NYXbroker
نیکس فارکس

مفاهیم پایه ارز دیجیتال

اصطلاحات مقدماتی در بازار ارز های دیجیتال

مفاهیم پایه ارز دیجیتال این روزها نیاز یک جامعه مدرن در عصر دیجیتال است. قبل از صحبت در مورد لزوم آشنایی با مفاهیم پایه در ابتدا مقدمه ای خواهیم داشت در مورد ارز دیجیتال و معنا و مفهوم آن ارز دیجیتال یا رمز ارز یک شکل از پول مجازی است که با کدگذاری ایجاد می شود . مقاله حاضر با موضوع مفاهیم پایه ارز دیجیتال توسط تیم مقاله نویسی بروکر نیکس فعال در زمینه ارز دیجیتال و بازار فارکس گردآوری و به نگارش درآمده است. شما خواننده عزیز می توانید برای هرگونه پرسش،آموزش رایگان و مشاوره از طریق راه های ارتباطی با مشاورین زبده بروکر نیکس تماس بگیرید. اما بپردازیم به ادامه بحث مفاهیم پایه ارز دیجیتال، رمز نگاری کردن ارزهای دیجیتال امکان جعل کردن را غیر ممکن می سازد.

بسیاری از ارزهای دیجیتال شبکه های غیر متمرکز هستند که مبتنی بر فناوری بلاکچین ایجاد شده اند. یک دفتر توزیع شده ای که توسط یک شبکه رایانه ای ایجاد می شود.

پس از این مقدمه کوتاه که در خصوص آشنایی با مفاهیم پایه ارز دیجیتال گفتیم. اکنون می پردازیم به مفاهیم ارز دیجیتال و رمز ارزها، با ما همراه باشید. کتاب مفاهیم پایه ارز دیجیتال نیز گزینه خوبی برای افزایش آگاهی شما سرمایه گذاران عزیز خواهد بود.

فهرست مطالب

لزوم آشنایی با مفاهیم ارز دیجیتال و رمز ارزها

تشریح مفاهیم ارزهای دیجیتال و بلاک چین

رمز ارز (کریپتوکارنسی) یا ارز دیجیتال چیست

بیت کوین چیست؟

آلت کوین چیست؟

استیبل کوین چیست؟

لیکوییدیتی چیست؟

ماینینگ یا استخراج چیست؟

هاوینگ چیست؟

کیف پول (ولت) ارز دیجیتال

هارد فورک و سافت فورک

لزوم آشنایی با مفاهیم ارز دیجیتال و رمز ارزها

آشنایی و فراگرفتن مفاهیم پایه ارز دیجیتال از آن رو حائز اهمیت است که در دنیای امروز و بویژه با وجود پاندامی ویروس کرونا ارزهای دیجیتال را از حاشیه به وسط میدان آورده و تاثیر آن در زندگی قابل کتمان نیست. لذا جهت همسو شدن با این موج باید میزان و سطح آموخته هایمان را بالا ببریم در این رابطه بروکر نیکس در جهت ارتقا سطح آموزش مقالاتی در وب سایت خود به اشتراک گذاشته است که خواندن آنها را به شما توصیه می کنیم.

برای مثال قیمت ارزهای دیجیتال به دلیل غیر قابل پیش بینی بودن این نوع ارز کاملا در تضاد با قیمت ارزهای فیات مثل دلار و یا طلا است. ارزش ارزهایی مانند دلار به صورت تدریجی  تغییر می کند اما این در مورد ارزهای دیجیتال بطور روزانه و با شدت بیشتری اتفاق می افتد و با فراز و نشیب های بیشتری همراه است لذا با شناخت بازار و تسلط به آن می توان به سود و موفقیت رسید و لازمه آن داشتن آگاهی و اطلاعات لازم است. بالاتر هم به کتاب مفاهیم پایه ارز دیجیتال در این زمینه اشاره شد. که به صورت مجموعه ای از اطلاعات پایه در دسترس شما خواهد بود.

تشریح مفاهیم ارزهای دیجیتال و بلاک چین

پس از صحبت در خصوص مفاهیم پایه در این بخش به مفاهیم ارزهای دیجیتال و بلاک چین را شرح و توضیح خواهیم داد. همانطور که گفته شد ارز های دیجیتال یک فرم از پول الکترونیکی هستند که رمز گذاری شده اند. اما بلاک چین چیست؟ یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش و بستری که کار پایگاه داده را انجام می دهد. بلوک هایی که بطور زنجیروار به هم وصل هستند و اطلاعاتی را حمل می کنند که از ابتدا تا انتهای بلوک می باشند. مجموعه ای از فرآیندهای هش گذاری یا رمزگذاری یا توزیع جمعی است.

بلاک چین از الگوریتم های هوش جمعی استفاده می کند.

رمز ارز (کریپتوکارنسی) یا ارز دیجیتال چیست

از دیگر مفاهیم پایه ارز دیجیتال که دانستن آن لازم و ضروری می باشد رمز ارزیا کریپتوکارنسی است.

یکی از اهداف خاص از ایجاد ارز دیجیتالی  ایجاد امنیت بیشتر بوده است هدف دیگر از بین بردن واسطه ها بوده است.و همینطور ناشناس ماندن آنها که کمک به حفظ امنیت آن می کند از دیگر اهداف ایجاد ارز دیجیتال بوده.

ارزهای دیجیتال برای رمزنگاری برای انتقال در اینترنت استفاده می کنند.رمزنگاری ارزهای دیجیتال دارای این مزیت هستند که قابل هک کردن نیستند بعلاوه نمیشود آنها را پیگیری کرد.

بیت کوین چیست؟

در ادامه  بحث مفاهیم پایه ارز دیجیتال در این بخش به بررسی بیت کوبت اولین ارز دیجیتال که در سال 2009 ایجاد شد می پردازیم. فناوری که در بیت کوین استفاده می شود بلاک چین است.

بیت کوین طی فرآیند استخراج تولید می شود و کاملا غیر متمرکز است بدین مفهوم که  برای استفاده از خدمات آن از جمله پرداخت  نیازی به استفاده از بانک و نهادهای دولتی نمی باش

آلت کوین چیست؟

رمز ارز دیگری که در ادامه بررسی مفاهیم پایه ارز دیجیتال در این قسمت به آن می پردازیم آلت کوین است. آلت کوین ارز رمزنگاری شده است که از جهاتی مشترک با بیت کوین است ولی دارای تفاوتهایی نیز با بیت کوین می باشد. به عنوان مثال برخی از آلت کوینها از مکانیسم اجماع متفاوتی برای تولید بلاک ها یا اعتبار سنجی معاملات استفاده می کنند و یا با ارائه قابلیت های جدید از جمله قراردادهای هوشمند با قیمت پایینتر خود را از بیت کوین متفاوت می سازند. تا مارس 2021 حدود 9000 رمز ارز در بازار وجود دارد که از این تعداد %40 آنها را آلت کوینها تشکیل می دهند. آلت کوین از بیت کوین مشتق شده به نظر می رسد که در قیمت دنباله رو بیت کوین باشد اما تحلیلگران اعتقاد دارند که به دلیل بلوغی که در اکوسیستم سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال ایجاد شده است و با ایجاد و توسعه بازارهای جدید برای این نوع ارز دیجیتال حرکات قیمتی کاملا مستقل از بیت کوین در آنها اتفاق می افتد.بنا بر جدیدترین آمارها  تا مارس تاریخ 2021، Ethereum و Binance Coin از بزرگترین آلت کوینهای بزرگ دنیا هستند.

استیبل کوین چیست؟

از دیگر مفاهیم پایه ارز دیجیتال که در ادامه به آن می پردازیم استیبل کوین است که یک کلاس جدید از ارزهای دیجیتال است و سعی در ارائه ثبات قیمت دارد. این ارز توسط رزرو دارایی پشتیبانی  می شود. آنچه که در این ارز مورد توجه قرار گرفته است پردازش سریع و امنیت بالای

استیبل کوین تلاش می کند ارزش بازار خود را به برخی مراجع خارجی مرتبط کند از جمله وابسته به قیمت ارزی مانند دلار آمریکا یا قیمت کالایی مانند طلا

آلت کوینها ثبات قیمت خود را از طریق وثیقه گذاری (collateralization)، پشتوانه (Backing) به دست می آورند و یا از طریق الگوریتم های خرید و فروش دارایی مرجع و مشتقات آن بدست می آورند.

لیکوییدیتی چیست؟

در ادامه بررسی مفاهیم ارز دیجیتال و رمز ارزها لیکوییدیتی یکی از دیگر مفاهیم پایه ارز دیجیتال است لیکوییدیتی در فارسی به معنای نقدینگی می باشد. نقدینگی را می توان اینگونه تعریف کرد : کارایی یا سهولت تبدیل یک دارایی یا اوراق بهادار به پول نقد آماده بدون آنکه تاثیری بر قیمت بازار داشته باشد. و نقدینگی ترین و بیشترین دارایی نیز پول نقد است. در حالیکه اقلام مشهود نقدینگی کمتری دارند در واقع دو نوع نقدینگی اصلی وجود دارد: نقدینگی بازار و دیگری نقدینگی حسابداری . برای اندازه گیری نقدینگی معمولا از نسبت های سریع، جاری و نقدی استفاده می گردد.

ماینینگ یا استخراج چیست؟

چنانچه می دانیم برای انجام هر کاری باید حداقل با مفاهیم پایه و اساسی آن آشنا باشیم. برای سرمایه گذاری در زمینه ارزهای دیجیتال نیز باید با مفاهیم ارز دیجیتال و رمز ارزها که ماینینگ یا استخراج یکی از مفاهیم پایه ارز دیجیتال و مهم آن است آشنا باشیم.

اصطلاح استخراج یا ماینینگ به مفهوم بدست آوردن ارزهای دیجیتال از طریق حل معادلات رمزنگاری و پردازش مسائل ریاضی با استفاده از رایانه یا کارتهای گرافکی یا دستگهای ماینینگ می باشد. این فرآیند شامل اعتبارسنجی بلوک های داده و اضافه کردن سوابق معاملات به یک رکورد عمومی یا دفتر است که بلاکچین نامیده می شود.

هاوینگ چیست؟

در ادامه مقاله مفاهیم پایه ارز دیجیتال به توضیح مفهوم هاوینگ می پردازیم. هاوینگ یک برنامه است که به وسیله آن پاداش بیت کوین نصف می شود. رویداد نصف شدن بیت کوین زمانی اتفاق می افتد که میزان پاداش معاملات استخراج بیت کوین به میزان نصف کاهش می یابد. اما هدف از آن چیست؟ در نتیجه هاوینگ نیمی از نرخ تورم بیت کوین کاهش می یابد و همینطور ورود بیت کوینهای جدید هم کم می شود و باعث کنترل عرضه و تقاضا می شود. آخرین هاوینگ که برای  بیت کوین  اتفاق افتاد در سال 2020 بود.

کیف پول (ولت) ارز دیجیتال

از دیگر مفاهیم پایه ارز دیجیتال کیف پول (ولت) ارز دیجیتال است که بسیار مهم است. همانطور که برای نگهداری وجوه نقدی خود از کیف پول استفاده می کنید برای نگهداری ارز دیجیتال نیز به کیف پول یا والت دیجیتالی نیاز دارید.

کیف پول دیجیتالی میتواند یک برنامه ، وسیله فیزیکی و یا بصورت ارائه خدماتی باشد که کلیدها و خصوصی و عمومی رمز ارزپایه را ذخیره و نگهداری می کند. علاوه بر این وظیفه اصلی، کیف پول ارز دیجیتالی قابلیت کدگذاری و یا امضای اطلاعات را نیز دارا می باشد.

هارد فورک و سافت فورک

فورک به معنای انشعاب یا تقسیم کردن به دو پروژه جداگانه اطلاق می شود که یکی از مفاهیم پایه ارز دیجیتال است. از آنجائیکه پروژه های بلاکچین نوعی نرم افزار هستند  لذا فورک در آنها اتفاق می افتد و به دو دسته هارد فورک و سافت فورک تقسیم می شود.

هارد فورک یا (هاردفوروک) به فناوری بلاکچین مربوط است و تغییر اساسی است که در پروتکل شبکه رخ میدهد. باعث می گرشود بلوک ها و  تراکنش های قبلی که نامعتبر هستند معتبر شوند و یا عکس این  حالت اتفاق می افتد. یک هارد فورک به تمامی نودها و کاربران نیاز دارد تا به آخرین ورژن نرم افزار پروتکل بروزرسانی شوند.

سافت فورک چنانچه از نامش می آید انشعاب نرم خوانده میشود و با تغییرات اندک همراه است . اصولا هارد فورکها از طرفداران بیشتری برخوردار می باشد .

سخن پایانی

مفاهیم پایه ارز دیجیتال را در این مقاله مورد بررسی قرار دادیم. مفاهیم پایه ارز دیجیتال حداقل آن چیزی است که شما به عنوان یک سرمایه گذار نیاز به دانستن آن دارید. در این زمینه کتاب مفاهیم پایه ارز دیجیتال پیشنهاد خوبی است. امید است که مطالب عنوان شده در مقاله مفاهیم پایه ارز دیجیتال که به همت و تلاش تیم مقاله نویسی بروکر نیکس یا شما عزیزان به اشتراک گذاشته شد مورد پسند و توجه شما قرار گرفته باشد. مشاورین بروکر نیکس جهت هرگونه پرسش، آموزش رایگان و مشاوره در کنار شما خواهند بود. لطفا به این مقاله امتیاز دهید و با نظرات خود ما را دلگرم کنید.

پیام بگذارید
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications