NYXbroker
نیکس فارکس

مالیات بر ارزهای دیجیتال

آیا برای ارزهای دیجیتال هم باید مالیات پرداخت کنیم ؟

مالیات بر ارزهای دیجیتال تاثیر عمده ای در بازدهی سرمایه گذاری شما دارد. به همین دلیل است که درک این موضوع از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد. از آنجایی که ارزهای دیجیتال نسبتا جدید هستند، ابهامات قابل توجهی در مورد مالیات پذیری ارزهای دیجیتال وجود دارد. اگر معامله گران درک کنند که مالیات چگونه بر ارزهای دیجیتال وضع می شود، می توانند عملکرد معاملاتی خود را بهبود بخشند. آیا می دانید مالیات بر ارزهای دیجیتال چگونه است؟ مالیات ارزهای دیجیتال در ایران به چه صورت است؟ کدام کشور بر ارزهای دیجیتال مالیاتی وضع نمی کند؟
ما در این مقاله به این سوالات پاسخ می دهیم و نگاهی دقیق تر به برخی از اصولی که در فرایند مالیات رعایت می شود، خواهیم داشت. همچنین قوانین مربوط به مالیات بر ارزهای دیجیتال را که در حال حاضر لازم الاجرا هستند را بحث خواهیم کرد. در نظر داشته باشید که شیوه وضع مالیات و قوانین آن در کشور های مختلف، متفاوت می باشد.
خواهشمندیم نظرات و پیشنهادات ارزشمند خود را در رابطه با این مقاله برای ما ارسال کنید و در صورت وجود هرگونه ابهام در این زمینه با مشاورین بروکر نیکس تماس حاصل فرمایید.

فهرست مطالب

مالیات در ارزهای دیجیتال چگونه است؟

کدام کشور بر روی ارزهای دیجیتال مالیات ندارد؟

آیا ارز دیجیتال سرمایه گذاری خوبی است؟

آیا برای بیت کوین استخراج شده مالیات می پردازیم؟

آیا باید مالیات در ارزهای رمزپایه پرداخت کنم؟

مالیات در ارزهای دیجیتال چگونه است؟

فروش یا سایر مبادلات ارزهای دیجیتال ، یا استفاده از ارزهای دیجیتال برای پرداخت کالا یا خدمات، یا نگهداری ارزهای مجازی به عنوان سرمایه گذاری، عموماً عواقب مالیاتی دارد که می تواند منجر به بدهی مالیاتی شود. مالیات بر ارزهای دیجیتال مربوط به هر کشور، قوانین متفاوت و مخصوصی دارد. 

 

 

١ – مالیات در ارزهای دیجیتال در استرالیا و کانادا

قوانین کانادا و استرالیا در مورد برخورد با ارزهای دیجیتال تا حدودی مشابه هستند. هر دوی این کشورها ارزهای دیجیتال را یک ارز واقعی نمی دانند. زیرا طبق تعریف آنها ارزهای قانونی فقط توسط بانک های مرکزی صادر می شود. با این حال، آنها این واقعیت را تصدیق می کنند که انجام معاملات با ارائه بیت کوین به عنوان وسیله پرداخت امکان پذیر است. از آنجایی که بیت کوین با کالاها و خدمات دیگری مبادله می شود، این معامله به عنوان یک معامله پایاپای در نظر گرفته می شود. این بدان معناست که از نظر حقوقی، این معاملات بدون استفاده از ارز انجام می شود. در این کشورها، معاملات مبادله ای از مالیات کالاها و خدمات (GST) معاف هستند. در نتیجه، تراکنش‌هایی که به بیت‌کوین تبدیل می‌شوند، GST دریافت نمی‌کنند.

 

٢ – مالیات در ارزهای دیجیتال در بریتانیا

قانون در بریتانیا این واقعیت را درک می کند که مالیات ارزهای دیجیتال یک پیشنهاد ساده نیست. این به این دلیل است که می توان از همان ارز دیجیتال برای استفاده نهایی و همچنین برای اهداف سرمایه گذاری استفاده کرد. از این رو، مالیات بر ارزهای رمزنگاری شده باید به صورت موردی و با درک جزئیات انجام شود. مشکل این است که قوانین ایجاد شده توسط بریتانیا ماهیت بسیار مبهم دارند. این به افسران مالیاتی آزادی زیادی می دهد. از این آزادی می توان برای اخاذی از سرمایه گذاران به نام افزایش رعایت مالیات استفاده کرد.

 

٣ – مالیات در ارزهای دیجیتال در ایالات متحده

خدمات درآمد داخلی، یعنی اداره مالیات ایالات متحده تصمیم گرفته است که بیت کوین را به عنوان یک دارایی و نه به عنوان درآمد در نظر بگیرد. این پیامدهای عمیقی بر نحوه مالیات آن دارد. اولا، افرادی که مبالغ هنگفتی از تجارت بیت کوین به دست آورده اند، نفس راحتی می کشند. بالاترین نرخ مالیات برای عایدی سرمایه 15 درصد است. این برخلاف مالیات 25 درصدی است که بر اکثر درآمدها وضع می شود. از این رو، میلیونرهای بیت کوین باید بخش کوچکتری از دارایی خود را به عنوان مالیات پرداخت کنند.

 

۴ – مالیات ارزهای دیجیتال در ایران

ایرانیان نیز مانند سایر کشور ها در معاملات سود ده ارزهای دیجیتال حضور چشمگیری دارند. بر اساس مالیات ارزهای دیجیتال در ایران، هنگامی که که ارز دیجیتالی مورد معامله قرار می گیرد، باید در نهایت میزان سود و ضرر بر اساس مالیات بر درآمد کسب شده محاسبه شود.

 

کدام کشور بر روی ارزهای دیجیتال مالیات ندارد؟

کشورهای در حال توسعه مانند هند هنوز چارچوب مورد نیاز برای مالیات در رمز ارزها را ندارند. بانک مرکزی هند معامله با ارزهای دیجیتال را ممنوع کرده است. با این حال، معاملاتی که در گذشته اتفاق افتاده است، بسته به منبع می تواند به عنوان سرمایه گذاری یا سود در نظر گرفته شود. اگر به عنوان سرمایه گذاری در نظر گرفته شوند، بسته به مدت نگهداری آنها با نرخ کوتاه مدت یا بلندمدت مشمول مالیات می شوند. همچنین در کشور هایی نظیر سنگاپور و مالزی نیز تاکنون مالیات بر ارزهای دیجیتال وضع نشده است.

علاوه بر این، برخی کشور ها نظیر آلمان و ژاپن، قوانین دوستانه تری را برای سرمایه گذاران خود وضع می کنند و به همین دلیل ارز بیت کوین را معاف از مالیات کرده اند.

 

آیا ارز دیجیتال سرمایه گذاری خوبی است؟

تا نوامبر 2021 بیش از 10000 ارز دیجیتال وجود دارد که برای هر کدام، شکل متفاوتی از مالیات در ارزدیجیتال وجود دارد. در حالی که تعداد زیادی از این رمز ارزها دارای تعداد کمی از طرفداران یا حجم معاملات هستند، برخی از آنها در میان جوامع اختصاصی حامیان و سرمایه گذاران از محبوبیت زیادی برخوردار هستند.

حوزه ارزهای رمزنگاری شده به سرعت در حال گسترش است. حتی ارز دیجیتالی بزرگ و ارزشمند بعدی ممکن است همین فردا منتشر شود. با اینکه که ارز دیجیتال مشهور بیت کوین، یک پیشگام در دنیای ارزهای دیجیتال محسوب می شود، تحلیلگران رویکردهای مختلفی را در جهت ارزیابی توکن های غیر بیت کوین دارند. 

تجربه سرمایه گذاران نشان می دهد که سرمایه گذاری بر روی ارزهای دیجیتال  سودده است و به همین دلیل امروزه طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است، تا جایی که فارکس یا ارز دیجیتال به عنوان دو شیوه سرمایه گذاری ادغام شده اند و بسیاری از معامله گران بازار فارکس به ترید ارز دیجیتال در بروکر ها می پردازند. البته سود گرفتن از این سرمایه گذاری نیازمند مهارت و اطلاعات کافی می باشد. مالیات بر ارزهای دیجیتال نیز یکی از همین اطلاعات است که هر معامله گر ملزم به کسب شناخت کافی در این زمینه است.

 

آیا برای بیت کوین استخراج شده مالیات می پردازیم؟

بیش از یک دهه پس از معرفی بیت کوین، هنوز سردرگمی قابل توجهی در مورد مالیات آن وجود دارد. به نظر شما آیا مالیات در رمز ارزها  شامل بیت کوین نیز می شود؟

بیت کوین توسط RSI به عنوان دارایی طبقه بندی شده است و به این ترتیب مشمول مالیات می شود. مالیات دهندگان در ایالات متحده موظف هستند که معاملات بیت کوین خود را در جهت اهداف مالیاتی گزارش دهند.

انواع معاملات خرده فروشی که با استفاده از بیت کوین صورت می گیرد، مشمول مالیات بر عایدی سرمایه می باشد. کسب و کارهای استخراج بیت کوین نیز مالیات بر عایدی سرمایه دارند. هدیه، اهدا، یا به ارث بردن بیت کوین هم مشمول همان محدودیت هایی است که در معاملات نقدی یا دارایی وجود دارد.

 

آیا باید مالیات بر ارزهای رمزپایه پرداخت کنم؟

قوانین مالیات بر عایدی سرمایه برای ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین اعمال می شود. خدمات درآمد داخلی (IRS) همه ارزهای دیجیتال را به عنوان دارایی های سرمایه ای در نظر می گیرد و زمانی که آنها با سود فروخته می شوند، مالیات بدهکار هستید. این دقیقاً همان چیزی است که وقتی سرمایه گذاری های سنتی بیشتری مانند سهام یا وجوه را با سود می فروشید، اتفاق می افتد. بنابراین مالیات بر ارزهای دیجیتال و ارزهای رمز پایه تعریف شده و در بیشتر کشورها از قوانین جدید و مهم مالیاتی به شمار می رود. 

میزان مالیات بر عایدی سرمایه شما بستگی به این دارد که آیا رمزنگاری خود را کمتر از یک سال یا بیش از یک سال نگه داشته اید. اگر هنوز به ۱۲ ماه نرسیده‌اید، با نرخ سود سرمایه کوتاه‌مدت مشمول مالیات می‌شود که به نرخ مالیات بر درآمد معمولی شما نیز معروف است. اما اگر حداقل یک سال از خرید سکه های خود می گذرد، بسته به درآمد مشمول مالیات بر ارزهای دیجیتال خود، واجد شرایط دریافت نرخ سود سرمایه بلند مدتی خواهید بود که کمتر از اکثر مالیات های درآمدی است. اگر درست مانند هر سرمایه‌ گذاری دیگری با زیان بفروشید، اگر ارزش سرمایه‌گذاری کریپتو شما هنگام فروش کاهش یافته باشد، می‌توانید ادعای ضرر سرمایه کنید، که ممکن است بتوانید از آن برای جبران مالیات‌های درآمد دیگر استفاده کنید.

 

سخن پایانی

 

مالیات بر ارزهای دیجیتال که با مشارکت بیش از 50 حوزه قضایی تهیه شده است، اولین تحلیل جامع از رویکردها و شکاف های سیاستی در بین انواع اصلی مالیات (مالیات بر درآمد، مصرف و دارایی) برای چنین گروه بزرگی از کشورها است. این گزارش همچنین پیامدهای مالیاتی تعدادی از مسائل نوظهور، از جمله علاقه فزاینده به استیبل کوین‌ها و «ارزهای دیجیتال بانک مرکزی» را در نظر می‌گیرد.

به طور خلاصه، جهان باید در مورد مالیات بر ارزهای دیجیتال به اجماع برسد. در حال حاضر، رژیم‌های مالیاتی مختلف در سراسر جهان به طور متفاوتی بر ارزهای دیجیتال مالیات می‌گیرند. مشکل این است که از آنجایی که دولت‌ها کنترلی بر ارزهای دیجیتال ندارند، معامله‌گران می‌توانند به سادگی پول را به مکانی خارج از کشور منتقل کنند که نرخ مالیات مطلوب‌ تر است.

خواهشمندیم نظرات ارزشمند خود را در رابطه با مالیات بر ارزهای دیجیتال برای ما بنویسید. در صورت وجود هرگونه سوالی در این زمینه می توانید با مشاورین نیکس تماس حاصل فرمایید.

نمایش نظرات (2)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications