NYXbroker
نیکس فارکس

روانشناسی بازار

آیا بازار های مالی نیاز به روانشناسی دارد ؟

روانشناسی بازار بورس و سرمایه به توانایی شناسایی رفتار بازار و کنترل احساسات معامله گر اشاره دارد که ممکن است در حین معامله ایجاد شود. در حالی که بازار سهام یک شاخص آینده‌ نگر برای انتظارات پیرامون عملکرد سود شرکت است، اغلب تحت تأثیر عواملی قرار می‌گیرد که بر روانشناسی معاملات در سطح فردی و جمعی تأثیر می‌گذارد. آیا می دانید روانشناسی بازار سرمایه چیست؟ تحلیل رفتار بازار چگونه است؟ کنترل احساسات معامله گر و همچنین درک رفتار بازار چه تاثیری بر معاملات دارد؟
دانش روانشناسی معاملات علمی بسیار سودمند برای معامله گران است، زیرا با کنترل رفتار و هیجانات معامله گران و شناسایی تحرکات و رفتار بازار، خطاهای تجارت را کنار میگذارد و زمینه ساز کسب سود می شود. هدف این مقاله تبیین اهمیت روانشناسی بازار بورس و سرمایه ارائه دانش و نکات تکمیلی در مورد چگونگی مدیریت و کنترل احساسات معامله گر است.
نظرات خود را در انتهای مقاله بنویسید و اگر سوالی در این رابطه دارید، در چت آنلاین با مشاورین نیکس ارتباط بگیرید.

فهرست مطالب

روانشناسی بازار در فارکس چیست؟

چگونه رفتار بازار را می خوانید؟

روانشناسی بازار چگونه بر نرخ ارز تاثیر می گذارد؟

چگونه می توانم روانشناسی تجارت را تمرین کنم؟

روانشناسی تجارت چگونه بر یک معامله گر تاثیر می گذارد؟

معامله گران روزانه چگونه احساسات را کنترل می کنند؟

روانشناسی بازار در فارکس چیست؟

 

روانشناسی یک دانش کاربردی در زمینه شناخت رفتار و عملکرد هر پدیده است. درواقع چرایی رفتار را تبیین می کند. با بهره گیری از دانش روانشناسی در زمینه های مختلف می توان علل پدیده ها و رفتارها را شناسایی و کنترل کرد. روانشناسی بازار فارکس به معامله گران کمک می کند رفتار بازار فارکس که حاصل عوامل موثر بر بازار فارکس است را درک و متناسب با این رفتار اقدامات لازم را در جهت کسب سود انجام دهند. بنابراین روانشناسی معاملات به عبارتی می تواند محرک استراتژی معاملاتی شما نیز باشد.

اهمیت روانشناسی در بازار سرمایه اغلب دست کم گرفته می شود، اما می تواند برای یک معامله گر بسیار مفید باشد که بتواند این عوامل روانی را شناسایی و مدیریت کند. در سطح شخصی، تصمیمات معامله گران جومو یا فومو بودن را شکل می دهد. تصمیمات غیر منطقی سرمایه گذاری اغلب توسط احساساتی مانند ترس، طمع و ترس از دست دادن هدایت می شود. با این حال، روانشناسی جمعیت نیز یکی از نوسانات بزرگ بازار است که می تواند احساسات را تحریک کند و منجر به تجارت مبتنی بر ترس شود. این تنها گوشه ای اهمیت مطالعه روانشناسی بازار است که منجر به کنترل احساسات معامله گر می شود.

چگونه رفتار بازار را می خوانید؟

 

شما برای اینکه بتوانید رفتار بازار و عملکرد خود را بخوانید و آن را ارزیابی کنید، لازم است یک فرایندی را طی کنید. این فرایند به شما کمک می کند روانشناسی بازار را در معاملات خود پیاده سازی کنید.

1- یک برنامه معاملاتی ایجاد کنید :

یک طرح معاملاتی توسط معامله گران به عنوان یک راهنما در طول فرآیند معامله استفاده می شود. این مجموعه قوانینی است که شرایطی را که باید قبل از شروع معامله رعایت شود، بازارهایی که باید معامله شوند و زمان خروج از معاملات را مشخص می کند. هدف از طرح معاملاتی این است که اطمینان حاصل شود که معامله گر پاسخگو باقی می ماند و به برنامه پایبند است.

2- تهیه چک لیست :

گام دوم در فرایند روانشناسی بازار تهیه چک لیست است. داشتن یک برنامه معاملاتی یک چیز است، اما زمانی که معاملات بر خلاف شما انجام می شود، پایبندی به آن داستان کاملاً متفاوت است. داشتن یک چک لیست مختصر تضمین می کند که معامله گر قوانین مندرج در طرح معاملاتی را در طول فرآیند معاملاتی اعمال می کند.

3- ژورنال معاملاتی داشته باشید :

به عنوان یک معامله گر، مهم است که پیشرفت خود را ارزیابی کنید و زمینه های بهبود را شناسایی کنید. یک ژورنال راه بسیار خوبی برای انجام این کار است زیرا به معامله گر اجازه می دهد تا تمام معاملات را پیگیری کند و ارزیابی کند که چه چیزی کارآمد است و چه چیزی انجام نشده است. گاهی اوقات، یک مجله شکاف هایی را در یک برنامه تجاری یا استراتژی شناسایی می کند که ممکن است نیاز به رسیدگی داشته باشد.

4- انتظارات واقع بینانه تعیین کنید و اعتماد به نفس ایجاد کنید :

ایجاد اعتماد می تواند دشوار باشد، به خصوص در مراحل ابتدایی که یک استراتژی هنوز در حال آزمایش است. اعتماد به نفس در روانشناسی بازار حیاتی است زیرا یک معامله گر مطمئن احتمال بیشتری دارد که ریسک های حساب شده را بپذیرد و نتیجه آن ریسک ها را بپذیرد. این به این دلیل است که یک معامله گر مطمئن معمولاً کسی است که از روانشناسی معاملاتی خود آگاه است و فرآیندهایی را برای مدیریت این عوامل در نظر گرفته است. یکی از راه های ممکن برای ایجاد اعتماد به نفس در معاملات در حین یادگیری در مورد روانشناسی تجارت، معامله در یک حساب آزمایشی است. هدف این است که انتظارات واقع بینانه داشته باشید و با حساب آزمایشی به گونه ای رفتار کنید که انگار پول واقعی است.

5- مدیریت ریسک را تمرین کنید :

مدیریت ریسک چیزی است که یک معامله گر نمی تواند نادیده بگیرد. تعیین نسبت ریسک/پرداخت، معامله با ضررهای توقف و معامله در اندازه معاملات معقول، همه عناصر ضروری یک استراتژی مدیریت ریسک خوب هستند.

 

روانشناسی بازار چگونه بر نرخ ارز تاثیر می گذارد؟

 

روانشناسی بازار یک نیروی قدرتمند و تاثیر گذار و همچنین یک عامل ایجاد روند می باشد. زمانی سرمایه گذاران نسبت به سلامت و رشد اقتصاد بی اعتماد شوند و از خرید سهام صرف نظر کنند، شاخص های تعقیب کننده قیمت های کلی بازار سقوط خواهند کرد. همچنین ارزش سهام بی توجه به عملکرد مالی شرکت های پشتیبان آن سهام، کاهش می یابد.

صفاتی مانند هراس، حرص و طمع، انتظارات، خوشبینی و سرخوشی، همگی از عوامل کمک کننده روانشناسی بازار هستند. توانایی این حالت‌های ذهنی برای ایجاد دوره‌ای «ریسک‌پذیری» و «ریسک‌زدایی»، به عبارت دیگر، چرخه‌های رونق و رکود در بازارهای مالی به خوبی مستند شده است و همین عوامل، موجب تاثیرگذاری روانشناسی بازار سرمایه بر نرخ ارز و به تبع آن، تاثیر بر معاملات معامله گران می شود.

چگونه می توانم روانشناسی تجارت را تمرین کنم؟

 

از آنجا که روانشناسی تجارت عضو جدایی ناپذیر و تعیین کننده معاملات است، لازم است معامله گران با تمرینات خود، دانش خود را در این زمینه افزایش دهند و آن را به کار بگیرند. مهم ترین راه تسلط بر روانشناسی تجارت، مطالعه این دانش است و در مرحله دوم به کارگیری و تمرین آن در حساب آزمایشی است. 

معامله گران با انجام تحقیقاتی تشخیص می دهند که چه زمانی روانشناسی بازار و احساساتی مانند طمع و ترس، باعث شرایط فراتر از حد فروش و یا خرید فراتر از حد می شود. سپس می‌توانند معاملاتی برعکس انجام دهند، یعنی زمانی که دیگران گرانفروشی می‌کنند خرید کنند و زمانی که دیگران بیش از حد خرید می‌کنند، بفروشند. تحقیقات همچنین می‌تواند به شما کمک کند تا زودتر روی روندها بپرید، اما بعد از اینکه روندها از اصول خود گذشتند، آنها را تعقیب نکنید.

 

روانشناسی تجارت چگونه بر یک معامله گر تاثیر می گذارد؟

 

شما باید دقت داشته باشید که  روانشناسی بازار و روانشناسی معامله دو مبحث کامل مجزا و متمایز هستند و نباید باهم درآمیخته شوند. دانش روانشناسی در بازار به تحلیل و تبیین رفتار بازار بر پایه عوامل مختلف شناختی و عاطفی می پردازد در حالیکه روانشناسی معامله گر با این وجود که به همان عوامل اشاره می کند، تنها به یک فرد مربوط می شود. در کل روانشناسی تجارت موجب می شود که معامله گر حساس تر شود. شناسایی رفتار و تحرکات بازار معامله گر را نسبت به این تحرکات حساس تر می کند و این حساسیت موجب می شود اقدامات دقیق و مناسب تری نسبت به عوامل موثر بر بازار انجام شود. روانشناسی تجارت رفتار هایی که از سوی بازار و معامله گر بروز داده می شود را بررسی می کند و درک همین رفتار ها، بر عملکرد معامله گران تاثیر عمیقی دارد. دانش روانشناسی بازار بورس و سرمایه با درک تحرکات بازار، معامله گران این بازار ها را ملزم می سازد تصمیماتی متناسب با این رفتارها و تحرکات اتخاذ نمایند.

 

معامله گران روزانه چگونه احساسات را کنترل می کنند؟

 

از کاربرد های مهم روانشناسی بازار بورس و بازار سرمایه، این است که به معامله گران در کنترل احساسات خود کمک می کنند. معامله گران روزانه معمولا بیشتر تحت تاثیر هیجانات خود هستند زیرا در بازه های کوتاه مدت باید سریع تر تصمیم گیری کنند. تصمیم گیری سریع احتمال خطا را بیشتر می کند و رفتار مناسب معامله گران را در مواقع حساس، تحت تاثیرات منفی قرار می دهد. روانشناسی تجارت با درک، مدیریت و کنترل احساسات معامله گر باعث می شود معامله گران روزانه در معاملات خود اقدامات مناسب تری داشته باشند و تحت تاثیر هیجانات منفی قرار نگیرند. بنابراین دانش روانشناسی بازار برای معامله گران روزانه نسبت به معامله گران بلند مدت از اهمیت بیشتری برخوردار است. با این حال روانشناسی تجارت سودمندی خود را برای تمام معامله گران اثبات کرده است.

 

سخن پایانی

 

روانشناسی بازار بیانگر شیوه رفتار غالب کل بازار می باشد. مطالعات انجام شده، چگونگی و چرایی تاثیر روانشناسی بازار بر عملکرد و بازده سرمایه گذاری را تحلیل و بررسی کرده اند. آموس تورسکی اقتصاددان و دانیل کانمن روانشناس، برای اولین بار نظریه بازار مرسوم بازار کارآمد را به چالش کشیدند. یعنی آنها این تصور را نپذیرفتند که انسان ها در بازارهای مالی همیشه تصمیمات منطقی را بر اساس اطلاعات در دسترس عموم و مرتبط در قیمت ها اتخاذ می کنند. در رد این تصور، آنها در زمینه اقتصاد رفتاری پیشگام شدند. مطالعاتی که آنها انجام دادند، تمرکز بر تشخیص خطاهای سیستماتیک در تصمیم گیری انسانی دارد. این خطاها از سوگیری های شناختی مختلف حاصل می شوند. سوگیری هایی مانند بیزاری از دست دادن و لنگرگیری و سوگیری اخیر، پدید آورنده خطاها هستند. کار آنها مورد تایید و پذیرش گسترده است. این تئوری ها برای سرمایه گذاری و تجارت و همچنین استراتژی مدیریت سبد سرمایه گذاری کاربرد دارد. 

نظرات ارزشمندتان در رابطه با روانشناسی بازار را برای ما بنویسید و در صورت ایجاد هرگونه ابهام، جهت کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی با مشاورین نیکس تماس حاصل فرمایید.

نمایش نظرات (2)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications