامی در ارتباط با موضوع حساب نانو در فارکس، می توانید پرسش خود را مطرح نموده و در کمترین زمان پاسخ آن را دریافت نمایید.
یادآور می گردد این مقاله توسط تیم تحلیلی و مشاوران بروکر نیکس نگارش شده و کپی برداری از آن بدون ذکر منبع غیرقانونی می باشد.

نمایش نظرات (2)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications