NYXbroker
نیکس فارکس

حباب 2001

در حباب 2001 چه اتفاقی افتاد و دلیل آن چه بود ؟

حباب 2001 چیست؟ چقدر در مورد آن می دانید؟ چقدر در مورد مفاهیم زیر شنیده اید و اطلاعات دارید؟
حباب در بازار فارکس
فناوری در حباب
حباب دات کام 2001
شکست دات کام ها
اگر حتی اطلاعات کمی در خصوص اینترنت و تجارتهای اینترنتی داشته باشید و آن گونه که درگذشته بوده است احتمالا با رویداد حباب 2001 و یا به اصطلاح حباب دات کام 2001 آشنا هستید. برای آنکه در این مورد بیشتر بدانید تا پایان مقاله حباب 2001 که به همت بروکر نیکس به نگارش در آمده است همراه ما باشید.
رخدادی که به پایان عمر شرکتهای اینترنتی در سالهای آخر قرن 19 و اوایل قرن 20 منجر شد. این پدیده به قدری دارای اهمیت بوده است که امروزه قسمتی از دانش دیجیتال را تشکیل می دهد.
حباب 2001 منظور آن حبابی است که در سالهای آخرین قرن نوزدهم شکل گرفت. در ادامه بیشتر از حباب دات کام 2001 خواهیم گفت همراه ما باشید.

فهرست مطالب

حباب در بازار فارکس چیست؟

سرمایه گذاری بر روی حباب

حباب dot-com از کی شروع شد؟

با حباب dot-com چه اتفاقی افتاد؟

حباب dot-com چگونه بر اقتصاد تاثیر گذاشت؟

علت انفجار حباب فناوری 2001 چه بود؟

حباب در بازار فارکس چیست؟

 در نخستین بخش از مقاله حباب 2001 به بررسی حباب در بازار فارکس خواهیم پرداخت به همین منظور خوب است ابتدا ببینیم که  مفهوم حباب چیست؟ 

حباب را می توان  یک چرخه اقتصادی دانست  که با افزایش سریع ارزش بازار، مخصوصا در قیمت دارایی ها ظاهر می شود. آنچه که مهم است بدانیم این است که این تورم سریع با کاهش سریع ارزش یا انقباض همراه می باشد که بعضا به عنوان “تصادف” یا “ترک حباب” نام برده می شود.

عموما یک حباب بوسیله افزایش یافتن قیمت دارایی ها ایجاد می گردد که این امر رفتار پرشور بازار ناشی می گردد. در طول زمانی که حباب وجود دارد، دارایی‌ها غالبا با قیمتی یا در محدوده قیمتی معامله می گردند که خیلی بیشتر از ارزش ذاتی خود دارایی می باشد. 

 اما دلیل ایجاد حباب ها توسط اقتصاددانان مورد بحث می باشد. حتی بعضی از اقتصاددانان موافق این امر نیستند که اصلاً حباب ها ایجاد میشوند (این ادعا بر این مبنا می باشد که قیمت دارایی ها اغلب از ارزش واقعی خود منحرف می شود). با این وجود، حباب ها از جمله  حباب 2001 عموما تنها بعد از افت شدید قیمت ها شناسایی و بررسی می گردند. از اینرو حباب در بازار فارکس یک حرکت بازار می باشد که از افزایش به سرعت و تصاعدی قیمت آیتم معاملاتی در یک دوره زمانی تشکیل گشته است.

 

[ihc-hide-content ihc_mb_type=”show” ihc_mb_who=”reg” ihc_mb_template=”3″ ]

سرمایه گذاری بر روی حباب

در ادامه مبحث حباب 2001 ببینیم که سرمایه گذاری بر روی حباب چگونه است؟

چنانچه اهداف مالی و یا سرمایه گذاری در سر دارید، بهتر است که در مورد حباب های اقتصادی بدانید و بیاموزید تا دچار موجی شبیه حباب 2001 نشوید و همانگونه که موج سواران باید در مورد ریپتیدها (امواج بلند دریا در حالی که توده ای از هوا را محاصره کرده اند) بدانند شما نیز باید در مورد حباب ها بدانید. لذا اگر محتاطانه عمل نکنید آنها شما رو در بر خواهند گرفت.

علت اینکه حباب های اقتصادی را حباب می نامند این می باشد که به راحتی و ناگزیر می ترکند. زمانی  که آنها منفجر می شوند، برای سرمایه گذاران مبتدی چون من و شما هزاران و گاها حتی میلیون ها  دلار هزینه در بر داشته باشند! البته حالت عکس این امر هم می تواند به این صورت باشد که  به موقع  تشخیص دادن حباب ها این مقدار از پول را برای ما صرفه جویی می کند.

اگر قادر باشید و بتوانید یک حبابی را که در شرف بیرون آمدن است را تشخیص دهید، می‌توانید زمان مناسب را که قیمت‌ها پایین است وارد بازار شوید و در زمینه ای که مد نظرتان می باشد و البته مناسب، روی دارایی مورد نظرتان که به ارزش‌های غیر متورم خود کاهش پیدا کرده اند سرمایه گذاری بجایی انجام دهید. 

حباب dot-com از کی شروع شد؟

در این قسمت از بحث و بررسی حباب 2001 بعد از شناختی که از مفهوم حباب پیدا کردیم و همینطور ارائه تعریف آن، در مورد نحوه پیدایش حباب dot-com سخن خواهیم گفت.  

حباب دات کام که با نام‌های دیگری چون رونق دات‌کام، فناوری در حباب و حباب اینترنت نیزاز آن یاد می شود.

 حباب 2001 حبابی در بازار سهام بود که نشات گرفته از سوداگری بیش از اندازه شرکت‌های مرتبط با حوزه اینترنت در سالهای پایانی دهه 1990 بود، برهه ای بود که در آن رشد عظیم و رو به رشد و استفاده و پذیرش اینترنت ایجاد شد،  اگر بخواهیم به آن تاریخ بدهیم می توان گفت سال شروع آن 1995 بود و تاریخ اتمام آن و در واقع ترکیدن  حباب 2001  در سال 2001 بود. این دوره ای که به آن اشاره شد طول عمر حباب 2001 بوده است در ادامه بیشتر خواهیم گفت همراه ما باشید.

با حباب dot-com چه اتفاقی افتاد؟

بالاتر دو مورد چگونگی پیدایش حباب 2001 توضیح دادیم  ببینیم که با حباب dot-com چه اتفاقی افتاد؟

دوره فناوری در حباب که از سال 1995 تا اوج خود که در ماه در مارس سال 2000 میلادی بود، بسیاری از شرکتها رشد چندین برابر را شاهد بودند که از جمله آنها می توان به شاخص بورس کامپوزیت اشاره کرد که  نزدیک به 400 درصد رشد کرد تا اینکه بعد از شکستن حباب 2001 در  اکتبر 2002، 78 درصد از اوج خود سقوط کرده و به یکباره تمام آنچه را که در طول  دوران حباب  به دست آورده بود را از دست داد. چنانچه قبلا نیز توضیح دادیم ارزش دارایی ها به بیش از اندازه واقعی آنها افزایش می یابد و شرکتهای خرید آنلاین سود چندین برابر کردند اما بعد از پایان عمر حباب بسیاری از آنها سقوط کردند و امروزه دیگر نامی از آنها وجود ندارد. آنهایی هم که از حباب 2001 و شکست دات کام ها جان سالم بدر بردند بخش زیادی از سرمایه خود را از دست دادند.

حباب dot-com چگونه بر اقتصاد تاثیر گذاشت؟

اگر تا اینجای مبحث حباب 2001 همراه ما بوده اید نیک  می دانید که این حباب جنجال برانگیز را از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار دادیم اکنون می خواهیم ببینیم که حباب dot-com چگونه بر اقتصاد تاثیر گذاشت؟  حباب داتکام یک نوع حباب اقتصادی بود که بر قیمت سهام که در اواخر قرن 19 میلادی و سالهای آغازین قرن بیستم که با صنایع فناوری در ارتباط بود تاثیر زیادی بر اقتصاد گذاشت. 

این رخداد با سر و صدا و هیاهوی صنعت تازه پا و جدید اینترنت، توجه رسانه‌ها و همینطور گمانه‌زنی سرمایه‌گذاران در رابطه با سود شرکت‌های دات‌کام آغاز گردید.

در طی سالهای حباب  سهام شرکت هایی که بر اینترنت مبتنی بودند در شاخص NASDAQ رشد تصاعدی بیش از 400 درصد را تجربه کردند. پس از پایان عمر حباب خیلی  از شرکت ها نتوانستند قد علم کنند و اقتصاد آمریکا  به شدت تحت تاثیر این سقوط  قرار گرفت.

علت انفجار حباب فناوری 2001 چه بود؟

اما اینکه علت انفجار حباب فناوری 2001 چه بوده است و چرا حباب دات کام ترکید؟ سوالی است که در این بخش به آن خواهیم پرداخت . هنگامی که سرمایه مانند چشمه ای که در حال خشک شدن است شروع به خشک شدن کرد، حباب دات کام نیز ترکید و شکست دات کام ها آغاز شد. در اینجا دلایلی که منجر به انفجار حباب شد را بررسی می کنیم.

 در سال‌های پیش از حباب، نرخ‌های بهره ای که ارائه می شد بسیار پایین و بی‌سابقه بوده از طرفی هم پذیرش اینترنت و تمایل به شرکت‌های فناوری باعث  آن شد که سرمایه آزادانه جریان پیدا کند، به خصوص برای شرکت‌های جدید و نوپا که هیچگونه سابقه موفقیتی نیز نداشتند. 

هنگامی که که بازار به اوج خود رسید، سفارشات فروش زیادی را روی سهام خود ارسال کردند که این امر باعث ایجاد وحشت زیادی در بین سرمایه گذاران شد. به گونه ای که  بازار سهام 10 درصد از ارزش خود را به یکباره از دست داد.

همانطور که رفته رفته سرمایه سرمایه گذاران شروع به تحلیل رفتن  کرد، شاهرگ حیاتی شرکت های دات کام نیز با کمبود نقدینگی مواجه گردید و در نتیجه آن  شرکت‌های دات‌کام که به ارزش بازار آنها به صدها میلیون دلار رسیده بود در عرض چند ماه بی‌ارزش شدند. در انتهای سال 2001  بسیاری ازشرکت‌های دات‌کام سقوط کردند و تریلیون‌ها دلار سرمایه‌گذاری نیست و نابود شد.

سخن پایانی

حباب 2001 که تحت نامهای دیگری چون حباب دات‌کام و حباب اینترنت نیز شناخته می‌شود. حباب 2001 را می توان در نتیجه وجود سرمایه‌گذاری‌های سوداگرانه یا به عبارتی  در اثر فراوانی سرمایه‌گذاری پر ریسک و خطر برای استارت‌آپ‌ها و شکست شرکتهای دات‌کام‌ها در به دست آوردن سود دانست. 

آنچه که اتفاق افتاد این بود که سرمایه گذاران در سالهای پایانی قرن نوزدهم به استارت آپ های اینترنتی پول دادند به این امید که روزی به سود آوری برسد. اما آنچه که اتفاق افتاد بر خلاف آن چیزی بود که انتظارش را داشتند یعنی انفجار حباب2001 که منجر به شکست دات کام ها شد و سرمایه زیادی از میان رفت.

با امید به آنکه مطالب عنوان شده مورد توجه و عنایت شما کاربران گرامی قرار گرفته باشد با اشتراک گذاشتن نظرات و تجربیات ارزشمند خود ما را دلگرم سازید. در صورت نیاز به مشاوره رایگان از طریق چت آنلاین با بروکر نیکس تماس بگیرید. مشاورین ما در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود.

[/ihc-hide-content]

نمایش نظرات (1)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications