NYXbroker
نیکس فارکس

فارکس یا بورس | در کدام بازار سرمایه‌گذاری کنیم؟

دانستن تفاوت بازار بورس و فارکس

فارکس یا بورس؟ این دوراهی مسئله ای است که دغدغه بسیاری از معامله گرانی است که به تازگی می خواهند وارد یک بازار مالی شوند و معاملات خود را آغاز کنند. بازار فارکس و بازار بورس دو مورد از بازارهای مالی پرطرفدار و محبوب برای سرمایه‌ گذاری هستند. سوالی که اغلب معامله‌گران با آن مواجه می‌شوند، تفاوت بازار بورس و بازار فارکس است. در واقع معامله گران به دنبال کسب اطمینان هستند تا بتوانند با خیال راحت بین فارکس یا بورس یک انتخاب صحیح داشته باشند. اگر این مسئله دغدغه ذهنی شما نیز می باشد، پیشنهاد می کنیم این مقاله را تا انتها بخوانید تا با تفاوت‌های این دو بازار آشنا شده و با اطلاعات کامل‌ تر، بین فارکس یا بورس یک گزینه مناسب تر را برای سرمایه‌گذاری خود برگزینید. نظرات خود را در این زمینه برای ما بنویسید و برای رفع ابهامات خود در چت آنلاین با مشاورین ما ارتباط بگیرید.

فهرست مطالب

تفاوت‌ بازار بورس و فارکس

ساعت‌های معاملات

فارکس بازار دو طرفه!

نقد شوندگی

سرمایه مورد نیاز برای معامله

عوامل تاثیرگذار بر بازار

تفاوت‌ بازار بورس و فارکس

مشخصا بزرگترین تفاوت بین بازار فارکس و بورس، کالایی است که در آن‌ها معامله می‌شود. فارکس (Foreign Exchange) بستری برای خرید و فروش ارز است. در حالی که در بازار بورس، سهام خرید و فروش می‌شود. بنابراین گام اول برای انتخاب سرمایه‌گذاری در بازار فارکس یا بورس، انتخاب بین معامله ارز و یا سهام است. این اولین معیار برای انتخاب فارکس یا بورس می باشد. البته عوامل تاثیرگذار دیگری نیز وجود دارند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

 

 

 

ساعت‌های معاملات

ساعت‌هایی که یک بازار مالی باز بوده و کاربران امکان فعالیت در آن را دارند، می‌تواند تاثیرات قابل توجهی بر معاملات شما و زمانی که برای نظارت بر بازار نیاز دارید، بگذارد. بنابراین محدودیت های زمانی معیار دیگر برای انتخاب فارکس یا بورس می باشد. 

از آنجا که فارکس بازار کاملا جهانی است، شما امکان معامله طی ۲۴ ساعت شبانه روز و ۵ روز در هفته (دوشنبه تا جمعه) را دارید. نبود محدودیت زمانی، یک امتیاز مثبت برای معامله در فارکس محسوب می‌شود.

البته خطر تغییرات بازار در بازه‌ی زمانی که شما امکان نظارت بر آن را ندارید، نیز وجود دارد. بنابراین برای فعالیت در بازار فارکس باید از استراتژی‌ها و محدودیت‌های مناسب برای محافظت از سرمایه خود استفاده کنید.

برای اینکه یک انتخاب درست داشته باشید، باید ساعات معاملات هر یک از بازارهای فارکس یا بورس را بدانید. در مقابل فارکس که بازار جهانی بوده و شما امکان معامله در طی شبانه روز را دارید، بورس ساعت‌های کاری بسیار محدودتری دارد. معمولا بازار بورس ۳ تا ۴ ساعت در طی شبانه روز باز است. این ۳ تا ۴ ساعت بسته به کشور و بازار بورس‌های گوناگون متفاوت است. بازار بورس در ایران از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۱۲:۳۰ ظهر شنبه تا چهارشنبه فعالیت می‌کند.

 

 

 

 

فارکس بازار دو طرفه!

در بازار بورس شما تنها می‌توانید از افزایش قیمت سهام سود ببرید. بدین صورت که وقتی سهامی را خریداری می‌کنید اگر آن سهام رشد کند شما از مابه التفاوت خرید و فروش آن سود می‌برید. اما در صورتی که سهام با افت قیمت رو به رو شود، عملا کاری از دست شما ساخته نبوده و نمی‌توانید سودی بدست آورید.

شاید تصور کنید این یک روند منطقی است و در تمام بازارهای مالی از جمله فارکس یا بورس، معامله‌گران از رشد قیمت‌ها سود کرده و سرمایه خود را افزایش می‌دهند. باید بگوییم که اینطور نیست.

فارکس بازاری مالی است که شما می‌توانید با پیش بینی افت قیمت یک ارز نیز سود کنید. برای مثال نرخ جفت ارز EUR/USD برابر ۱.۳ است و شما پیش بینی کرده‌اید که این عدد به ۱.۱ کاهش پیدا می‌کند. در چنین شرایطی شما از دستور Sell یا Short استفاده کرده و از کاهش قیمت جفت ارز سود می‌کنید. بنابراین اگر قدرت تحلیل و پیش بینی خوبی دارید، در فارکس امکان سود بردن، هم از افزایش قیمت‌ها و هم از کاهش قیمت‌ها را دارید. بنابراین سودگیری دوطرفه نیز معیار دیگر انتخاب فارکس یا بورس می باشد که شرح داده شد. 

 

 

 

 

نقد شوندگی

به سهولت خرید و فروش در بازار، نقد شوندگی می‌گویند. نقد شوندگی یک مسئله مهم در بازارهای مالی فارکس یا بورس است. زیرا هر چه تعداد معامله‌گران بیشتر و حجم پول بیشتری در بازار جریان داشته باشد، یافتن افراد برای خرید و یا فروش راحت‌تر می‌گردد.

در بازار فارکس به دلیل حجم بالای گردش مالی، صف خرید و فروش وجود ندارد. نبود صف خرید و فروش به این معناست که شما می‌توانید در هر لحظه هر پوزیشنی را که مایل باشید باز کرده و یا ببندید و نیاز به یافتن خریدار و یا فروشنده ندارید.

بازار بورس برخلاف بازار فارکس دارای صف‌های طولانی خرید و فروش است. انتظار در این صف‌های طولانی و زمان‌بر، می‌تواند موقعیت‌ها را به طور کلی تغییر دهد و ضررهای زیادی را به معامله‌گر وارد گرداند. پس نقدشوندگی را نیز در انتخاب فارکس یا بورس در نظر بگیرید. 

 

 

 

سرمایه مورد نیاز برای معامله

فارکس دارای یک ویژگی مهم به نام اهرم است،که امکان شروع معامله با هر میزان سرمایه‌ای را به کاربر می‌دهد. معامله‌گران بدون دغدغه‌ی میزان سرمایه اولیه،می‌توانند با استفاده مناسب از اهرم‌ها هر معامله‌ای را آغاز کنند. برای آشنایی بیشتر با اهرم، مقاله اهرم در بازار فارکس به چه معناست را مطالعه کنید.

هریک از بازارهای فارکس یا بورس نیاز به سرمایه دارند. سرمایه اولیه در بازار بورس و سهام برخلاف بازار فارکس، مسئله‌ی بسیار مهمی است. قوانینی که برای خرید سهام و سرمایه‌گذاری در بازار بورس اعمال می‌شود، امکان شروع معامله با هر میزان سرمایه‌ی اولیه را از کاربر می‌گیرد.

 

 

 

 

عوامل تاثیرگذار بر بازار

یکی از مهمترین عواملی که قبل از شروع سرمایه‌گذاری در بازار فارکس یا بورس باید مد نظر قرار داد، عوامل تاثیرگذار بر هر کدام از این دو بازار هستند.

در مرحله اول هم بازار فارکس، هم بازار بورس و هم هر بازار مالی دیگری تحت تاثیر عرضه و تقاضا بوده و این دو مورد بیشترین تاثیر را بر رشد و یا افت بازارهای مالی می‌گذارند. علاوه بر عرضه و تقاضا، برای هر کدام از بازارهای فارکس یا بورس، عوامل تاثیرگذار دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند قیمت‌ها را تغییر دهند.

در بازار بورس عواملی همانند بدهی‌های شرکت، جریان‌های نقدی، درآمد، گزارش‌های اقتصادی و…  تاثیر دارند، که مستقیما مربوط به شرکتی است که سهام آن را خریداری کرده‌اید. به علاوه ارزش پول کشور، تولید داخلی، تورم و تمام مسائل اقتصادی و سیاست‌های کلان دولت نیز بر ارزش پول رایج کشور و در نتیجه سرمایه شما تاثیر خواهد گذاشت.

در بازار فارکس از آن جایی که شما سرمایه خود را به ارز تبدیل کرده و امکان خرید و فروش ارزهای گوناگون را دارید، ارزش سرمایه و پول شما حفظ می‌گردد. بازار فارکس یا بورس هرکدام عوامل تاثیر گذار خود را دارند، با این حال در بازار فارکس باید عوامل بیشتری را نسبت به بازار بورس در نظر بگیرید. برای مثال سیاست‌های کلان، اقتصاد، تورم، نرخ بیکاری و… را باید برای حداقل دو کشور به بالا در نظر بگیرید.

اما همانطور که گفته شد در صورتی که نسبت به بازار آگاه باشید، امکان معامله و تبادل ارزهایتان را داشته و سرمایه شما قربانی عوامل سیاسی و اقتصادی که تحت کنترل شما نیستند، نمی‌گردد!

جهت اطلاع از اخبار و رویدادهای تاثیرگذار بر بازار فارکس، با اخبار اقتصادی نیکس همراه باشید .

 

 

 

 

 

سخن پایانی

فارکس یا بورس هرکدام ویژگی هایی دارند که آنها را از همدیگر متمایز می کند و معیاری برای انتخاب به معامله گران می دهد. وقتی نوبت به تصمیم گیری در مورد معامله فارکس یا سهام می رسد ، هیچ پاسخ قطعی وجود ندارد. زیرا هر دو بازار فارکس یا بورس دارای مزایا و معایبی هستند. در نهایت این شما هستید که باید با توجه به نگرش خود نسبت به ریسک و خطرات سرمایه‌گذاری تصمیم بگیرید.

اگر به معاملات سریع علاقه‌مند هستید ، فارکس فرصت‌های بسیاری را برای معامله‌گران کوتاه مدت فراهم می‌کند. اگر می‌خواهید از روندهای کوتاه مدت تا میان مدت یا نوسانات کمتر برای سرمایه‌گذاری استفاده کنید ، بازار سهام برای شما مناسب‌تر خواهد بود.

همچنین اگر می‌خواهید از سایر روش های سرمایه گذاری مطلع شوید ، توصیه میکنیم مقاله “بهترین روش های سرمایه گذاری در ایران” را مطالعه کنید. 

نظرات خود را در رابطه با انتخاب بازار فارکس یا بورس برای ما بنویسید و برای رفع ابهامات خود با مشاورین نیکس تماس حاصل نمایید. 

پیام بگذارید
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications