NYXbroker
نیکس فارکس

اسپرد فارکس

تفاوت بین قیمت خرید و فروش

اسپرد فارکس موضوعی است که برای بسیاری از کاربران بازار فارکس، بحث برانگیز است. با وجود اینکه اسپرد فارکس مفهومی است که در اکثر بازارهای مالی و به طور کلی در هر بازار خرید و فروش هست، اما بسیاری تصور می کنند که تنها اسپرد در فارکس وجود دارد. اما اینکه اسپرد فارکس چیست؟بروکر اسپرد صفر چیست؟ فرق اسپرد و کمیسیون چیست؟ نرخ اسپرد چیست؟ و دیگر سوالاتی از این قبیل، مسائلی هستند که در این مقاله به آن ها می پردازیم. بروکر نیکس با ارائه حساب هایی با کمترین اسپرد، سال ها است که محبوب ترین و قابل اعتمادترین بروکر در بین سرمایه گذاران حرفه ای است.

فهرست مطالب

اسپرد فارکس و مفهوم آن

اسپرد فارکس و معرفی انواع اسپرد

تفاوت اسپرد ثابت و شناور

مفهوم بروکر اسپرد صفر

اسپرد طلا چیست؟

کمترین اسپرد جفت ارز چیست؟

اسپرد فارکس و مفهوم آن

حتما برایتان پیش آمده که برای خرید یا فروش ارز به صرافی مراجعه کنید. اگر نه حتما تا به حال تابلوهایی که مقابل صرافی ها وجود دارند را دیده اید. بر روی تابلوهای صرافی ها و در مقابل هر ارز، دو عدد به عنوان قیمت نوشته شده است. آیا می دانید که تفاوت این دو عدد چیست؟

مقابل هر ارز قیمت بیشتر نشان دهنده نرخ فروش و قیمت کمتر نشان دهنده نرخ خرید است. برای مثال اگر امروز شما قصد خرید دلار را داشته باشد، باید به ازای هر دلار 25000 تومان بپردازید. اما اگر قصد فروش دلار و دریافت تومان را داشته باشید، برای مثال صرافی هر دلار شما را  24800 تومان می خرد.

به تفاوت قیمت خرید و فروش ارز و یا هر کالای معاملاتی دیگر در بازارهای مالی، اسپرد (Spread) می گویند. اگر در پلتفرم معاملاتی فارکس نیز دقت کرده باشید، در مقابل هر جفت ارز و یا فلزات گرانبها و نفت، دو قیمت مشاهده می کنید. قیمت اول که تحت عنوان Bid است، قیمت فروش شما و قیمتی که تحت عنوان Ask بوده و بیشتر است قیمت خرید آن کالای معاملاتی است.

تفاوت مقدار خرید و فروش، یا همان تفاوت Ask و Bid ناچیز و در حدود چند صدم تا چند دهم است. با این حال این تفاوت یا همان اسپرد یکی از منابع درآمد کارگزاری های فارکس و یا صرافی ها است.

اسپرد معمولا با پیپ که کوچکترین واحد نرخ تغییرات در فارکس است اندازه گیری می شود. پیپ در اغلب جفت ارزها برابر با 0.0001 ارز پایه است. تنها در ین ژاپن مقدار پیپ برابر 0.01 است. آشنایی با پیپ و محاسبه ارزش هر پیپ از مباحث مهم بازار فارکس و روش محاسبه سود در این بازار است. بنابراین پیشنهاد می شود که  محاسبه ارزش هر پیپ را بیاموزید. برای آشنایی بیشتر با پیپ و محاسبه ارزش هر پیپ مقاله پیپ در بازار فارکس چیست را مطالعه فرمایید.

اسپرد فارکس و معرفی انواع اسپرد

اسپرد فارکس و انواع اسپرد بستگی به بروکر فارکسی که در آن حساب معاملاتی افتتاح کرده اید، دارد. به طور کلی دو نوع اسپرد در بازار مالی فارکس وجود دارد:

  •       اسپرد ثابت
  •       اسپرد متغیر که به آن اسپرد شناور نیز می گویند.

به توضیح کامل انواع اسپرد فارکس، و بررسی مزایا و معایب اسپرد ثابت و مزایا و معایب اسپرد شناور، در ادامه خواهیم پرداخت. بنابراین اگر اسپرد شناور چیست، برایتان سوال شده است در ادامه این مقاله که توسط تیم بروکر نیکس تدوین شده، با ما همراه باشید.

اسپرد ثابت چیست ؟

اسپرد ثابت در تمامی اینسترمنت های معاملاتی و یا برخی از آنها به معامله گران کمک می کند صرف نظر از شرایط بازار، نقدینگی یا نوسان بازار از هزینه اسپرد خود اطلاع پیدا کرده و استراتژی خود را (چه بلند مدت و چه روزانه ) ایجاد کنند .

اسپرد شناور چیست؟

شاید تصور می کنید اسپرد برای یک کالای مشخص باید عدد ثابتی باشد و مایلید که بدانید اسپرد شناور چیست. در اسپرد شناور یا متغیر، پیشنهاد قیمت خرید و فروش مدام در حال تغییر بوده و در نتیجه تفاوت آن ها یعنی اسپرد نیز، مدام در حال نوسان است. خوب است بدانید اسپرد شناور در بین کارگزاری های فارکس رایج تر است. معمولا کارگزاری های بدون میز معاملاتی (No-dealing Desk)، به کاربران خود اسپرد شناور ارائه می کنند. در واقع بروکر هیچ کنترلی بر میزان اسپرد نداشته و نرخ اسپرد بر اساس میزان عرضه و تقاضا در لحظه تعیین می گردد.

اگر با تقویم اقتصادی آشنا باشید، حتما متوجه شده اید که در زمان های انتشار اخبار اقتصادی یا سیاسی مهم و یا در بازه های زمانی که نقدینگی در بازار کاهش می یابد، نرخ اسپرد افزایش پیدا می کند. برای مثال فرض کنید قصد خرید جفت ارز EUR/USD را با اسپرد 2 پیپ دارید. اما درست در زمانی که قرار است بر روی این گزینه کلیک کرده و وارد پوزیشن خرید شوید، گزارش نرخ بیکاری ایالات متحده آمریکا، منتشر می گردد.

اصلا عجیب نیست اگر در آن لحظه نرخ خرید و فروش یا همان اسپرد فارکس به 20 پیپ افزایش بیابد. این تغییر اسپرد فارکس نه در کنترل بروکر فارکس و نه در کنترل بالادست های بروکرها است؛ بلکه فقط و فقط بسته به میزان عرضه و تقاضا در آن لحظه بوده است.

تفاوت اسپرد ثابت و شناور چیست؟

در بخش های ابتدایی این مقاله به سوال اسپرد فارکس چیست؟ و پس از آن به سوال اسپرد شناور چیست؟ پاسخ دادیم. همچنین به بررسی انواع اسپرد در فارکس نیز پرداختیم. حال پرسشی که مطرح می شود، تفاوت اسپرد ثابت و شناور است.

اسپرد ثابت توسط بروکر فارکس تعیین شده و تغییر نمی کند. در مقابل اسپرد شناور یا همان اسپرد متغیر، بستگی به میزان عرضه و تقاضا داشته و مدام در حال تغییر است. عرضه و تقاضا نیز همانطور که در بخش اسپرد شناور چیست گفته شد، به عوامل زیادی از جمله اخبار، رویدادهای اقتصادی و… وابسته است. نرخ اسپرد شناور در برخی از ساعات روز بسیار کم و در برخی ساعات دیگر بسیار زیاد می شود. اما اینکه شما از اسپرد شناور و یا اسپرد ثابت استفاده کنید، به استراتژی های معاملاتی و تجربه از تجارت در فارکس وابسته است.

اسپرد فارکس و مزایای اسپرد ثابت

برای معامله گرانی که سرمایه کمی داشته و تازه کار هستند، حساب اسپرد ثابت گزینه مناسبی برای شروع یک سرمایه گذاری امن است. از آنجایی که نرخ اسپرد در حساب های اسپرد ثابت تغییر نمی کند، کاربران تازه کار با محاسبه هزینه های معاملاتی می توانند همواره از میزان سوددهی یا ضرر دهی معامله خود مطمئن باشند. ولی در کل بدلیل دستکاری میزان اسپرد توسط بروکر توصیه به معامله در همچین اکانت تایپهایی توصیه نمی شود.

اسپرد فارکس و مزایای اسپرد شناور

به کاربران فارکس که مبالغ بالا سرمایه گذارانی می کنند و یا تمام معامله گرانی که مدام بازار را بررسی کرده و در ساعات اوج بازار (زمانی که نرخ خرید و فروش بسیار نزدیک به هم و اسپرد کم است) معامله می کنند، اسپرد شناور توصیه می شود.

یکی از بزرگترین مزیت های اسپرد شناور، ایجاد رقابت در بین خریداران و فروشندگان است. زمانی که اسپرد متغیر باشد و کاربران حق انتخاب داشته باشند، بین خریداران و یا فروشندگان، رقابت بر سر ارائه بهترین قیمت به وجود می آید. در نتیجه علاوه بر اینکه می توان یک کالای معاملاتی را با بهترین قیمت خرید و یا به فروش رساند، قیمت واقعی آن کالای معاملاتی نیز برای افراد مشخص می شود.

اسپرد فارکس و معایب اسپرد ثابت و شناور

در زمان هایی که بازار ثبات ندارد، بروکر در حساب اسپرد ثابت، نمی تواند اسپرد را افزایش دهد. بنابراین اگر شما بخواهید معامله ای را انجام دهید، بروکر به شما اخطار داده و اجازه انجام معامله نمی دهد، تا زمانی که شما نرخ اسپرد جدید را بپذیرید. این مسئله به کرات برای حساب های اسپرد ثابت رخ می دهد و همیشه اسپردی که معامله را با آن شروع کردید با اسپردی که معامله را با آن به پایان رسانید، کاملا متفاوت هستند.

اسپرد متغیر به طور کلی برای دو دسته از افراد توصیه نمی شود؛ کسانی قصد دوباره فروختن یک کالای معاملاتی را دارند (همانند بازار سیاه) و کاربران بسیار تازه کار که بی تجربه هستند. زیرا معاملات فارکس در چند لحظه می توانند از سوددهی به ضرر رسیده، و شخص تازه کار تمام دارایی خود را از دست دهد. البته لازم به ذکر است اولا افراد تازه کار در بازار فارکس نباید سرمایه زیادی را به این بازار پر ریسک وارد کنند. ثانیا در رابطه با درستی و اعتبار بروکرهای فارکس که کمترین اسپرد یا اسپرد صفر ارائه می دهند، باید بسیار تحقیق شود تا در دام بروکرهای مارکت میکر نیفتید.

مفهوم بروکر اسپرد صفر

برخی از بروکرهای فارکس اسپرد بسیار کم و گاهی نزدیک به صفر ارائه می کنند. بروکر اسپرد صفر، بروکری است که حساب ECN داشته و به سرمایه گذاران این دسته از حساب ها اسپرد صفر ارائه می دهد.

قابل ذکر است بروکر اسپرد صفر ممکن است به جای اسپرد از کاربران خود کمیسیون بیشتری دریافت کند. فرق کمیسیون و اسپرد در این است که اسپرد باید توسط بازار و با توجه به میزان عرضه و تقاضا تعیین شود. اما کمیسیون برای هر بروکر متفاوت بوده و در واقع دستمزد بروکر برای انجام معاملات کاربران است که در هر معامله یک بار دریافت می شود. در نتیجه اگر بروکری کمترین اسپرد یا اسپرد صفر را به شما ارائه می دهد، به کمیسیون دریافتی آن کارگزاری فارکس توجه کنید. بسیار پیش می آید که بروکر اسپرد صفر، کمیسیون بالایی دریافت می کند.

اسپرد طلا چیست؟

اسپرد طلا چیست؟ همانطور که می دانید و در پلتفرم های معاملاتی فارکس نیز دیده اید، علاوه بر جفت ارزها فلزات گرانبها که مهمترین آن ها طلا است، نیز در بازار فارکس بسیار معامله می شوند.

برای پاسخ به سوال اسپرد طلا چیست، باید بگوییم که همانند دیگر کالاهای معاملاتی، طلا نیز در هر لحظه دارای دو نرخ خرید و فروش است. مانند جفت ارزها قیمت فروش اندکی کمتر از نرخ خرید است و تفاوت این دو نرخ اسپرد فارکس است. برای اسپرد طلا نیز، تفاوت نرخ خرید و فروش به عنوان نرخ اسپرد در نظر گرفته می شود. در نتیجه پاسخ سوال نرخ اسپرد چیست؟ برای تمام کالاهای معاملاتی یک پاسخ ثابت دارد؛ و آن تفاوت نرخ خرید و فروش آن کالا در هر لحظه است.

کمترین اسپرد جفت ارز چیست؟

بسیاری از سرمایه گذاران تازه کار نمی دانند که بر روی کدام جفت ارزها معامله کنند تا معامله پرسود تری داشته باشند. معمولا جفت ارزهایی که نرخ اسپرد کمتری دارند، در بازار فارکس محبوب تر و پرمعامله تر هستند. دلیل این مسئله بدیهی است؛ هرچه نرخ فروش به نرخ خرید نزدیک تر باشد، یعنی تقاضا برای آن جفت ارز بیشتر بوده و افراد بسیاری حاضر به خرید هستند.

در پلتفرم های معاملاتی که معروفترین آن متاتریدر است، می توانید نمودار Ask و Bid را در هر لحظه و برای هر یک از جفت ارزها و یا دیگر کالاهای معاملاتی ملاحظه کنید. در لحظه هایی که کمترین اسپرد جفت ارز مشاهده می شود، برای خرید و یا فروش آن جفت ارز بهترین زمان است.

دقت کنید بازه زمانی در نمودار که کمترین اسپرد جفت ارز را نشان می دهد، چقدر است. این بازه زمانی نباید بسیار کم باشد زیرا در آن صورت کمترین اسپرد جفت ارز در بازه زمانی بسیار کوچک و نامطمئن بدست آمده است. در نتیجه احتمال اینکه عدد بدست آمده کمترین اسپرد جفت ارز نباشد، وجود دارد.

سخن پایانی

اسپرد فارکس چیست؟؛ سوال محوری این مقاله بود که در کنار آن به بحث های مهم دیگری همچون نرخ اسپرد چیست؟، فرق اسپرد فارکس و کمیسیون چیست؟ و ده ها پرسش دیگر مهم و مرتبط به اسپرد فارکس پرداختیم.

در پایان خوب است اشاره کنیم، انتخاب اسپرد شناور و یا اسپرد ثابت بستگی به استراتژی و خواست شما از سرمایه گذاری در بازار جهانی فارکس داشته و به طور قطع نمی توان گفت کدام یک بهتر است. بروکر نیکس با افتخار به تمام کاربران تازه وارد و یا باسابقه بازار فارکس مشاوره می دهد، تا بهترین و مناسب ترین حساب ها را برای افتتاح انتخاب کنند. شما همراهان همیشگی نیکس می توانید با هر میزان سرمایه و استفاده از تجربه و پشتیبانی مجموعه ارتباط برقرار کرده و سپس از انجام معاملات اصولی و سودده لذت برید.
پس از خواندن این مقاله، شما کدام یک از دو اسپرد ثابت و یا اسپرد شناور را ترجیح می دهید؟ نظر خود را در قسمت دیدگاه برای ما ارسال کنید .

پیام بگذارید
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications