NYXbroker
نیکس فارکس

شاخص NFP

یکی از ایتم های مهم در تحلیل فاندامنتال در بازار فارکس

شاخص NFP یا index nfp چیست؟ شاخص nfp امریکا یکی از آمارهای مهم اقتصادی است که در بازارهای مالی به ویژه بازار جهانی فارکس اهمیت فراوانی دارد. بطور کلی اندیکاتورهای تکنیکال ابزاری برای تحلیل نمودارهای قیمت ارز در بازار فارکس می باشند. اکثر پلتفرم های فارکس مجهز به یکسری اندیکاتورهای تکنیکال نظیر شاخص NFP هستند که در غالب همان پلتفرم ارائه می گردند. بطور کلی نیز هر یک از این اندیکاتورها ابزار مفیدی برای تحلیل تکنیکال فارکس بوده و به معامله گر کمک می کند تا از تغییرات قیمت بازار و چگونگی این تغییرات آگاهی پیدا کرده و سپس اقدام به معامله نماید. در ادامه می خواهیم به معرفی شاخص NFP پرداخته و از اهمیت آن در بازار فارکس و همینطور معامله با NFP صحبت کنیم.
شما می توانید برای اطلاع از سایر شاخص های بازار فارکس، به مقالات مرتبط در وب سایت نیکس مراجعه کرده و یا با مشاوران خبره نیکس تماس حاصل فرمایید.

فهرست مطالب

NFP مخفف چیست؟

NFP چیست؟

چه زمانی NFP تاسیس شد؟

NFP چگونه محاسبه می شود؟

چرا NFP مهم است؟

شاخص NFP را چه کشورهایی را در اختیار دارند؟

چگونه با توجه به خبر NFP معامله کنیم ؟

آیا NFP روی طلا تأثیر می گذارد؟

چه چیزی باعث افزایش NFP می شود؟

آیا NFP بر شاخص ها تأثیر می گذارد؟

تحلیل NFP

NFP مخفف چیست؟

 شاخص nfp چیست و مخفف چه چیزی می باشد؟ کلمه NFP مخفف non-farm payroll به معنای میزان اشتغال در بخش غیر کشاورزی است و به عنوان یکی از مهمترین شاخص های اقتصادی در امریکا به حساب می آید. در حقیقت قسمتی از گزارش چگونگی وضع اشتغال می باشد که  به وسیله اداره آمار کار آمریکا، که آژانس وزارت کار ایالات متحده (DOL)می باشد. 

این شاخص نام خود را از مشاغلی گرفته است که شامل آنها نمی گردد از جمله کارپزان مزرعه و همینطور افرادی که در خانوارهای خصوصی یا سازمانهای غیر انتفاعی مشغول می باشند.

 گزارش NFP یه صورت ماهیانه منتشر می شود، از شاخص nfp آمریکا، تعداد کل افراد شاغل در آمریکا بجز در بخش های کشاورزی، دولتی، خانه داری ( خصوصی) و شاغلین سازمانهای غیرانتفاعی،(به استثنای کارگرانی که در مزرعه مشغول به کار هستند) مورد محاسبه قرار می گیرند. در ادامه از اهمیت NFP در فارکس و بررسی آن بیشتر خواهیم گفت.

NFP چیست؟

ببینیم که  شاخص nfp چیست؟ و همینطور اهمیت NFP در فارکس در کجاست؟با توجه به توضیحات بالا، اطلاعات بدست آمده از گزارش شاخص NFP به معامله گر کمک کرده تا در تنظیمات معاملات فارکس خود از تغییرات غیرقابل پیش بینی در بخش استخدامی و اشتغال به نفع خود سود ببرد. البته در گزارشات شاخص NFP از تحلیل تکنیکال و چارتها نیز استفاده می شود. شاخص nfp آمریکا با اعلام هر نوع اخبار مرتبط با بازار فارکس موجب تغییرات شدید قیمت در این بازار شده و در نتیجه بسیاری از معامله گران، تحلیل گران و سرمایه گذاران تمایل دارند که به پیش بینی عدد شاخص NFP و تاثیرات مستقیم آن در بازار بپردازند. با وجود تفسیرهای مختلفی که توسط افراد مختلف بر روی این گزارش صورت می گیرد، چنانچه پیش بینی آنها واقعیت یابد می تواند باعث تحولی عظیم در بازار فارکس شود. از طرفی دیگر به دلیل اینکه این شاخص میزان اشتغال در بخش غیر کشاورزی در کشور آمریکا را نشان می دهد، بنابراین جفت ارزهایی که شامل ارز دلار آمریکا هستند نظیر یورو/ دلار – پوند / دلار – دلار/ فرانک سوئیس – دلار / یوان ژاپن می توانند بیشترین تاثیر را از این شاخص بگیرند. 

چه زمانی NFP تاسیس شد؟

گزارش NFP index یک گزارش اشتغال است. گزارش (NFP) یا  حقوق و دستمزد غیر کشاورزی یک اندیکاتور اقتصادی کلیدی می باشد که اطلاعات مهمی را در خصوص سلامت بازار کار ایالات متحده نشان می دهد. به همین دلیل هم انتشار و  همینطور بررسی خبرNFP  برای معامله گران خوزه فارکس دارای اهمیت است. از زمان تاسیس دقیق آن اطلاع دقیقی در دسترس نمی باشد.

  این گزارش که که در خصوص بازار کار در امریکا و توسط مرکز آمار نرخ استخدام در کشور انتشار می یابد. به بررسی تغییرات در بخش استخدامی کشور بجز بخشهای کشاورزی، خانه داری و سازمانهای غیرانتفاعی می پردازد. بدان معنی که در این گزارش تعداد شغل های اضافه شده و حذف شده در بخش اقتصادی آمریکا طی یکماه گذشته نشان داده می شود. گزارش  شاخص nfp یا همان خبرNFP امریکا معمولاً در اولین جمعه هر ماه میلادی در ساعت 8:30 صبح ( به وقت آمریکا) توسط وزارت کار آمریکا منتشر می شود.

NFP چگونه محاسبه می شود؟

در گزارش شاخص NFP سه مورد مطرح می باشد:

–        تعداد NFP : تعداد شغل های ایجاد شده و شغل های حذف شده

–        نرخ بیکاری: میزان نرخ کل بیکاری در کشور

–        دستمزد هر ساعت: میزان متوسط دریافتی هر کارگر در هر ساعت

حال در گزارش NFP index ما با سه عدد NFP یعنی آمار ماه گذشته، پیش بینی متخصصان بازار و اعداد واقعی روبرو هستیم. به این ترتیب پیش بینی سه وضعیتی که واکنش معامله گر را به همراه خواهد داشت بدین شرح خواهد بود :

1-     عدد واقعی بیشتر از عدد پیش بینی شده و عدد ماه گذشته است که در این حالت دلار افزایش می یابد.

2-     عدد واقعی کمتر از عدد پیش بینی شده و عدد ماه گذشته است که در این حالت دلار رو به کاهش می رود.

3-     عدد واقعی بیشتر از عدد پیش بینی شده و کمتر از عدد ماه گذشته است یا بالعکس که در این حالت به دلیل سردرگمی معامله گر مسیری را نمی توان مشخص کرد.

بطور مثال اگر اقتصاد کشور چندان پیشرفتی نداشته باشد، شرکتها کارمند جدید استخدام نکرده و حتی ممکن است کارمندان خود را نیز تعدیل کنند. در نتیجه این افراد درآمد و امکان خرید خود را از دست داده که این مساله می تواند منجر به کاهش درآمد کل و هزینه های مصرفی شده و متعاقب آن اقتصاد کشور را به سمت عقب می کشاند.

چرا خبرNFP مهم است؟

خوب است که ببینیم  اهمیت NFP در فارکس چیست؟ اطلاعات شاخص NFP اهمیت زیادی دارد زیرا که انتشار ماهیانه index nfp، معیار بسیار خوبی برای تشخیص وضعیت اقتصادی روز است. در بازار فارکس این گزارش اشتغال از طریق تقویم اقتصادی قابل دسترس خواهد بود. همچنین میزان اشتغال در کشور برای بانک مرکزی آمریکا نیز از اهمیت ویژه برخوردار است. 

این گزارش بینشی تازه از سلامت کلی اقتصاد آمریکا و همینطور نحوه عملکرد بازار کار ارائه می نماید. به این نحو که چنانچه بازار کار در حال رشد باشد، این بدان معناست که افراد بیشتری پول در می آورند و در نتیجه هزینه های بیشتری نیز وجود خواهد داشت. این هزینه های بالا منجر به  تولید ناخالص داخلی (GDP) بالاتر می شود که یکی از اصلی ترین معیارهای اقتصاد است.

ارقام اشتغال نیز می تواند بر روی نرخ بهره تاثیرگذار باشد. هرچه اشتغال بیشتر باشد به این مفهوم است که سیاست های پولی بانک مرکزی با هدف متعادل کردن تورم و رشد باعث نرخ بهره بالاتر می شود. نرخ بهره برای معامله گران بازار فارکس عامل مهمی به شمار می آید. 

شاخص NFP را چه کشورهایی را در اختیار دارند؟

اما ببینیم که شاخص NFP را چه کشورهایی را در اختیار دارند؟ این شاخص حقوق و دستمزد غیرکشاورزی، تغییراتی را اندازه گیری می کند که تعداد افراد شاغل را در ماه گذشته بدون احتساب صنعت کشاورزی برآورد می کند.

در زمان انتشار گزارش این شاخص شاهد نوسانات بزرگی در بازار فارکس خواهیم بود و معامله گرانی که در بازار فارکس فعالیت  می کنند باید همواره تغییرات این شاخص را مد نظر خود قرار دهند. چرا که افزایش ناگهانی می تواند افزایش اسپرد بالا را به دنبال داشته باشد و در نهایت کال مارجین شدن! این نوسانات به ویژه در جفت ارزهایی است که در آن دلار آمریکا وجود دارد بالاتر است.

اما کشورهایی از جمله برزیل، کانادا، فرانسه، پورتوریکو، آمریکا و سوئیس کشورهای دارنده شاخص NFP در دنیا می باشند.

چگونه با توجه به خبر NFP معامله کنیم ؟

برای دانستن چگونگی معامله با NFP در بازار فارکس بسیار مهم است که به آخرین گزارش شاخص NFP توجه شود. چنانچه تعداد افراد شاغل کمتر از میزان قابل انتظار در بازار باشد، این مساله موجب تضعیف دلار شده و در نتیجه معامله گران تصمیم به باز کردن پوزیشن طولانی مدت  یورو/ دلار- دلار استرالیا / دلار آمریکا و یا پوزیشن های کوتاه مدت دلار / یوان ژاپن و دلار / فرانک سوئیس می گیرند. اگر هم تضعیف دلار بسیار شدید باشد معمولاً معامله گران به معاملات طلا و نفت نیز می اندیشند. از طرف دیگر اگر در گزارش NFP index تعداد استخدامی ها و افراد شاغل به بیش از میزان قابل انتظار بازار افزایش یافته باشد، ارزش دلار در مقابل سایر ارزها بیشتر شده و در نتیجه قیمت کالاها را کاهش می دهد.

مؤلفه NFP عموما بیشترین توجه را به خود جلب می نماید، از این جهت که تعداد واقعی کارمندان حقوق بگیر (تمام و نیمه وقت) که در مؤسسات تجاری و دولتی مشغول به کار می باشند  را اندازه می گیرد.

آیا NFP روی طلا تأثیر می گذارد؟

در حقیقت رابطه میان شاخص NFP و قیمت طلا کمی پیچیده است. بهترین نمونه برای توضیح آن همین گسترش ویروس کرونا در جهان می باشد. به این ترتیب که با تغییرات ماهانه شاخص NFP و حرکت بازار به سمت حذف مشاغل و تعدیل نیروها می بایست قیمت طلا سر به فلک می کشید اما شرایط بازار به این صورت نیز پیش نرفت.  

البته می توان گفت که شاخص NFP بر طلا تاثیرگذار است چرا که بر قیمت دلار تاثیر گذار می باشد.

چه چیزی باعث افزایش NFP می شود؟

هرگونه تغییری در خصوص داده های کاری و همچنین در حیطه غیر کشاورزی می تواند باعث اعمال تغییرات در این شاخص گردد. این تغییرات در عین اینکه می تواند از سلامت اقتصادی کشور آمریکا خبر دهد قادر است نقش مهمی را در بازار فارکس ایفا نماید.

زمانی که شاخص NFP افزایش می یابد، این بدان معناست  که در امریکا میزان مشاغل ایجاد شده یا استخدام ها رو به افزایش است که این هم نتیجه بهبود شرایط اقتصادی کشور و افزایش تقاضا برای کالا و خدمات داخلی و خارجی می باشد زمانی هم که این شاخص کاهش می یابد عکس حالت فوق اتفاق می افتد.

هرچند که این شاخص دارای اهمیت بالایی است اما برای تریدرها این شاخص به تنهایی مورد بررسی قرار نمی گیرد بلکه عوامل دیگری چون نرخ بیکاری و سایر موارد مرتبط در کنار شاخص  NFP میتواند کمک کننده باشد.

آیا NFP بر شاخص ها تأثیر می گذارد؟

بطور کلی می توان گفت شاخص NFP تاثیر خود را پس از انتشار بر روی بازار هایی نظیر بازار سهام، قیمت کالاهای مصرفی و حتی طلا و نقره و نفت می گذارد. زمانیکه این شاخص میزان مشاغل ایجاد شده را در حد بالایی نمایش می دهد بدان معناست که شرکت های صنعتی کار خود را به خوبی انجام می دهند و این امر موجب دید مثبت بر روی سهام این شرکتها نیز می شود. هر چند که اخبار مثبت موجب افزایش ارزش دلار شده اما بر شاخص هایی نظیر داو جونز و S&P500 که رابطه معکوس با ارزش دلار دارند تاثیر منفی خواهد داشت.

سخن پایانی

شاخص NFP را با هم بررسی کردیم و به این سوال به تفصیل پرداخته شد که شاخص nfp چیست؟ در زمان انتشار این گزارش که بصورت ماهیانه می باشد می تواند موجب ایجاد تغییرات شدید در بازار مالی شود. بنابراین آنچه اهمیت دارد این است که معامله گران پس از تحلیل اخبار صادره می بایست طرح معاملاتی خاص خود را برای انجام معاملات در زمان تعیین شده بکار گیرند. برای انجام معاملات بر اساس شاخص NFP می بایست ابتدا به مقایسه خبر NFP واقعی با اطلاعات گذشته و آینده بپردازیم. در عین حال افزایش بیش از انتظار این شاخص موجب تقویت دلار در مقابل سایر ارزهای بازار میشود. این نیز به معنای خرید دلار به عنوان ارز اصلی و یا فروش سایر ارزها به عنوان ارز دوم یا قیمت گذاری شده است. یعنی برای خرید جفت ارزهای دلار / فرانک یا دلار / یوان ژاپن و فروش جفت ارزهایی نظیر پوند / دلار یا یورو / دلار وارد ترید بر اساس NFP می شوند.
به یاد داشته باشید که معامله در فارکس بر اساس اطلاعات منتشر شده بازار نظیر شاخص NFP، نوعی مهارت پیشرفته تلقی می شود. این مهارت را شما به عنوان تریدر فارکس می توانید از طریق آموزش و به مرور زمان بدست آورید.

نمایش نظرات (1)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications