NYXbroker
نیکس فارکس

ارزهای دیجیتال جدید

در دنیای ارز دیجیتال ارزهای مختلف جدیدی وارد این بازار می شوند

ارزهای دیجیتال جدید یا رمزنگارها را چگونه برای معاملات خود انتخاب کنیم؟ البته با توجه به انتخاب های متعددی که وجود دارد شاید کار آسانی نباشد اما توجه به این نکته نیز لازم است که انتخاب شما می تواند تحت تأثیر کاربرد آن ارز دیجیتال برای شما قرار بگیرد. بطور مثال انتخاب های کسی که می خواهد از ارزهای دیجیتال جدید به عنوان یک سرمایه گذاری استفاده کند با کسی که قصد استفاده از ارزهای دیجیتال جدید برای پرداخت های روزانه خود را دارد بسیار متمایز هستند. در خصوص پیش بینی ارز دیجیتال نیز آنچه حائز اهمیت می باشد این است که ارزهای دیجیتال بطور غیرقابل پیش بینی قابلیت تغییر دارند و ارزش آنها می تواند در ثانیه تغییرات وسیعی داشته باشد. همین مورد پیش بینی ارز دیجیتال را کمی دشوار می سازد. اما با این حال بطورویژه به کسانی که برای اولین بار وارد این بازار می شوند توصیه می شود که هرگز بیش از میزان موجودی که می توانند متضرر شوند، سرمایه گذاری نکنند.

با توجه به مطالب بالا، بهتر است با بهره گیری از آموزش فارکس و آشنایی با انواع ارز دیجیتال و مشورت با مشاوران حرفه ای در این امر، وارد این بازار شوید. در همین خصوص، مشاوران بروکر نیکس در هر زمان آمادگی پاسخگویی به سوالات شما عزیزان را داشته و با دادن آموزشهای لازم شما را در رسیدن به اهداف خود یاری می رسانند. مقالات متعددی مرتبط با بازار ارز فارکس بر روی وب سایت شرکت نیکس قرار داده شده است که می توانید با مطالعه آنها دید بهتری نسبت به بازار جهانی فارکس پیدا کنید.

فهرست مطالب

انواع نسل های مختلف ارزهای دیجیتال

بهترین ارزهای دیجیتال در سال 2021

پروژه های ارزهای دیجیتال جدید چگونه ایجاد می شوند؟

پشتوانه مالی از ارزهای دیجیتال

طبقه بندی ارزهای رمزپایه یا رمزنگار

انواع نسل های مختلف ارزهای دیجیتال

طلای الکترونیک  (e-gold) به عنوان اولین پول اینترنتی از سال 1996 وارد بازار شد و توسط کاربران زیادی در سراسر دنیا مورد استفاده قرار گرفت تا اینکه در سال 2008 توسط دولت آمریکا معامله آن ممنوع شد. اما همواره مقامات رسمی آمریکا آن را با عنوان ارز دیجیتالی جدید می خواندند.

متن با عنواننسل اول از ارزهای دیجیتال

پس از آن در ژانویه 2009 ، بیت کوین به عنوان اولین نسل ارز دیجیتال جدید ، معامله خود را در بلاک چین (Blockchain) ثبت کرد. بلاک چین شبکه اطلاعاتی بود که کلیه معاملات بیت کوین از طریق آن انجام و در آن ثبت و ذخیره می شد.

این معاملات نشانگر این امر بود که ایجاد تکنیکهای مالی غیر متمرکز (decentralized financial consensus) نه تنها امکان پذیر است بلکه از طریق نرم افزار نیز قابلیت اجرایی دارد. این تکنیک ها اشاره به قوانینی دارد که مشارکت کنندگان در یک شبکه ارتباطی را مجاز به توافق بر سر اطلاعات یا پایگاه اطلاعاتی به اشتراک گذاشته شده می نماید.

این نرم افزار از همان ابتدا طرفداران بیشماری پیدا کرد که توانستند جوامع اینترنتی تکنولوژی محور را پوشش دهند. پس از آن معاملات بیت کوین همانند بمبی منفجر شد و گسترش یافت. در واقع بیت کوین ایده ای بود برای یک تکنولوژی انقلابی در سراسر دنیا که تحقق یافت و هر کس از طریق یک کامپیوتر و نصب ویندوز و اتصال به اینترنت می توانست وارد این شبکه شود.

در این فناوری که در ابتدا ظاهرا ویژگی های اصلی سیستم تنظیم شده بود و سالها بدون تغییر ماند .

نسل دوم از ارزهای دیجیتال

با گذشت زمان توسعه دهندگان متوجه شدن که بلاک چین می تواند کارهای دیگری غیر از سند سازی معاملات انجام دهند و بر این اساس بنیان گذار اتریوم این ایده را که دارایی ها و توافق نامه ها و قراردادهای هوشمند می توانند از فناوری بلاکچین بهره ببرند. به این ترتیب نسل دوم به وجود آمد .

قراردادهای هوشمند آن دسته از قراردادهایی هستند که توسط سیستم بلاکچین و بدون ورود افراد خارجی مدیریت می شوند .

سالها پس از آن بیت کوین همچنان یکه تاز میدان ارزهای دیجیتالی بود تا زمانیکه اتریوم (Ethereum) انقلاب جدیدی در عرصه بازار ارزهای دیجیتال جدید به راه انداخت. این ارز انشعابی از پایگاه اطلاعاتی بیت کوین نبود بلکه توسط نرم افزار جاوا اسکریپت اجرا می شد و از لحاظ ابداع نرم افزاری نمونه ای متفاوت قلمداد می شد.

نسل سوم از ارزهای دیجیتال

یکی از مهمترین مسائلی که بلاک چین با آن روبرو است مقیاس گذاری است . بیت کوین با زمان پردازش معاملات مشکل دارد و بسیاری از ارزهای دیجیتال جدید تلاش کرده اند ایمن مورد را اصلاح کنند اما به درجات مختلفی از موفقیت رسیده اند ،یکی از مهمترین تحولاتی که در راه پیشرفت فناوری بلاکچین است، مقیاس گذاری می باشد . برنامه های جدید از فناوری بلاکچین در حال کشف و پیاده سازی مداوم می باشند، که دشوار است بگوییم این تحولات فناوری صنعت ارزهای رمزپایه را به کجا هدایت می کند .

یکی از بهترین پروژه های نسل سوم ارزهای دیجیتال جدید کاردانو (cardano ADA) می باشد.

نسل چهارم از ارزهای دیجیتال جدید

پروتکل اوالانچ (Avalanche) به عنوان نسل چهارم ارزهای دیجیتال جدید بشدت دارای کارایی بالایی بوده و قدرت انجام معاملات آن زیر دو ثانیه و با هزینه ای بسیار پایین می باشد.

بهترین ارزهای دیجیتال در سال 2021

 • بیت کوین (Bitcoin)

  بیت کوین به عنوان اولین، معروف ترین و ارزشمندترین  ارز دیجیتال می باشد. اولین درخشش آن در سال 2008 توسط فرد یا گروهی نامعلوم با اسم مستعار ساتوشی ناکاموتو (Satoshi nakamoto) بود. در واقع بیت کوین اولین اپلیکیشن تکنولوژی بلاک چین بود که به معامله گران اجازه می داد تا سرمایه خود را بدون دخالت فرد سوم نظیر بانک یا تامین کننده پول ارسال یا دریافت کند.

  دلایل خرید بیت کوین : پایگاه محکمی دارد، معاملات آن شفاف و بی نام هستند و در سراسر دنیا معامله می شود.

  دلایل عدم خرید بیت کوین: با تغییرات بازار به سرعت پتانسیل تغییر دارد.

 • اتریوم ( Ether / Ethereum)

  اتر در سال 2015 با استفاده از مدل بلاک چین بیت کوین و اضافه کردن توانایی های دیجیتالی که آن را ” تکنیک هوشمندانه” می نامیدند توانست پلتفرمی متفاوت از بیت کوین ارائه دهد و در رده  دوم ارزهای دیجیتالی در جهان قرار بگیرد. تکنیک هوشمندانه بدان معنا بود که شرایط معامله به صورت کد نوشته شده و بطور خودکار تحت فراهم بودن مناسب شرایط اجرا می شوند. به دلیل آنکه این کدها بر روی شبکه بلاک چین غیرمتمرکز قرار گرفتند نیازی به حضور فرد سوم در این میان نبود.

  دلایل خرید اتر: قابلیت نوسان و تغییرات زیادی  دارد. شبکه ای قوی در اختیار دارد.

  دلایل عدم خرید اتر: در بعضی موارد مهارت زیادی برای انجام معامله موفق لازم است.

 • مونرو (Monero / XMR )

  مونرو به گونه ای طراحی شده است که معاملات ارزی را بطور کامل غیر قابل ردیابی کرده و بنابراین برای افرادی که حریم خصوصی برای انجام  معامله برایشان ارجحیت دارد گزینه بسیار مناسبی می باشد چرا که می تواند آدرسهای ارسال کننده، دریافت کننده و مقدار معامله را غیرقابل مشاهده برای سایر افراد سازد. البته به دلیل نامشخص بودن اطلاعات دریافتی و ارسالی، این شبکه قابلیت ارتباط با فعالیت های سایبری غیرقانونی ویا اتصال به شبکه سیاه اینترنت (Dark web) را دارد چرا که ردیابی معاملات در این شبکه ممکن نمی باشد.

  دلایل خرید مونرو: خصوصی سازی معاملات با بالاترین حد ممکن، طراحی خاص و محرمانه آن

  دلایل عدم خرید مونرو: اتصال به شبکه های جنایی و فعالیت های غیرقانونی

 • لایت کوین ( Litecoin / LTC )

  با اینکه بیت کوین بدون شک معروفترین ارز دیجیتال بشمار می رود، اما ترافیک شبکه معاملات بیت کوین موجب کمتر شدن سرعت انجام معاملات می شد. از این رو لیت کوین بعنوان بهترین ارز دیجیتال در زمینه سرعت انجام معاملات ارزی قرار گرفته است. این ارز با کپی برداری از شبکه بیت کوین طراحی شده اما با طراحی بعضی ویژگیهای خاص مشکل سرعت معاملات را نیز برطرف نموده است، از این رو آن را “بیت کوینی که سریعتر است” می نامند. هر دو ارز از لحاظ ساختار و طراحی مشابهند اما لایت کوین با استفاده از الگوریتمی کاملاً متفاوت باعث شده تا تعداد معاملات بیشتر در بازه زمانی کمتر انجام شوند.

  دلایل خرید لایت کوین: سرعت بالای انجام معاملات، قابل اطمینان

  دلایل عدم خرید لایت کوین: عدم پشتیبانی از جانب معامله گران و بازرگانان

 • تتر (Tether / USDT)

  ارز دیجیتالی تتر متفاوت از سایر ارزهای دیجیتالی آنچنان در معرض تغییرات شدید بازار نمی باشد. تتر در حال حاضر با ثبات ترین ارز دیجیتال و به عنوان پنجمین ارز دیجیتال در بازار سرمایه گذاری سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد. ثبات در ارزش گذاری این ارز به این ترتیب است که خرید های انجام شده با این ارز معادل با ارزش دلار در روز بعد یا ماه بعد می باشند.

  دلایل خرید تتر: قیمت ثابت، گزینه ای مناسب برای استفاده در پرداخت ها

  دلایل عدم خرید تتر: وجود برخی سوالات در خصوص بانک ذخیره آن

 • کاردانو (Cardano / ADA )

  این ارز دیجیتال براساس تحقیقات متخصصان مهندسی، ریاضیات و بازار ارز دیجیتال به روی کار آمد. این پروژه توسط چارلز هاسکینسون، یکی از اعضای پنج نفره مؤسس ارز اتریوم پایه گذاری شد. این ارز دیجیتال برای برطرف کردن نواقص موجود در اتریوم ایجاد شد. هدف از ایجاد کاردانو ساخت یک سیستم عملکرد مالی بصورت غیر متمرکز بود تا راه حلی برای همکاری زنجیره ای در سیستم ها، جلوگیری از تقلب وپیگیری موارد قانونی بیابند.

 • پولکادات (Polkadot / DOT)

  این ارز دیجیتال در واقع با هدف یکسان سازی شبکه ها (بلاک چین ها) ایجاد شده است تا آنها بتوانند به عنوان یک عضو واحد خدمات ارائه دهند. هسته اصلی این ارز، زنجیره ای است که امکان ارتباط و همکاری چندین شبکه متفاوت را فراهم می سازد. تفاوت این ارز با اتریوم در این است که با ایجاد اپلیکیشن غیرمتمرکز، شبکه خاص خود را برای امنیت بیشتر فضای معاملاتی خود فراهم می کند.

 • استلار (Stellar / XLM)

  این ارز دیجیتال شبکه ای باز است که برای ایجاد ارتباط میان موسسات مالی با هدف انجام معاملات تجاری بزرگ طراحی شده است. معاملات بانکی بزرگی میان بانکها و یا موسسات سرمایه گذاری که انجام آنها چندین روز به طول می انجامد و هزینه زیادی نیز در بر دارد، هم اکنون از طریق بازار این ارز در یک چشم بهم زدن با هزینه ای بسیار اندک برای معامله گران انجام پذیر می باشد. اگرچه استلار بعنوان شبکه ای برای معاملات موسسات مالی شناخته شده اما برای همه قابل استفاده می باشد. واحد استلار لومنس (Lumens / XLM) می باشد یعنی این شبکه از کاربران خود می خواهد که برای انجام معاملات خود لومنس تهیه کنند.

 • بایننس کوین (Binance Coin / BNB)

  این نوع ارز دیجیتال به عنوان یک شیوه پرداخت برای هزینه معاملاتی که در شبکه بایننس صورت می گیرند استفاده می شود و یکی از پرطرفدارترین ارزهای دیجیتالی با توجه به حجم معاملات آن می باشد.

 • بیت کوین کش (Bitcoin Cash / BCH)

  این ارز دیجیتال که طی تغییر ساختاری شبکه بیت کوین در جهت افزایش حجم معاملاتی آن بوجود آمده است یعنی درواقع شاخه (فورک ) بیت کوین می باشد و آن را به عنوان هارد فورک بیت کوین اصلی می شناسند. این ارز در سال 2017 وارد بازار شد. شبکه بیت کوین دارای محدودیت حجم معاملاتی بود و با ایجاد بیت کوین کش توانست این حجم را از یک مگابایت به 8 مگابایت گسترش دهد.

  به هر حال بازار ارزهای دیجیتال یا رمزنگار رو به پیشرفت است و با ورود بانکها و سرمایه گذاران جدید راه برای ایجاد ارزهای جدید نیز باز است. شما می توانید اسامی جدیدترین ارزهای رمزپایه یا رمزنگار را از طریق لینک های زیر مشاهده کنید:

  www.coinmarketcap.com

  www.coingecko.com/en/coins/recently_added

  در این وب سایت قیمت ارزهای دیجیتال جدید، حجم مبادلات، بلاک چین یا شبکه معاملاتی و ارزش بازار یا مارکت کپ (market cap) نیز نمایش داده می شود. برای بدست آوردن ارزش بازار یک ارز کافی است قیمت کنونی ارز دیجیتال جدید را در کل کوین های در گردش آن ضرب کنید.

پروژه های ارزهای دیجیتال جدید چگونه ایجاد می شوند؟

زمانی که شبکه بیت کوین یا بلاک چین موجود با مشکلی مواجه می شود دو راه حل پیش رو دارد یا از طریق آپدیت کردن ساختار، مشکل برطرف شده و یا نیاز به تغییرات ساختاری خواهد داشت. در واقع از طریق ایجاد انشعاب یا فورک (Fork) در بلاک چین، ارزهای دیجیتال جدید ایجاد می شوند. چنانچه فقط با آپدیت مسأله برطرف شده فورک ایجاد شده را soft fork می نامند و چنانچه تغییرات ساختاری در بستر بلاک چین اتفاق افتد و نسخه جدیدی ایجاد شود، فورک جدید را Hard fork می نامند.

بطور مثال دو نمونه از هارد فورک های مهم بیت کوین عبارتند از بیت کوین کش (Bitcoin Cash) که در آگوست 2017 و بیت کوین گلد (Bitcoin Gold) که در اکتبر 2017 برای روان سازی مراحل تولید بیت کوین ایجاد شدند.

همچنین فورک های ارز دیجیتال جدید لایت کوین عبارتند از جانک کوین (Junkcoin / JKC)، مونا کوین (Monacoin/ MONA) و چند نمونه دیگر که در شکل زیر نشان داده شده اند.

فورک های ارز دیجیتال

فورک های ارز دیجیتال اتریوم عبارتند از آیس ایج (Ice age) شامل آپدیت امنیتی و سرعتی، هوم استید (Homestead)، اتریوم کلاسیک (Ethereum classic)، آتلانتیس (Atlantis) و بسیاری دیگر که در شکل زیر نمایش داده شده است.

فورک های ارز دیجیتال اتریوم

حال در اینجا به ارائه پشتوانه مالی بعضی از ارزهای دیجیتال جدید می پردازیم:

ایلان ماسک (Elon Musk) مالک شرکت تسلا، پشتوانه مالی وسرمایه گذار بیت کوین می باشد.

شرکتهای مالی Mastercard, JPMorgan, UBS سرمایه گذار ارز دیجیتال اتریوم می باشند.

سهام ارز دیجیتالی لایت کوین توسط گروه هایی از موسسات سرمایه گذاری، افراد و موسسات مالی دیگر خریداری شده است.  اما بیشترین سهام آن متعلق به شرکت BlackRock Fund Advisors با %15.80 سهم می باشد.

شرکت Tether Holding Ltd دارنده بیشترین سهام ارز دیجیتالی تتراست که پرداختها و خدمات مالی و تبادلات ارز را برای معامله گران خود امکان پذیر می سازد.

طبقه بندی ارزهای رمزپایه یا رمزنگار

در شکل زیر کلیه ارز دیجیتال جدید و قدیم بر طبق عواملی نظیر نحوه پرداخت، ارزش ارز، توکن ها (تفاوت آنها با کوین نداشتن بلاک چین است) ، ثبات ارزی، حفظ امنیت و حریم خصوصی افراد، حق مالکیت دارایی دیجیتالی، ابزار غیرمتمرکز، سرمایه گذاری های انتخابی طبقه بندی شده اند. شما می توانید کلیه ارز دیجیتال جدید وقدیم و زیرشاخه های آنها را در یک شکل مشاهده نمایید.

طبقه بندی ارزهای رمزپایه یا رمزنگار

طبق آمار معرفی شده در وب سایت یاهو فایننس بهترینهای سرمایه گذاری برای سال 2021، قیمت ارزهای دیجیتال یا رمزپایه و مارکت کپ هر یک مشخص شده است.

Top 10 cryptocurrency investments in 2021

market cap price as of march 29.2021 cryptocurrency
trillion $1.075 $57.566.38 Bitcoin
$209.464 billion $1.811.82 Ethereum
billion $42.304 $273.38  Binanace Coin
40.632 $ billion $0.99 Tether
$38.188 billion $1.19 Cardano
$31.349 billion $33.74 Polkadot
$24.598 billion $0.56 Ripple
$13.038 billion $192.88 Litecoin
$11.689 billion $28.06 Chainlink

سخن پایانی

صنعت ارز دیجیتال جدید در سال 2021 به کجا می رود؟ پیش بینی ارز دیجیتال جدید برای سال 2021 چگونه خواهد بود؟ اگرچه بیت کوین در سال 2020 با رشدی فوق العاده رکود دار بیشترین افزایش در ارزهای دیجیتال بود ( هر بیت کوین = 20.000 دلار) اما این رشد پایدار نماند. ارزهای دیجیتالی نظیر بیت کوین و اتریوم انعطاف پذیری خود را در بازار ثابت کرده اند. بهره سرمایه گذاران هم برای افراد و هم مؤسسات سرمایه گذاری با رشد زیادی همراه بوده است. با مشاهده آنچه در بازار ارزهای دیجیتال هم اکنون در جریان است می توان پیش بینی کرد که ارزهای دیجیتال همچنان بازار داغی خواهند داشت و تکنولوژی ساختاری ارز دیجیتال جدید نیز دستخوش تغییرات جدیدی خواهند بود .

پیام بگذارید
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications