NYXbroker
نیکس فارکس

شاخص قیمت مصرف کننده

شاخص قیمت مصرف کننده یکی از شاخص های موثر در بازارهای مالی فارکس می باشد در در این مقاله به بررسی آنها می پردازیم .

شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) در تمام بازارهای مالی کاربرد مهمی دارد و از جمله برای بازار فارکس به کار می رود. همانطور که میدانید بازارهای مالی به دو روش تحلیلی تکنیکال و بنیادی بررسی می شوند.
در تحلیل تکنیکال بر اساس نمودارها و افت و خیز قیمت شاخص بررسی می شود ولی در تحلیل بنیادی اقتصاد یه کشور از پایه در نظر گرفته می شود و بر روی آن پژوهش و تحقیق صورت می گیرد که با توجه به آن شاخص بازار فارکس نیز مورد بررسی قرار می گیرد و شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) نیز در این ردیف قرار می گیرد.

شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) یک شاخص کاربردی و جالب توجه در اقتصاد به شمار می آید و توسط مرکز اقتصادی بزرگ ارائه می شود و این ارائه باید به صورت منظم انجام شود در این مقاله قصد داریم شاخص در بازار فارکس و ایندکس CPI را مورد بررسی قرار دهیم و به طور مشخص در مورد شاخص قیمت مصرف کننده توضیح دهیم.

فهرست مطالب

شاخص (CPI) چیست ؟

تاثیر شاخص بهای مصرف کننده در فارکس

دلیل اهمیت شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) برای معامله گران فارکس

تاریخ انتشار CPI

شاخص (CPI) چیست ؟

شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) را شاخص قیمت کالا و خدماتی که مصرفی هستند را گویند که این شاخص تغییرات قیمتی یک محصول را در سبد مورد نظر از کالاهای مصرفی مورد بررسی قرار می دهد. این سبد بیشتر از کالاهای مصرفی خواهد بود و می تواند یک سبد مواد غذایی باشد یا سبد خدماتی مصرفی را در بر گرفته باشد.

این شاخص در بازار فارکس نیز به دلیل اینکه نرخ بهره را مشخص می نماید بسیار مورد توجه قرار می گیرد. شاخص (CPI) را می توان وسیله ای برای اندازه گیری قدرت خرید پول یک کشور به شمار آورد. 

 

برای این منظور سطح عمومی و میانگین قیمت کالا ها را مورد بررسی و بحث قرار داده و خدماتی را که مورد مصرف خانواده هستند را از نظر قیمت اندازه گیری می نماید. برای این امر شاخص بهای کالا و خدمات مورد استفاده عموم که مصرفی باشند به دو دسته تقسیم شده که در دسته اول ترکیب کالا و خدمات مصرفی و میزان حجم مصرف هر یک از آنها در سال است که به آن سبد شاخص می گویند بررسی قیمت اقلام سبد مورد نظر در طول زمان نیز مولفه ی دوم در فرایند محاسبه بهای کالا و خدمات است.

شاخص مصرف کننده

تاثیر شاخص بهای مصرف کننده در فارکس

دانستن مفهوم شاخص بهای مصرف کننده برای معامله گران فارکس مهم به شمار می آید و شاخص در بازار فارکس یک امر قطعی است که اندازه گیری بسیار دقیق و قوی از تورم را نشان می دهد. با توجه به اقتصاد کشورها هم چنین برای بازار فارکس نیز جداگانه می توان یک شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) مشخص کرد که همان شاخص در بازار فارکس را گویند. اگر نرخ بهره در یک کشور بالا باشد گفته می شود که ارز قوی تری را آن کشور خواهد داشت و این برای بازار فارکس کاربرد خوبی خواهد داشت. 

در روند ارزش گذاری اقتصاد یک کشور اگر ارز آن کشور دچار رکود یا نوسان شود بازار فارکس نیز تاثیر از آن خواهد داشت به طور کلی سرچشمه نوسان در بازار فارکس و آنچه که بازار فارکس را پویا می نماید شاخص (CPI)خواهد بود.

شاخص مصرف کننده CPI

دلیل اهمیت شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) برای معامله گران فارکس

اهمیت شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) برای معامله گران فارکس را می توان اینگونه بیان نمود که به دلیل قیمت گذاری کالاها و خدمات مصرفی مستقیم بر قدرت خرید مردم یک کشور تاثیر گذاشته و این تاثیر گذاری تورم و رکود را ایجاد می نماید. تورم یا رکود و یا نوسان حاصل از قیمت بر ارز یک کشور موثر است و این تاثیرگذاری بر شاخص فارکس نیز موثر است. 

بخواهیم ساده تر بیان نماییم یعنی شاخص به صورت مستقیم بر فارکس اثر می گذارد و ارزش ارزهای کشورها بالا و پایین میشوند پس برای معامله گران پیگیری شاخص قیمت مصرف کننده (CPI)بسیار مهم است که همان تحلیل بنیادی ارز یک کشور را مورد بررسی قرار می دهد. شاخص قیمت مصرف کننده همانطور که بیان شد برای معامله گران یک نشانه از اوضاع اقتصادی کشور ها است همچنین به موازات آن نوسان در ارز آن کشور را نشان می دهد. 

شاخص مصرف کننده CPI

تاریخ انتشار CPI

تاریخی که شاخص(CPI) منتشر می شود در هر کشور متفاوت است و این نظم مربوط به سیاستهای یک کشور خواهد بود. برخی از کشورها مثل استرالیا در هر فصلی یک گزارش از شاخص قیمت مصرف کننده نشر می دهد و در برخی دیگر از کشورها سالیانه این امر اتفاق می افتد. در برخی از کشورهای بزرگ اقتصادی مثل چین و آمریکا این گزارش ماهیانه صادر می شود. اگر زمان انتشار ماهی یکبار باشد باعث می شود بازار فارکس پویا تر باشد و با تبعیت از آن نوسان داشته باشد. در ادامه به این می پردازیم که اطلاعات چگونه جمع آوری و بررسی می شوند. تغییرات قیمت کالا در هر کشوری با توجه به برنامه ریزی های انجام شده در یک تاریخ شروع و در تاریخ دیگری پایان می پذیرد. برای نظم دادن و کارایی بیشتر بانک مرکزی کشورها ترجیح می دهد اول هر ماه را شروع به بررسی و جستجو نماید و این کار به واسطه افراد با مهارت بسیار بالا انجام می شود که قیمت کالاها و خدمات مصرفی را از طریق مراجعه مستقیم و یا غیر حضوری انجام می دهد.

 

آمارگیران باید هر ماه به صورت منظم تمام کالاها را از لحاظ قیمت مورد بررسی قرار دهند و آنها را بر اساس علم داده و آمار مورد بررسی قرار داده و نمودار و جدول از آن تهیه نمایند و شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) را تعیین کنند.

سخن پایانی

شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) کاربردش در سیاست پولی بانک مرکزی مهم تلقی می شود و تاثیر آن نیز در بازار فارکس آشکار است زیرا اگر شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) در کل یک شاخص در بازار فارکس به شمار می آید که ارتباط دو طرفه فارکس و اقتصاد یک کشور را توضیح می دهد و اگر شاخص قیمت مصرف کننده CPI یا ایندکس CPI نباشد عملا معامله گران فارکس نمی توانند کاری از پیش ببرند و بازار فارکس از رونق خواهد افتاد پس گزارش ماهانه این شاخص قیمت مصرف کننده بسیار مهم تلقی می شود. در این مقاله سعی کردیم شرح واضح و مختصری را به شما بدهیم امیدواریم که مورد استفاده شما قرار گرفته باشد. شما گرامیان می توانید با آموزش های بیشتری که سایت در اختیار شما قرار می دهد در بازار فارکس و دیگر بازارهای مالی موفق و پرسود باشید و اگر پرسشی دارید در کمترین زمان به شما در سایت پاسخ داده می شود.

پیام بگذارید
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications